Jak zwiększyć prędkość odczytu/zapisu danych na karcie pamięci w Androidzie

Paweł 17 kwietnia 2011 0
Jak zwiększyć prędkość odczytu/zapisu danych na karcie pamięci w Androidzie

Używanie dodatkowych kart pamięci w smartfonach z Androidem to podstawa. Można je podzielić na kilka różnych rodzajów, zależnie od pojemności, typu czy przepustowości odczytu/zapisu danych. My zajmiemy się dziś tą ostatnią kwestią. Czy wiedzieliście o tym, że można przyspieszyć proces zapisu/odczytu danych na kartach działających pod kontrolą systemu Google’a?Nie jest to żadna nowość. Odkryto bowiem, że jeśli zwiększy się pamięć cache na karcie SD wysokiej klasy, to wzrośnie prędkość jej używania, niekiedy w bardzo znacznym stopniu. Dużo tutaj zależy od wspomnianej klasy karty, ponieważ jeśli będzie ona przykładowo miała klasę druga, to zmiany będą mało zauważalne. Dlatego też poniżej wyjaśnię, jak można szybko zmienić pamięć cache karty, co pozwoli na jej znaczne przyspieszenie.

Wkład użytkownika w ten proces jest minimalny, ponieważ wystarczy jednie nacisnąć kilka przycisków, zapisać zmiany i cieszyć się osiągniętymi efektami. Z przeprowadzonych testów wynika, że prędkość odczytu danych po rozszerzeniu pamięci cache może się zwiększyć nawet dwukrotnie. Jednak na początku warto uprzedzić, że zastosowanie się do poniżej zamieszczonego poradnika nie gwarantuje każdemu osiągnięcia żądanych efektów. Wszystko tutaj jest uzależnione od telefonu czy karty.

Do rozszerzenia pamięci cache androidowych kart wykorzystasz aplikację SD Increase, która dostępna jest bezpłatnie w Android Markecie. Ponadto musisz mieć nadane uprawnienia roota, ponieważ będziesz działać na plikach systemowych, podobnie jak aplikacja SD Increase. Zadaniem tego programu jest edycja pliku read_ahead_kb, znajdującego się w lokalizacji roota /sys/devices/virtual/bdi/179:0/ w którym SD Increase zmieni wartość limitu naszej słynnej pamięci cache. Oznacza to, że jeśli lubisz się podejmować różnych ciekawych kombinacji, to możesz ten plik wyedytować na własną rękę, jednak mimo wszystko radzę zastosować się do poniższych instrukcji.

Domyślnym limitem wielkości pamięci cache dla kart jest przeważnie 128 kB. Dzięki aplikacji SD Increase będziesz mógł go zwiększyć nawet do 4096 kB, czyli aż 4 megabajtów! Warto też dodać, że każdorazowe zrestartowanie urządzenia sprawi, że powróci dawny limit pamięci. Z tego właśnie powodu, twórcy SD Increase zaimplementowali w swoim produkcie opcję, która pozwala automatycznie określać wybrany limit po każdorazowym uruchomieniu urządzenia.

Instrukcja

  1. Pobierz aplikację SD Increase z Android Marketu i uruchom ją.
  2. Na głównym ekranie aplikacji będziesz miał dostępny suwak. Przesuń go dowolnie w prawą stronę celem określenia limitu wielkości pamięci cache karty.
  3. Zaznacz opcję Set every reboot (aby program automatycznie zwiększał limit po zrestartowaniu telefonu).
  4. Naciśnij na charakterystycznej strzałce, aby zatwierdzić zmiany.

I teraz, jeśli chcesz się upewnić czy SD Increase wykonał wszystko tak jak trzeba, uruchom dowolnego eksploratora plików (w tym tych rootowych), na przykład Root Explorer. Następnie nawiguj do lokalizacji /sys/devices/virtual/bdi/179:0 i uruchom plik tekstowy read_ahead_kb. Jeśli w oknie wyświetli się taka sama wartość jaką zdefiniowałeś w aplikacji, to od tej pory proces zapisu i odczytu danych z karty powinien znacznie przyspieszyć, nawet w minimalnym stopniu.