Każda platforma komórkowa oferuje użytkownikowi pewien pakiet aplikacji, który sprawia, że telefon jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Producenci implementują w systemach swoje przeglądarki internetowe, odtwarzacze muzyczne, galerie, programy do nawigacji i wiele wiele innych funkcji, mających na celu przyciągnąć naszą uwagę. Android również taki pakiet programów posiada, jednak w dostępnym Android Markecie można znaleźć co najmniej po klika alternatyw dla każdej takiej pozycji. Jeśli więc któraś z aplikacji systemowych Androida nie do końca funkcjonuje według twoich oczekiwań, możesz sięgnąć po inny dostępny ekwiwalent. Listę takich alternatyw znajdziesz poniżej. Została ona podzielona na kilka różnych kategorii: przeglądarki, odtwarzacze muzyczne oraz klawiatury. Czyli najważniejsze „fabryczne” programy instalowane przez producentów systemu.
Przeglądarki internetowe
.
Opera
Opera Software nie od dziś działa na rynku smartfonów. Zarówno z Opery Mobile, jak i Mini można było korzystać już kilka lat temu, a zaszczyt ten sięgnął m.in. użytkowników Symbiana oraz Windowsa Mobile. Dziś produkty norweskiego giganta są dostępne niemal dla każdego systemu operacyjnego na rynku, w tym dla Androida.
Użytkownicy zielonej platformy mogą zaopatrzyć się w obie wersje Opery dla komórek: Mini oraz Mobile. O różnicach pomiędzy tymi programami można było przeczytać w poradniku Opera Mini vs. Opera Mobile – różnice. Interfejs Opery jest bardzo przyjazny oraz intuicyjny użytkownikowi i przeglądanie stron z wykorzystaniem przeglądarek tego producenta to prawdziwa przyjemność.
Ponadto warto dodać, że specjalnością Opery Mini jest możliwość kompresowania otwieranych stron internetowych, przez co wyświetlają się one szybciej i zużywają mniej transferu. Opera Mini oraz Opera Mobile są dostępne w Android Markecie za darmo.
Dolphin
Dolphin Browser była pierwszą przeglądarką dla Androida, która umożliwiała korzystanie z funkcji pinch to zoom podczas otwierania stron internetowych (a przypomnę, że owa funkcja wsławiła się dzięki przeglądarce Safari, z której korzystają urządzenia Apple’a). Dziś co prawda funkcja ta jest obecna w domyślnej przeglądarce Androida, jednak warto wspomnieć, dlaczego Dolphin Browser jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek w Markecie. Ponadto umożliwia ona korzystanie z różnych gestów wykonywanych palcami, na przykład przełączanie pomiędzy kartami przeglądarki dzięki poziomym ruchom na ekranie.
Dolphin Browser oferuje także dziesiątki innych funkcji, na przykład wykrywanie kanałów RSS, obsługa dodatków, korzystanie z motywów graficznych, pobieranie filmów z YouTube bezpośrednio na kartę SD, korzystanie z narzędzi typu AdBlock i tak dalej.
W Android Markecie są dostępne dwie wersje przeglądarki Dolphin: klasyczna Dolphin Browser oraz Dolphin Browser HD.
Skyfire
Skyfire również jest dosyć charakterystyczną pozycją na scenie przeglądarek mobilnych. Podobnie do Opery Mini, Skyfire korzysta z zewnętrznych serwerów, które konwertują odpowiednio treści wideo, aby te mogły zostać bezproblemowo odtworzone na używanym smartfonie. Pomimo tego, że Android radzi sobie z otwieraniem elementów Flash na stronach internetowych, Skyfire jest swoistą rewolucją na rynku.
Po otworzeniu witryny z zamieszczonym wideo, w oknie Skyfire pojawi się powiadomienie o możliwości jego odtworzeniu. Jeśli użytkownik się zgodzi, to żądane wideo zostanie przesłane na serwer Skyfire, gdzie zostanie przekonwertowane do takiego formatu, z odtworzeniem którego radzi sobie Android. Następnie materiał jest automatycznie streamingowany z serwera do urządzenia.
