Nokia Camera – ujęcia pod kontrolą

Marcin 29 października 2013 0

Pierwsze komórkowe aparaty fotograficzne nie oszałamiały ani możliwościami, ani rozdzielczościami, a już na pewno nie robiły wrażenia pod względem jakości zdjęć. Postęp technologiczny jest jednak na tyle szybki, że dziś można spotkać w telefonach rozdzielczości rzędu 41 Mpix, stabilizację obrazu czy zoom cyfrowy. Aplikacje obsługujące aparat dają coraz więcej możliwości, ale są także coraz bardziej skomplikowane. Można co prawda używać trybu automatycznego i liczyć, że zdjęcie wyjdzie tak, jak tego oczekujemy, ale można również poznać i świadomie wykorzystywać możliwości aparatu. Dzisiejszy wpis będzie bardziej „obrazkowy”, aby pokazać jakich ustawień w aplikacji Nokia Camera dostępnej na wybrane smartfony Nokia Lumia należy użyć, aby uzyskać konkretny efekt.

Focus

Nie zawsze to, co jest na pierwszym planie, jest najważniejsze. Ustawić ostrość na obiekcie będącym z tyłu można na dwa sposoby: wskazując obiekt w tle poprzez wskazanie go palcem na ekranie lub ustawiając aparat, jak na poniższym obrazku:

Efekt widać na poniższych dwóch przykładach:

Kropla wody

To jedne z najciekawszych ujęć. Pozwalają dostrzec to, czego nie zdoła uchwycić oko. Spadająca kropla wody może być uchwycona dzięki odpowiedniemu ustawieniu czasu migawki:

Poniżej przykładowy efekt:

Światła miasta

Na zdjęciu znajdują się smugi światła efektownie wskazując drogę, którą przed chwilą przemierzał samochód. Ten efekt również można uzyskać za pomocą Nokia Camera:

Oto co dzięki temu można uzyskać:

 

Jak widać możliwości drzemiące w Nokia Camera są naprawdę duże. Zachęcam do eksperymentowania, bo efekty widoczne są bardzo szybko.

 

Źródło:

http://conversations.nokia.com/2013/09/16/how-to-use-nokia-pro-camera-focus-and-bokeh 

http://conversations.nokia.com/2013/10/16/how-to-take-photos-of-water-drops-with-nokia-pro-camera

http://conversations.nokia.com/2013/09/18/using-nokia-pro-camera-for-low-light-and-long-exposure/