15 godnych uwagi tricków dla Androida

Paweł 21 września 2011 3
15 godnych uwagi tricków dla Androida

Pośród nas jest wielu użytkowników, którzy mają komórki z Androidem, jednak nie mają pełnej świadomości, do czego taki telefon jest zdolny. Z tego tytułu poniżej zaprezentuję 15 różnych tricków i pozornie sekretnych sztuczek, o których powinien wiedzieć każdy użytkownik mobilnego systemu Google’a.



1. Skróty do kontaktów na home screenie

Android oferuje możliwość ustawienia skrótów do wybranych kontaktów na ekranie głównym. Jeżeli chcesz mieć zawsze pod ręką kontakt do dziewczyny czy najlepszego przyjaciela, wejdź w menu skrótów, następnie kontakty i wybierz, które z nich mają być widoczne na home screenie.

2. Wyszukiwanie głosowe

Jeżeli jeszcze nie zauważyłeś, na widżecie wyszukiwania w Sieci dostępna jest malutka ikonka mikrofonu. Jej zadaniem jest umożliwienie wyszukiwania głosowego. Choć póki co funkcja ta nie wspiera języka polskiego, możesz definiować treści po angielsku. Naciśnij stosowny przycisk, wypowiedz żądaną treść i system automatycznie sprawdzi w Google’ach o co ci chodziło.

3. Głosowe „pisanie”

Nie tylko wyszukiwać możesz głosowo, ale również pisać. Choć w tym wypadku język polski również nie jest wspierany, to jeżeli zdarzy ci się formułować tekst po angielsku, wystarczy nacisnąć przycisk mikrofonu na klawiaturze, wymówić, co chcesz napisać i tekst automatycznie pojawi się w polu edycji.

4. Zarządzanie aktywnością funkcji na ekranie głównym

Na palecie widżetów Androida masz dostępny panel, który pozwoli ci ekspresowo zarządzać takimi funkcjami jak WiFi, Bluetooth, tryb samolotowy, synchronizacja Google’a oraz poziom natężenia jasności ekranu. Bardzo przydatne, jeżeli na przykład często zarządzasz tę ostatnią opcją.

5. Synchronizuj przeglądarkę z desktopowym Chrome

W Markecie dostępna jest aplikacja Chrome to Phone, dzięki której można szybko „przerzucać” otwarte karty z komputerowej przeglądarki Chrome do przeglądarki systemu Android. Aby korzystać z tego pakietu, trzeba zainstalować nie tylko aplikację w telefonie, ale i odpowiednie rozszerzenie na komputerze. Dostępne za darmo.

6. Używanie telefonu jako przenośnej pamięci flash

Funkcja niemal oczywista, a mimo wszystko nie każdy o jej istnieniu wie. Gdy podłączasz telefon do komputera, aktywuj w urządzeniu tryb pamięci masowej. Wówczas po podłączeniu, w sekcji Mój komputer pojawi się dodatkowa pamięć przenośna. Możesz wrzucić tyle danych, ile zmieści karta pamięci telefonu.

7.  Zarządzanie plikami systemu

Otwartość Androida niesie ze sobą wiele zalet, na przykład możliwość dowolnego zarządzania plikami telefonu. Choć system nie oferuje żadnego menedżera plików z prawdziwego zdarzenia, polecam zaopatrzyć się w jedną z tego typu aplikacji z Marketu, na przykład Astro File Manager. Cena – za darmo.

8. Synchronizacja telefonu z kontem Google’a

Upewnij się, że podczas pierwszego uruchomienia Androida podałeś prawidłowe dane konta Google’a, ponieważ telefon oferuje funkcję automatycznej synchronizacji danych. Jeśli wszystko działa poprawnie, twój smartfon będzie w tle synchronizował twoje kontakty, zapiski z kalendarza, pocztę itp.

9. Synchronizacja z serwisami społecznościowymi

W ustawieniach Androida, w zakładce konta i synchronizacja, znajdziesz opcję sparowania urządzenia z takimi serwisami jak Twitter, Facebook czy Flickr. Jeśli połączysz się z którymś z tych serwisów, będziesz mógł na przykład w błyskawicznym tempie dzielić się zdjęciami z galerii.

10. Instaluj aplikacje spoza Marketu

Nie tylko Android Market jest źródłem aplikacji dla tego systemu. Programy możesz pobierać również z innych zewnętrznych platform, na przykład Amazon Appstore. Jednak aby móc instalować aplikacje spoza Marketu, musisz w ustawieniach telefonu zezwolić na instalację plików z nieznanych źródeł. Pamiętaj jednak, aby instalować tylko sprawdzone pozycje.

11. Broń się przed malware’em

Ostatnimi czasy oprogramowanie malware to dobry kompan Androida. Broń się przed nim. W  Markecie dostępna jest aplikacja Lookout Mobile Security, która świetnie radzi sobie z tego rodzaju niebezpieczeństwami.

12. Dezaktywuj niepotrzebne usługi

Wiele usług w dzisiejszych smartfonach działa w tle, powodując większe zużycie energii. Jeżeli z czegoś obecnie nie korzystasz, na przykład aplikacji do nawigacji, to wejdź w ustawienia i dezaktywuj usługi lokalizacji. Spowoduje to nie tylko zaoszczędzenie energii, ale także przyspieszy pracę telefonu.

13. Zaoszczędź energię poprzez dezaktywację animacji

Jeżeli potrzebujesz zrobić wszystko, aby bateria twojego telefonu wytrzymała najdłużej jak się da, wejdź w ustawienia, ekran, a następnie animacje i je dezaktywuj. Podobnie jak w przypadku punktu 12 – zaoszczędzisz nie tylko energię, ale również przyspieszysz telefon.

14. Synchronizuj dane z Dropboxem

Pobierz z Android Marketu bezpłatną aplikację Dropbox i za jej pośrednictwem wykonuj kopie zapasowe ważnych plików. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy wszystkie potrzebne materiały dostępne są w chmurze.

15. Korzystaj z alternatywnych przeglądarek

Nie jesteś skazany na systemową przeglądarkę Androida. W Markecie masz dostępne takie pozycje jak Firefox, Dolphin Browser czy nawet Operę. Każda z tych pozycji oferuje coś, co wyróżnia ją od reszty. Rozejrzyj się w Markecie za alternatywnymi przeglądarkami.

Oczywiście takich tricków można by przedstawić i setkę, jednak nie o to chodzi. Kolejna porcja w niedalekiej przyszłości.