Kolejna aktualizacja Windows Phone 8 GDR3 – instalacja

Marcin 15 października 2013 0

Na smartfonach z Windows Phone 8 jeszcze nie zdążył rozgościć się Amber, a już pojawiła się informacja o kolejnej aktualizacji. Zaledwie wczoraj informacja o tym ukazała się na blogu windows.com. General Distribution Release 3, w skrócie GDR3 ma się pojawić w ciągu najbliższych tygodni i stopniowo zagościć w kolejnych urządzeniach WP8 – podobnie jak Amber. Microsoft zdradził listę usprawnień, jakie przyniesie aktualizacja – większość z nich jest potwierdzeniem krążących w sieci przecieków.

Co przyniesie GDR3?

Lista zmian obejmuje przede wszystkim te, których nie widać. Wraz z wejściem GDR3 Windows Phone 8 będzie mógł obsłużyć nowe procesory wielordzeniowe, takie jak Qualcomm Snapdragon 800 (quad-core). Nieoficjalne źródła podają, iż taki właśnie układ będzie sercem nowej Lumii 1520. Pojawi się także wsparcie dla wyświetlaczy wielkości 5-6 cali z rozdzielczością 1920 x 1080px. Pozwoli to na umieszczenie w jednym rzędzie 6 małych kafelków. Jest to jednocześnie nienajlepsza wiadomość dla posiadaczy dostepnych Lumii – od 820 po 1020 – nie obsłużą one prawdopodobnie tej funkcjonalności ze względu na mniejszy ekran.

Ze zmian w interfejsie i funkcjonalności należy zwrócić uwagę na:
- możliwość ręcznego zamykania programów z poziomu menadżera aplikacji pracujących w tle;
- blokada automatycznej rotacji obrazu;
- personalizacja profilu dźwiękowego, w tym długo oczekiwana możliwość ustawiania własnego dźwięku SMS, email;
- ułatwienia dla osób niepełnosprawnych;
- tryb samochodowy – umożliwia wyłączyć wszystkie powiadomienia i ustawić automatyczną odpowiedź SMS w czasie, gdy znajdujemy się w samochodzie.

Jak widać aktualizacja otwiera furtkę dla nowych, mocniejszych podzespołów, nie omijając przy tym posiadaczy obecnych smartfonów z WP8.

Jak zainstalować?

Microsoft poinformował wczoraj także o uruchomieniu programu Windows Phone Preview for Developers, dzięki czemu najnowsze wydanie WP8 może zagościć wcześniej w smartfonach programistów. Dzięki temu już dziś można sprawdzić w swoim telefonie wyżej wymienione nowości. Aby to zrobić, należy spełnić jeden z trzech poniższych warunków:
- posiadać odblokowany smartfon;
- być zarejestrowanych deweloperem Windows Phone Store;
- być zarejestrowanym użytkownikiem Windows Phone App Studio.
Najprościej i najszybciej jest spełnić warunek trzeci. Wchodząc na ww. stronę za pomocą danych konta Microsoft stajemy się użytkownikiem App Studio. Następnie należy zainstalować w smartfonie aplikację Windows Phone Previw for Developers z poniższego QRCode.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie aplikacji i zaakceptowanie warunków. Ważne! Należy dokładnie i uważnie przeczytać zawarte informacje – jeśli nie zgadzamy się na możliwą utratę gwarancji nie powinniśmy instalować aktualizacji. Osobiście uważam, iż nie powinno to mieć wpływu na posiadane prawa gwarancyjne, lecz decyzję co do instalacji każdy powinien podjąć sam jednocześnie ponosząc ryzyko. Ostatnim etapem jest przejście do Ustawień -> Aktualizacje -> sprawdź aktualizację. Telefon powinien znaleźć nową wersję i zaproponować jej instalację.

Uwagi:
- za pomocą powyższej aplikacji dostarczane będą wyłącznie poprawki od MS;
- aktualizacja nie powinna się powieść, jeśli oprogramowanie w naszym telefonie nie jest zaktualizowane do najświeższej oficjalnej wersji;
- nie będzie powrotu do wcześniejszej wersji systemu!