Pojęcie overclockingu znane jest od bardzo dawna. Początkowo funkcjonowało w świecie informatycznym, z czasem również w kręgach urządzeń mobilnych, gdy telefony stawały się coraz bardziej zaawansowane. Overclocking to nic innego, jak przyspieszenie taktowania procesora. Osoby, które miały już do czynienia z takim procesem wiedzą, że nie zawsze jest on bezpieczny i pozwala na stabilną pracę naszego urządzenia. Dlatego też uprzedzam, iż wszystkie niżej opisane procedury wykonujecie na własną odpowiedzialność będąc w pełni świadomymi użytkownikami (temu służy właśnie te ostrzeżenie) zdającymi sobie sprawę z możliwego uszkodzenia sprzętu. Jeśli więc nie przeraża Was widmo niepowodzenia, czas przejść do dalszych punktów overclockingu Nokii N900.
Co się zmieni?
N900 jest wyposażona w procesor ARM Cortex A8 z taktowaniem 600MHz. W zależności od naszego wyboru zmieni się oczywiście prędkość taktowania. Konsekwencją tego będą dwie rzeczy – po pierwsze urządzenie powinno być szybsze, po drugie przyspieszenie odbędzie się z dużym prawdopodobieństwem kosztem większego zapotrzebowania na energię i szybszym rozładowywaniem baterii. Dzięki opisanej metodzie nie tracimy żadnych ustawień w telefonie, danych, ani aplikacji – mimo to zalecam przed wykonaniem jakichkolwiek zmian sporządzenie kopii bezpieczeństwa – na wszelki wypadek. Jeżeli jednak będziemy chcieli zaktualizować firmware, to trzeba mieć na uwadze fakt, iż można będzie tego dokonać tylko Maemo Flasherem – aktualizacja poprzez Nokia Software Updater będzie niemożliwa. Na koniec jeszcze raz przypomnienie – urządzenie może ulec uszkodzeniu. Na tym kończy się lista możliwych zmian, a więc…
Jak się do tego zabrać
Zmiana częstotliwości taktowania procesora w przypadku N900 polega na wgraniu do urządzenia obrazu kernela. W tym celu wybieramy jeden z poniższych plików:
W nazwie zawarta jest maksymalna prędkość procesora. W przypadku ostatniego kernela, prócz wprowadzenia zmian taktowania, nastąpi również zmiana prędkości procesora sygnałowego (Digital Signal Processor). Zadaniem DSP jest przejęcie części zadań procesora głównego CPU takich jak rozmowa telefoniczna czy transmisja danych. W zamyśle inżynierów taktowanie DSP wynosić powinno 430 MHz, dzięki kernelowi można je zmienić na 500 MHz. Zalecane jest stopniowe zwiększanie prędkości taktowania i szukanie granicy, gdzie urządzenie działa stabilnie.
Prócz kernela potrzebne będzie jeszcze oprogramowanie służące do jego wgrania. W tym celu pobieramy Maemo Flasher z tej strony. Po naładowaniu baterii możemy przejść do rzeczy…
Podkręcamy!
Zaczynamy od instalacji programu Maemo Flasher. Po jego zainstalowaniu w głównym katalogu programu umieszczamy pobrany obraz kernela. Domyślnie powinna to być ścieżka C:\Program Files\maemo\flasher-3.5\. Uruchamiamy zainstalowany program poprzez menu Start. W otwartym oknie linii komend wpisujemy:
flasher-3.5.exe -k nazwa_pliku_kernela -f -R
W międzyczasie wyłączamy N900 i podłączamy ją do komputera za pośrednictwem kabla USB z wciśniętym klawiszem U do czasu, gdy ujrzymy na ekranie symbol połączenia USB. Wracamy do okna z wpisaną komendą i wciskamy enter. Po kilku sekundach obraz jest wgrany do urządzenia, o czym informuje komunikat w programie. Można odłączyć telefon i sprawdzić efekty. W celu powrotu do standardowego taktowania wgrywamy obraz oznaczony powyżej jako domyślny.