Oczywiście konwertowanie elementów Flash to nie jedyna zaleta przeglądarki. Korzystając ze Skyfire można „lubić” strony po wcześniejszym sparowaniu przeglądarki z kontem na Facebooku, do którego dostęp również został wspaniałomyślnie ułatwiony. Ponadto można przeglądać strony na kartach, wyświetlać „popularne” linki ulubione przez innych użytkowników przeglądarki, lub zarządzać wyglądem Skyfire.
Przeglądarka jest dostępna na razie w fazie beta i można ją pobrać zupełnie za darmo.
Firefox
Czy jest ktoś, kto nie zna kultowej przeglądarki Firefox od studia Mozilla Corporation? Deweloperzy tej firmy od miesięcy przygotowywali się do udostępnienia w Markecie swojego produktu. Początkowo był Fennec, a od jakiegoś czasu Mozilla upubliczniała kolejne bety Firefoxa dla Androida.
Niedawno lisek dla systemu Google’a zyskał status wersji finalnej, chodzi szybko, sprawnie i jest przyjemny dla oka. Przeglądarka oferuje całkiem pokaźny pakiet funkcji, a pośród nich taki smaczek jak Firefox Sync, który umożliwia synchronizację zakładek, historii, haseł, a nawet otwartych kart pomiędzy dowolnymi systemami korzystającymi z Firefoxa, nieważne czy mobilnymi czy komputerowymi.Oprócz tego można korzystać z szeregu różnych dodatków, dzięki którym Firefox jeszcze bardziej zyskuje w oczach użytkowników.
Interfejs przeglądarki został przetłumaczony na 10 różnych języków, a pośród nich polski. Firefox 4 dla Androida, podobnie jak wyżej zaprezentowane pozycje, jest dostępny w Markecie za darmo.
.
Odtwarzacze muzyczne
.
Cubed
Jak sugeruje nazwa programu, odtwarzacz Cubed ma wiele wspólnego z sześcianem. Jest to bardzo inteligentna i praktyczna aplikacja, której głównym atutem jest możliwość przełączania utworów/albumów/wykonawców poprzez obracanie wyświetlaną na głównym ekranie kostki.
Można powiedzieć, że Cubed wymaga od utworów, aby te miały do siebie przypisane grafiki z okładkami albumów. Jeśli jakaś piosenka takiej grafiki nie ma, aplikacja udostępnia opcję jej szybkiego ściągnięcia i przypisania konkretnemu utworowi. Ponadto Cubed ma wbudowany scrobbler (funkcja umożliwiająca przesyłanie do serwisu last.fm informacji o przesłuchiwanych utworach) i opcję korzystania z wtyczki Concerts, która będzie wyświetlać przy wybranych wykonawcach ewentualne daty ich koncertów.
Wpisz w Markecie Cubed, aby za darmo ściągnąć aplikację. Jeśli zechcesz korzystać z funkcji Concerts, to ją również musisz zainstalować za pośrednictwem Android Marketu.
bTunes Music Player
Każdy kto miał do czynienia z iPhone’em lub iPodem touch potwierdzi teorię, która traktuje o perfekcyjności odtwarzacza muzyki obecnego w obu tych urządzeniach. iPod (jako nazwa tej aplikacji) jest niebywale dopracowanym i intuicyjnym narzędziem, które pomimo swojego minimalizmu, oferuje użytkownikowi pełen pakiet funkcji, jakich można wymagać od odtwarzacza. Deweloperzy Androida też chcieli mieć coś podobnego dla siebie i stworzyli bTunes Music Player, czyli odtwarzacz imitujący wspomnianego wyżej iPoda.
Oczywiście „efekt iPoda” jest niemożliwy do osiągnięcia na innej platformie, jednak jeśli chodzi o sam interfejs, to bTunes faktycznie łudząco przypomina odtwarzacz Apple’a. Zmianom jednak uległy ikony – nie są takie same jak w oryginalnym iPodzie, pewnie przez obawę przed wojną patentową giganta z Cupertino.
Jeśli zechcesz w pewien sposób przetestować iPhone’owego iPoda na własnej skórze, pobierz bTunes Music Player z Android Marketu za jedyne 1,49$.
