Opera Mini vs. Opera Mobile – różnice

Paweł 29 marca 2011 5
Opera Mini vs. Opera Mobile – różnice

Opera Software jest jednym z największych producentów przeglądarek internetowych na świecie. To właśnie do tej firmy należy znana wszystkim komputerowa przeglądarka Opera (obecnie dostępna w wersji 11.01). Norweski gigant sprawuje również pieczę nad dwiema innymi pozycjami, stworzonymi z myślą o użytkownikach komórek, a mianowicie Operą Mini oraz Operą Mobile. Oba te tytuły można pobrać na komórki i surfować do woli po Sieci, jednak jakie są pomiędzy nimi różnice? Tę kwestię wyjaśnię poniżej.Opera Mini 6 oraz Opera Mobile 11 wyglądają niemal identycznie i oferują użytkownikowi podobny pakiet funkcji (przeglądanie na kartach, szybkie wybieranie, menedżer haseł itd.). Główny prezes Opera Software – Jon vokon Tetzchner – wyjaśnił dlaczego tak jest: Chcemy, aby wszystkie nasze produkty były maksymalnie ujednolicone, aby użytkownicy korzystający z rożnych platform i rożnych wersji przeglądarki mogli doświadczać dokładnie to samo. Przeglądarki różnią się jednak trybem pracy.

Norweski gigant opracował niegdyś silnik Opera Presto, z którego dziś korzysta Opera Mobile oraz Opera Mini, jednak ta druga przeglądarka nie ma z nim bezpośredniej styczności. Przeglądanie stron internetowych dzięki Mobile odbywa się w urządzeniu – wybrana witryna jest przesyłana bezpośrednio z Sieci do telefonu. Jednak w Mini sprawa wygląda tak, że stronę tak właściwie otwierają serwery Opery, które konwertują żądaną przez użytkownika stronę i do urządzenia przesyłają jednie jej „wersje light”. Proces ten wygląda następująco: 1) użytkownik zgłasza żądanie otworzenia wybranej strony, 2) żądanie jest przesyłane do serwera Opery; 3) serwer stronę otwiera i odpowiednio konwertuje, po czym następuje jej  przesłanie do Opery Mini. Proces ten idealnie wyjaśnia poniżej zamieszczony schemat.

Dzięki zabiegowi jakiego dokonuje Mini, użytkownik zyskuje znacznie więcej czasu oraz dużo cennych kilobajtów, ponieważ strona przekonwertowana przez serwer Opera Mini waży znacznie mniej niż jej normalna wersja, a to powoduje jej szybsze wyświetlanie. Opera Mobile otwiera strony internetowe bezpośrednio, więc następuje całe pobrane witryny do pamięci telefonu, a to trwa i pobiera kilobajty.

Są jeszcze dwie drobne różnice pomiędzy Operą Mobile a Operą Mini:

  • Opera Mobile, z racji tego że działa jak przeglądarka komputerowa, poprawnie renderuje każdą stronę internetową. Opera Mini może mieć z tym mały problem, zwłaszcza jeśli próbuje się otworzyć bardzo skomplikowaną stronę.
  • Opera Mini jest z jeszcze jednego powodu szybsza od Mobile. Proces pobierania zmienionej witryny z serwera Opera Mini znacznie mniej obciąża procesor niż otwieranie strony bezpośrednio w urządzeniu.

Jak twierdzi jeden z pracowników Opery – Dag Olav Norem – Która wersja przeglądarki jest dla ciebie najlepsza zalezy od osobistych preferencji oraz stron, które zazwyczaj otwierasz. Wielu zaawansowanych użytkowników korzysta z dwóch z dwóch przeglądarek naprzemiennie. Przykładowo gdy są podłączeni do WiFi, korzystają z Opery Mobile, a gdy korzystają z internetu operatora, wybierają Mini.

Opera Mobile 11 dostępna jest na systemy: Android, Symbian S60, Windows 7 oraz MeeGo.
Opera Mini 6 dostępna jest na systemy: Symbian S60, BlackBerry, Android oraz iOS (wersja 5).