Niedawno Nokia ogłosiła wielki sojusz z Microsoftem w zakresie współpracy na polu systemu operacyjnego stosowanego w smartphonach fińskiego producenta. Informacja o wykorzystaniu Windows Phone 7 zelektryzowała użytkowników wcześniejszych produktów Nokii. Największe wątpliwości, jak również lekki zawód zdało się wyczuć w środowiskach związanych z Symbianem. System ten od dłuższego czasu jedynie wegetuje. Nokia co prawda zastrzega, że systemu nie porzuci i będzie nadal nad nim pracowała. Niestety, jak pokazuje praktyka, wiele razy do opinii publicznej trafiały deklaracje wielkich zmian Symbiana, a jak się one kończyły wie każdy, choć trochę zorientowany w temacie. Krótszy żywot miał projekt odpowiedzialny za rozwój systemu Maemo. Plotki głoszą, że Nokia pracuje jeszcze nad kolejnym smartphonem opartym o ten system, ale pojawiły się sprzeczne informacje o porzuceniu projektu. Społeczność Maemo nie czekając na ruch producenta zorganizowała się i rozpoczęła prace nad nieoficjalnymi aktualizacjami systemu dla N900. Projekt przyjął nazwę Community SSU. Termin Seamless Software Update był wcześniej używane przez Nokię jako nazwa aktualizacji Maemo over-the-air, czyli bez konieczności podłączania sprzętu do komputera.
Jak zainstalować…
Przede wszystkim trzeba mieć pewność co do posiadanej wersji Maemo w naszym sprzęcie. Można to zrobić poprzez Ustawienia -> Informacje o produkcie. Wymaganą wersją jest PR1.3, a więc w linii Wersja powinien widnieć wpis 20.2010.36.
Mając PR1.3 przystępujemy do instalacji aktualizacji. Aby tego dokonać uruchamiamy przeglądarkę w telefonie i przechodzimy na stronę z tym artykułem. Następnie klikamy w link. Uruchomi się Menadżer Aplikacji, który najpierw zapyta o dodanie kolejnego katalogu do repozytoriów, a następnie, jeśli zgodziliśmy się na jego dodanie, instalujemy aplikację Community SSU. Należy ją uruchomić i postępować zgodnie ze wskazówkami. Prawidłowo zaktualizowany telefon powinien się zrestartować. Do pełnego wykorzystania update’u zalecane jest również zainstalowanie aplikacji do nowych ustawień, np. CSSU Tuner.
…i co na tym zyskamy?
Aktualizacja oprogramowania wnosi wiele poprawek. Przede wszystkim należy zauważyć, iż w założeniach Nokia N900 jest urządzeniem przeznaczonym do łączności z Internetem. Determinuje to używanie telefonu w poziomie tak, aby przeglądanie stron było wygodniejsze, samo urządzenie też nieomal krzyczy, aby tak je trzymać (wystarczy spojrzeć na napisy Nokia i N900). W trybie pionowym pracuje tylko telefon. Tymczasem aktualizacja wnosi zupełnie inne spojrzenie na tę kwestię. Posługując się CSSU Tunerem można wymusić tryb pionowy we wszystkich aplikacjach. Oznacza to, że w zależności od położenia telefonu, wszystkie aplikacje będą dostosowywane do aktualnego widoku. Na chwilę obecną udało się opanować większość okien i przystosować do pracy w nowym układzie, choć zdarzają się jeszcze wyjątki. Należy do nich kalkulator czy odtwarzacz, jednak największą i najbardziej oczekiwaną zmianą jest dostosowanie do pracy w trybie portretowym pulpitów. Wciąż trwają nad tym prace i trzeba przyznać, że byłoby to sporą rewolucją w korzystaniu z telefonu. Obecny stan rzeczy pozwala już na w miarę komfortową obsługę jedną ręką w układzie pionowym i wydaje się, że umożliwienie wyświetlania pulpitów w tym trybie jest już tylko kwestią czasu. Skoro już jesteśmy przy pulpitach należy wspomnieć, że standardowo Nokia pozwala na pracę maksymalnie 4 pulpitom. Aktualizacja dodaje kolejne pięć dając razem aż dziewięć w pełni konfigurowalnych pulpitów. Za pomocą CSSU Tuner ustawimy efekt paralaksy, czyli pływających pulpitów. W zależności od ustawień pulpitu podczas przechodzenia między nimi będą na siebie zachodziły. Ponadto można ustawić obrót wokół osi Z podczas przechodzenia między trybem pionowym i poziomym, szybkość reagowania na kolejne polecenia użytkownika (np. podczas wchodzenia do menu ikony mogą pokazywać się błyskawicznie bądź powoli pojawiać) czy też stopień jasności tła po wejściu do menu. Standardowo Nokia rozmywa podczas otwarcia opcji to, co jest w tle, po aktualizacji zamiast rozmycia, tło przybiera odcienie szarości. Można także sterować widokiem otwartych okien poprzez wybór domyślnego stylu bądź jego zmianę na jedną lub dwie kolumny. Modyfikacja działa zarówno w trybie poziomym, jak i pionowym. Aktualizacja wnosi też możliwości związane z zoomem – telefon może reagować lekkim przybliżeniem podczas dotknięcia, a ponadto kombinacjami klawiszy CTRL+SHIFT+S i CTRL+SHIFT+F możemy przybliżać i oddalać praktycznie dowolne okno.
Prócz zmian kosmetycznych warto odnotować również zastąpienie aplikacji aparatu odpowiednim klonem. Dzięki temu zyskamy możliwość wykorzystania samowyzwalacza czy efektów zmiany kolorów – sepii, negatywu itp. Interesująca i bardzo efektowna jest wyświetlana odległość od fotografowanego obiektu. Według pojawiających się informacji w kolejnej aktualizacji również kalkulator zostanie zastąpiony odpowiednikiem. Podobny los spotka także odtwarzacz, dzięki czemu będzie możliwa jego obsługa w obu położeniach.
Głównym dowodzącym prac nad CSSU jest Mohammad Abu-Garbeyyeh, a wśród wielu pracujących nad projektem znalazł się nasz rodak Tomasz Pieniążek.