Zdalne blokowanie komórki z Androidem

Paweł 28 lutego 2011 2
Zdalne blokowanie komórki z Androidem

Jakiś czas temu Apple wprowadziło na pokłady iOS funkcję Find my iPhone, która umożliwia posiadaczom iPhone’ów, iPodów touch oraz iPadów zdalnie śledzić na mapie położenie urządzenia. Co więcej, wraz z Find my iPhone, użytkownicy urządzeń Apple mogą zdalnie zablokować urządzenie hasłem, przesłać mu dowolną wiadomość oraz wymazać z niego wszystkie dane. W przypadku zgubienia telefonu taki wachlarz opcji jest na wagę złota. Okazuje się, że podobną funkcjonalność można również uruchomić na komórkach z Androidem.Niestety, nie jest to usługa pochodząca bezpośrednio od Google, ale również można jej zaufać. Zdalne blokowanie i czyszczenie smartfona z Androidem odbywa się za pomocą aplikacji Norton Mobile Security, która – w wersji beta – na razie dostępna jest w Android Markecie zupełnie za darmo.

Działanie programu Norton Mobile Security opiera się głównie na podejmowaniu określonych działań przez telefon, na podstawie odpowiedniej treści SMS-a, który zostanie wysłany na skradziony telefon. Dlatego też jeśli potencjalny złodziej wyjmie kartę SIM z twoim numerem, to nawet aplikacja Norton Mobile Security nic tu nie zdziała.

Instrukcja

  1. Uruchom Android Market i pobierz z niego aplikację Norton Mobile Security.
  2. Włącz pobrany program, zaakceptuj warunki umowy licencyjnej oraz naciśnij na przycisku Remote Lock & Wipe.
  3. Naciśnij Setup Remote Lock & Wipe i zapoznaj się z krótką instrukcją, zaprezentowaną na ekranie. Następnie wciśnij Next.
  4. Określ hasło, którym będziesz się posługiwać przy ewentualnym blokowaniu urządzenia.

Gotowe. Jeśli zakończyłeś proces konfigurowania aplikacji, to warto zapoznać się z komendami, na które reaguje Norton Mobile Security.

  • Wysłanie SMS-a na telefon z NMS o treści: lock <twoje hasło> spowoduje natychmiastowe zablokowanie urządzenia.
  • Wysłanie SMS-a na telefon z NMS o treści: wipe <twoje hasło> spowoduje wyczyszczenie całej pamięci urządzenia.
  • Wysłanie SMS-a na telefon z NMS o treści: <tylko twoje hasło> spowoduje odblokowanie zablokowanego wcześniej telefonu.

Jest jednak pewien minus programu. Jeśli potencjalny złodziej telefonu będzie wiedział, że istnieje coś takiego jak Norton Mobile Security i może być aktywne na danym telefonie, to bezproblemowo może tę aplikację odinstalować, co spowoduje automatyczną dezaktywację określonych przez ciebie blokad.