Aktywacja gestów multitouch na Xperii X10 – aktualizacja

Paweł 7 kwietnia 2011 16
Aktywacja gestów multitouch na Xperii X10 – aktualizacja

System Google Android działa na telefonach Sony Ericsson X10  bez najmniejszych problemów. Jest jednak pewna niedogodność, której mogą doświadczyć użytkownicy tych zabawek, a mianowicie brak pełnosprawnej obsługi gestów multitouch. Co ciekawe, konfiguracja sprzętowa wspomnianych wyżej urządzeń nie stawia żadnych przeszkód omawianym gestom. Trudno powiedzieć, dlaczego są one nieaktywne na tych urządzeniach. Wiadomo jednak jak to naprawić. Pewna grupa deweloperów opracowała pewien poradnik, który wspaniale wyjaśnia, jak odblokować gesty multitouch na poszczególnych Sony Ericssonach Xperia: X10, X10 Mini, X10 Mini Pro. Wystarczy zainstalować jeden program, aby przełamać bariery smartfona. Nie potrzebujesz tutaj nawet posiadać dostępu do roota, a odblokowanymi gestami będziesz mógł się posługiwać chociażby w przeglądarkach internetowych czy aplikacji Google Maps. Oczywiście tych pozycji jest znacznie więcej.

Poradnik

 1. Pobierz paczkę z odpowiednimi sterownikami multitouch dla Xperii i wypakuj ją na pulpicie.
 2. Wejdź do pobranego folderu Dual Touch, następnie Flash Dual Touch Drivers i uruchom aplikację X10FlashTool.exe.
 3. Powinien wyświetlić ci się ekran z różnymi telefonami. Wybierz ten, którego jesteś posiadaczem. Wówczas powinien pojawić się komunikat systemowy z prośbą o podłączenie do komputera zgodnego urządzenia w trybie Flash. Nie przejmuj się na razie tym komunikatem – zostaw go.
 4. Wprowadź urządzenie w tryb flash, czyli wyjmij z niego baterie i podłącz je do komputera poprzez kabel USB.
 5. Naciśnij i trzymaj przycisk Wstecz, wkładając w trakcie tego trzymania do urządzenia baterię. Przycisk trzymaj tak długo, aż zapali się zielona dioda. Gdy to nastąpi, możesz nacisnąć ok na komunikacie pozostawionym w punkcie 3.
 6. Jeśli urządzenie zostało pomyślnie wprowadzone w tryb flashowania, naciśnij w oknie programu przycisk Flash. Zostaniesz wówczas poproszony o wskazanie oprogramowania.
 7. Wybierz opcję Enable Dual Touch a następnie ok.
 8. Jeśli sterowniki zostaną pomyślnie zainstalowane, odłącz urządzenie od komputera i uruchom je ponownie.
 9. Sprawdź, czy gesty multitouch poprawnie działają, na przykład dzięki przeglądarce internetowej.

Redakcja HelpGSM nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku stosowania się do powyższych instrukcji.

 • Drumer

  Witam.
  Nie mogę tego zainstalowac, mam telefon wprowadzony w tryb flash ale nie mogę w programie kliknąć okienka „flash” (jak w punkcie 6) jest ono ciemne. Cały czas pisze „searching for Xperia….” i nic sie nie dzieje. Również nie można tego programu zamknąć, telefon na jaki próbuje to wgrać to Xperia x10 android 2.3.3

 • Tom294ek

  Wszystko robie jak trzeba, jak wykonam punkt 5 to sie program zawiesza, nic w nim nie moge kliknąć, i w zadem sposób wyłączyć, prosze o pomoc

 • reaper

  Ok, ale jest małe pytanko, sugerujac sie punktem 4, jak mam wyjać baterie z xperi mini, bo mnie to przerasta

  • Paweł
   • reaper

    przykro mi ale to jest x10, nie x10 mini. W xperi mini/pro, bateria jest jak by „wrośnięta” w obudowę i bez jej demontażu raczej sie nie obejdzie

    • ToMasz

     wystarczy przytrzymać włącznik i wstecz

 • http://brak.pl Moris

  Szkoda że na x8 nie działa ;/ wszystko jest ok potem pisze abym włączył żeby instalować aplikacje nie tylko z Android marketu i debugowanie wszystko włączone ale i tak nie działa ;/

  Pozdro!

 • http://se,pl Maciek231

  Czy to na 100% działa na x8?

 • Adam

  Ogłaszam wszem i wobec ze to DZIALA na x10

 • http://helpgsm.pl/aktywacja-gestow-multitouch-na-xperii-x10-oraz-x8.html dam4an

  a czy ten pack nie popsuje mi androida ? ;/

  • Paweł

   Zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo, dlatego też wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność.

 • Trollu

  Sciema nie dziala na x8

 • Tafla5

  ERROR – Please install or reinstall device drivers in driver folder
  a co na to poradzić ??

  • ToMasz

   w folderze 1 – Flash Dual Touch Drivers jest folder drivers a w nim gg setup. instalujesz i działa:)

 • qwert

  Robie wszystko wg. instrukcji i nie działa. Mam softa najnowszego [ xperia x8 ]

  • Paweł

   Spróbuj czy po zastosowaniu się do wyżej zamieszczonego poradnika multitouch został aktywowany w takich aplikacjach jak Angry Birds, Facebook czy Mozilla Firefox. Jeśli tutaj multitasking również nie będzie działał, po raz drugi wykonaj wyżej opisany proces. Jednak jeśli multitasking zadziała w zamieszczonych wyżej aplikacjach, to oznacza konflikt oprogramowania i nic tutaj nie da się zaradzić.