TuneWiki
Bardzo chwalona pozycja przez szerokie grono użytkowników Androida. tuneWiki słynie ze swojego genialnego dostępu do potężnej bazy tekstów piosenek, które są wyświetlane bezpośrednio w oknie aplikacji podczas odtwarzania. Co więcej, aplikacja oferuje tzw. tryb karaoke, który odpowiednim czasie podświetla tekst utworu, aby można było śpiewać zgodnie z melodią.
Poza ogólnymi funkcjami jakie oferuje odtwarzacz, tuneWiki może integrować się z serwisami społecznościowymi, np. Facebookiem czy Twitterem. W dodatku jeśli często słuchasz radia SHOUTcast, to właśnie otrzymałeś kolejny powód, dla którego musisz pobrać ten odtwarzacz na swojego Androida.
Za TuneWiki nie zapłacisz ani grosza, a znajdziesz ją w Android Markecie. Aplikacja jest w pełni spolszczona.
Music Mod
Jeśli masz jakieś obiekcje względem domyślnego odtwarzacza Androida, to zakładając, że cenisz sobie praktyczności i minimalizm, powinieneś przyjrzeć się pozycji Music Mod. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to odpowiednio zmodyfikowany odtwarzacz Androida, tylko że znacznie lepszy. Sam interfejs jest bardzo „świeży” i nie zawiera zbędnych opcji.
Aplikacja oferuje prawdziwy tryb pełnoekranowy, chowający nawet suwak głośności, z ciekawą tapetą w tle. Na środku ekranu wyświetlana jest okładka albumu, z którego pochodzi aktualnie odtwarzana piosenka, więc wszystko idealnie się komponuje. Program został również wyposażony w obsługę specjalnych gestów, które umożliwiają dowolne zarządzanie odtwarzaniem.
Ponadto dostępnych jest aż pięć różnych widżetów na ekran główny Androida z oknem Music Moda, dzięki którym nie trzeba każdorazowo uruchamiać aplikacji, aby przełączyć niechciany utwór.
Music Mod dostępny jest jednie dla Androida 2.2 i oczywiście nie trzeba za niego nic płacić.
Klawiatury
Swype
Po przesiadce z klawiatury fizycznej na ekranową każdy czuje się nieco zagubiony. Dla takich właśnie użytkowników powstają najróżniejsze programy, które na wiele sposobów pomagają wpisywać tekst na telefonach z dotykowymi ekranami. Swype działa w ten sposób, że wystarczy „przejechać” palcem po literach, które składają się na pożądane słowo, po czym silnik programu automatycznie rozszyfruje o co nam chodziło. Oficjalnie nie ma dostępnej polskiej wersji tego narzędzia, choć na forum XDA Developers można znaleźć nieco przerobioną wersję programu, która w polski słownik jest wyposażona. Za oficjalną wersję Swype nie zapłacisz nic, ponieważ program wciąż jest w fazie beta. Do ściągnięcia z oficjalnej strony projektu.
Better Keyboard
Instalując aplikację Better Keyboard uzyskasz klawiaturę bardzo podobną do tej oryginalnej na Androidzie, jednak z potężnym polem do popisu w kwestii jej optymalizacji. Program pozwoli ci określić, w jakim trybie klawiaturowym chcesz korzystać – zwyczajnym, numerycznym, a może takim jak na obrazku obok. Możesz przenieść znaki interpunkcyjne na główny ekran klawiatury, w dowolne miejsce przenieść przycisk odpowiedzialny za zmianę języka lub umieścić przycisk odpowiedzialny za wprowadzanie komend głosowych bezpośrednio koło spacji. Możesz robić co tylko zapragniesz.
Ponadto Better Keyboard została wyposażona w system skórek, dzięki czemu można dowolnie dostosować kolorystykę klawiatury, wybrać dowolny zestaw czcionek, określić ich wielkość a także wiele innych opcji, których używanie powinno uprzyjemnić korzystanie ze zwykłej klawiatury Androida.
Pozycja Better Keyboard dostępna jest w Android Markecie za niespełna trzy dolary.
Wkrótce na HelpGSM pojaw się druga część poradnika z resztą aplikacji Androida, które można zastąpić bardzo ciekawymi alternatywami.