Otwartość Androida jest bardzo śliskim tematem pośród użytkowników smartfonów. Jedni twierdzą, że firma Google bardzo dobrze zrobiła czyniąc swoją platformę open source, a drudzy, że jest to złe posunięcie, ponieważ nadmierna otwartość systemu naraża użytkowników na więcej niebezpieczeństw niż na przykład właścicieli iPhone’ów, którzy korzystają z wyjątkowo zamkniętego systemu. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa użytkowników ma rację, dlatego też najlepiej jest się stosownie zabezpieczyć przed potencjalnymi wirusami i niebezpieczeństwami, które czyhają w Sieci na użytkowników zielonej platformy. Dlatego też poniżej znajdziesz listę 9 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa twojego Androida.
1. WhisperCore
Brak funkcji szyfrowania danych na smartfonach wkrótce może się stać poważnym problemem. W telefonach przechowujemy mnóstwo prywatnych informacji, których wypłynięcie mogłoby być bardzo niekorzystne w skutkach. Niestety, Android póki co nie umożliwia szyfrowania danych, jednak powstał pewien darmowy program – WhisperCore – który nadrabia tę lukę w zabezpieczeniach systemu Google’a. Wystarczy zainstalować ten program, zaszyfrować odpowiednio wszystkie dane na karcie pamięci (256-bitowym szyfrowaniem AES) oraz określić odpowiednie hasło dostępowe, dla pewności, że choćby dane przeniknęły do kogoś innego, to wciąż będą niemożliwe do otworzenia. Na razie aplikacja dostępna jest jedynie dla Nexusa S.
2. LookOut Mobile Security
W Android Markecie dostępna jest darmowa aplikacja Lookout Mobile Security, będąca pakietem drobnych narzędzi dla Androida, które na różny sposób dbają o jego bezpieczeństwo. Program udostępnia trzy różne tryby pracy: Missing Device, czyli funkcja podobna do iPhone’owego Find my iPhone, Data Backup, czyli zarządzanie kopią zapasową danych oraz Security, czyli funkcja, dzięki której zadbasz o czystość systemu pod kątem różnego malware lub spyware. Narzędzia LookOut Mobile Security działają cały czas w tle, choć deweloper programu zaznaczył, że pomimo tego pochłaniają bardzo mało energii.
3. McAfee WaveSecure
Aplikacja McAffe WaveSecure funkcjonalnością jest zbliżona do LookOut Mobile Security (nie ma jednak opcji skanowania wirusów), ale oferuje dwie dodatkowe opcje: zdalne wymazywanie zawartość urządzenia oraz śledzenie poczynań ewentualnie skradzionej karty SIM. Ponadto program umożliwia zdalny dostęp do plików wykonanej wcześniej kopii zapasowej urządzenia, co również nie jest obojętne dla użytkowników, którym zależy na zgromadzonych informacjach. MacAffe WaveSecure póki co jest dostępny za darmo, ponieważ jest w fazie beta, choć lada dzień ma się ukazać finalna wersja programu.
4. Norton Mobile Security
Ta aplikacja miała już swoje pięć minut na łamach HelpGSM, przy okazji opisywania sposobu na zdalne blokowanie Androidów. Jak można zauważyć na wyżej zamieszczonej grafice, program Norton Mobile Security nie dosyć że zdalnie blokuje telefon, nie dosyć że skanuje urządzenie na obecność malware, to w dodatku umożliwia blokadę połączeń oraz SMS-ów od niechcianych nadawców. Aplikacja NMS jest wszem i wobec chwalona za ciągle aktualizowaną bazę wirusów, dzięki czemu właściciele Androidów są na bieżąco ze wszystkimi informacjami o czyhającymi w Sieci robakami i wirusami. Podobnie jak w przypadku McAffe SecureWave, aplikacja jest dostępna za darmo z racji wersji beta.
5. Aegislab Scan
O ile wyżej wymienione programy radzą sobie przede wszystkim z osłoną Androida przed malware i spyware, o tyle żadna z tych pozycji nie chroni przed Trojanami. Do tego celu idealnie nadaje się Aegislab Scan (niegdyś AppScan). Dana aplikacja została stworzona wyłącznie do ochrony przed wirusami, a spośród konkurencji wyróżnia ją to, że skanuje również reklamy wyświetlane w aplikacjach i na stronach, które także mogą być źródłem niebezpiecznych wirusów. Baza Aegislab Scan liczy ponad 200 definicji wirusów, a sama aplikacja jest dostępna za darmo i nie wyświetla denerwujących reklam.
6. WebRoot Mobile Security
WebRoot Mobile Security jest potencjalnie takim samym pakietem bezpieczeństwa co inne wyżej wymienione programy – umożliwia zdalne blokowanie/czyszczenie Androida, skanowanie zawartości pamięci pod kątem wirusów czy blokowanie niechcianych nadawców – jednak ma dodatkowo funkcję bezpiecznego przeglądania stron internetowych. Jeśli aplikacja wykryje podejrzane elementy na otwieranej witrynie, zostanie wyświetlone odpowiednie ostrzeżenie z zapytaniem, czy na pewno chcesz kontynuować przeglądanie wybranej strony. Dodatkowym atutem WebRoot Mobile Securit jest niespowalnianie pracy przeglądarki, czego brakuje innym podobnym programom. Aplikacja jest dostępna za darmo.
7. Titanium Backup PRO
Titanium Backup PRO to nie tyle pakiet dbający o bezpieczeństwo Androida, co posiadanych danych. Aplikacja umożliwia wykonanie kopii zapasowej danych wszystkich aplikacji, które są zainstalowane w urządzeniu, po czym jest ona przesyłana na twoje konto do serwisu DropBox. Oprócz tego Titanum Backup Pro monitoruje działania uruchomionych programów i jeśli któryś z nich zużywa podejrzanie dużo zasobów systemowych, aplikacja automatycznie wyłącza jego aktywność. Akurat ten program do poprawnego funkcjonowania wymaga uprawnień roota. Koszt wersji Pro Titanum Backup to 6,25$, choć można pobrać też zwykłą wersję programu, dostępną za darmo, która nie ma opcji blokowania zasobożernych programów.
8 . Zabezpiecz urządzenie hasłem
Prawie każda platforma komórkowa umożliwia blokadę urządzenia hasłem, w tym Android. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdorazowe odblokowywanie urządzenia, gdy tylko wyjmujesz je z kieszeni, jest denerwujące, jednak chyba warto podjąć się takiego zabiegu, choćby dla świętego spokoju. Wejdź w ustawienia telefonu i określ graficzną kombinację, która będzie broniła dostępu do zawartości urządzenia. Żadna to ochrona przed złodziejami, jednak przed wścibskimi znajomymi i rodziną jak najbardziej.
9. Nie rootuj sytemu
Podobnie jak jailbreak Apple iOS, rootowanie Androida znacznie zwiększa dostęp do danych urządzenia. Wykonywanie tego zabiegu powoduje, że nie tylko ty otrzymujesz dostęp do domyślnie niedostępnych sekcji oprogramowania, ale również potencjalni hakerzy. Niektóre robaki wykorzystują uprawnienia roota, aby wyrządzić bardziej zaawansowane szkody w urządzeniu niż normalnie. Jeśli więc nie potrzebujesz, nie rootuj swojego Androida.