Odzyskanie kodu blokady – Maemo 5

Marcin 23 czerwca 2012 4

Założeniem kodu blokady w urządzeniach mobilnych jest ich ochrona przed nieautoryzowanym użyciem. Zabezpieczenie może być uaktywniane po włożeniu niewłaściwej karty sim czy po zablokowaniu ekranu – wówczas jego odblokowanie będzie możliwe po wpisaniu określonego ciągu znaków czy wykonaniu konkretnego gestu. Niestety, czasem przez nieuwagę, krótką pamięć czy też dobrą imprezę może spotkać nas niemiła niespodzianka – po wpisaniu teoretycznie prawidłowego kodu otrzymujemy komunikat „Wrong password!”. W poniższym tutorialu pokaże, jak odzyskać kod blokady do Nokii N900.

Przygotowanie

Przede wszystkim musimy uzyskać możliwość logowania na superusera. Aby tego dokonać instalujemy alikację o nazwie rootsh, o czym pisałem w tym wpisie. Ponadto trzeba również zaopatrzeć się w oprogramowanie, które odszyfruje kod blokady, do pobrania ze strony http://openwall.com/john/. Do tego pozostaje rezerwacja od kilku do kilkunastu minut wolnego czasu.

Do dzieła

W telefonie uruchamiamy X-Terminal. Logujemy się na superusera komendą:

root

Następnie wpisujemy komendę, która zwróci nam kod blokady, oczywiście nie w jawnej postaci:

echo root:$(grep -A 13 lock_code /dev/mtd1|tail -1):

Efekt powinien wyglądać następująco:

Następnie otwieramy ściągnięty wcześniej folder z programem. Edytujemy plik john.ini znajdujący się w folderze run, odszukujemy sekcję:

[Incremental:Digits]
File = $JOHN/digits.chr
MinLen = 1
MaxLen = 8
CharCount = 10

Zmieniamy zapisy MinLen i MaxLen na 5 i 10 – ponieważ w takim przedziale może znajdować się długość naszego hasła. Zapisujemy zmiany i wracamy do folderu run. Tworzymy plik tekstowy o nazwie np. haslo.txt, w którym wpisujemy dokładnie wartość pokazaną w terminalu, w naszym przykładzie będzie to:

root:iQzH2sG3QSzQ.:

Zapisujemy plik i otwieramy wiersz poleceń, np. w Win7 Start -> cmd, Enter. Przechodzimy w wierszu poleceń do folderu run. Następnie wpisujemy komendę:

john.exe -i:digits haslo.txt

W odpowiedzi zostanie wyświetlone ustawione w n900 hasło w postaci ciągu cyfr, w przykładzie:

15915 (root)

Nie pozostaje nic innego, jak zmienić hasło w telefonie.