Easy Debian

Marcin 18 lutego 2012 1
Easy Debian

Nokia N900 jest dostępna od dawna, a nadal nie przestaje zaskakiwać swoimi możliwościami. Na naszych stronach pokazywaliśmy już jak uruchomić za jej pomocą Windowsa 95, MeeGo czy Androida. Okazuje się, że to nie wszystkie możliwości – tymi pewnie jeszcze nie raz N900 zachwyci. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony instalacji Easy Debiana na platformie Maemo.


Potrzebujemy

1. Uaktywnione repozytorium extras – o czy można poczytać w tym wpisie;
2. Połączenia z internetem – do pobrania Debiana.

Zaczynamy od pobrania aplikacji o nazwie easy-deb-chroot przez Menadżera aplikacji lub FAM. Kolejnym krokiem po zainstalowaniu pakietu, jest instalacja obrazu. Wykonujemy to uruchamiając DeB Img Install (pojawi się w menu po zainstalowaniu easy-deb-chroot). Potrzebne będzie połączenie z internetem, więc jeśli jeszcze nie jesteśmy w sieci – uruchamiamy połączenie. Instalator zapyta, jaką wersję i gdzie chcemy zainstalować. Ponieważ pobieranie pliku obrazu trwa dość długo, proponuję pobrać go za pomocą komputera, a następnie umieścić w telefonie – wówczas instalator dokona rozpakowania obrazu. Obrazy znaleźć można tutaj. Samo rozpakowywanie obrazu również będzie chwilę trwało, więc odkładamy telefon i pozwalamy mu spokojnie działać. Zakończenie procesu zostanie nam zakomunikowane dźwiękiem i wibracją.

Otrzymujemy

Pomyśnie zakończony proces pozwoli nam uruchomić Debiana – za pomocą Debian LXDE.

Ukaże się krótka notatka dotycząca minimalizowania okna, klikamy OK. Uzyskamy wówczas poniższe okno:

Kilka przykładowych widoków:
Na koniec ważna uwaga: nie powinno się zamykać Debiana przez x w oknie maemo, prawidłowe zamknięcie następuje poprzez Menu – Logout – Shoutdown!