Android ci zbrzydł? Planujesz popełnić w najbliższym czasie przesiadkę ze smartfona z systemem Google’a na iPhone’a z Apple iOS? Jeśli tak, to jest kilka kwestii, z którymi musisz się zapoznać, zanim podejmiesz tak ważny krok w swoim życiu.
Android oraz Apple iOS różnią się od siebie diametralnie, choć oba systemy mają praktycznie te same funkcje, możliwości i opcje. Jedni mówią, że iOS względem Androida jest zbyt zamknięty, a drudzy, że Android jest zbyt otwarty i tak wymieniać można w nieskończoność. Zanim jednak podejmiesz się przesiadki z jednej platformy na drugą, zwróć uwagę na kilka poniżej zamieszczonych kwestii.
Aplikacje
Z pewnością korzystając ze swojego Androida przywiązałeś się do wielu aplikacji zakupionych w Android Markecie. Jednak nie ma co płakać, ponieważ znaczna większość programów dla Androida ma swoje odpowiedniki w App Store, czyli platformie Apple’a, z której będziesz instalował aplikacje na swoim iPhonie (więcej o instalowaniu aplikacji w iPhonie możesz przeczytać w innym poradniku na HelpGSM). Ponadto w App Store znajdziesz takie produkty jak Translate, Google Mobile App czy Google Earth, więc nie musisz się martwić o dostęp do usług Google’a z poziomu iPhone’a – koncern z Mountain View naprawdę dba o użytkowników iOS. Wielkim plusem App Store’a jest ilość dostępnych aplikacji dla iOS, bowiem jest ich ponad 350 tysięcy.
Synchronizacja i przechowywanie danych
Jak pewnie wiesz, twój Android na bieżąco synchronizuje się z używanym przez ciebie kontem Google, dzięki czemu wiele prywatnych informacji, ustawień i innych rzeczy jest zapisywanych „w chmurze”. Apple co prawda również pozwala na taki trick, z wykorzystaniem MobileMe, jednak za tę przyjemność należy płacić 99 dolarów rocznie. Dla zwyczajnych użytkowników pozostaje prosta synchronizacja, który inicjowana jest dzięki iTunes. Gdy tylko wciśniesz odpowiedni przycisk w tym programie, wszystkie dane z iPhone’a (tj. wiadomości, ustawienia, zapisane informacje w aplikacjach, kontakty itp.) zostaną zapisane pod postacią kopii zapasowej, którą będziesz mógł w dowolnym czasie odtworzyć. Każdorazowa synchronizacja iPhone’a powoduje uaktualnienie utworzonej wcześniej kopii o najnowsze dane, dzięki czemu możesz być spokojny o „świeżość” danych.
Transfer multimediów
Jeśli chodzi o iPhone’a, to tutaj nie ma oficjalnej możliwości przeciągania i upuszczania plików w pamięci podłączonego do komputera smartfona. Transportowanie muzyki, wideo czy zdjęć nie jest tak proste jak w przypadku Androida. Tutaj trzeba korzystać z iTunes. Jeśli chcesz przenieść choć jedną piosenkę do iPhone’a, czy jeden plik wideo, musisz korzystać z iTunes. Bardziej dogłębny poradnik, jak zarządzać iTunes pod kątem iPhone’a, znajdziesz w artykule Podstawy zarządzenia iPhone’em z poziomu iTunes.
Jailbreak
Poniżej znajdziesz inne kwestie dotyczące przesiadki z Androida na Apple iOS, które wymagają wcześniejszego odblokowania oprogramowania iPhone’a, czyli jailbreaku. Po wykonaniu tego procesu użytkownicy smartfonów Apple zyskują znacznie więcej możliwości zarządzania swoim urządzeniem. Większość funkcji, do których użytkownicy Androidów mają normalny dostęp, na iPhonie wymaga jailbreaku.
Wygląd interfejsu
To nieprawda, że nie można zmieniać wyglądu interfejsu iPhone’a. Po uzyskaniu dostępu do plików systemowych, z interfejsem iOS można zrobić co tylko się zechce. Dla tych mniej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą wprowadzić niewielkie zmiany w wyglądzie systemu, polecana jest aplikacja WinterBoard, o której również pisałem na łamach HelpGSM.
Powiadomienia
Jedną ze wspanialszych rzeczy na Androidzie jest zsuwany z góry pasek powiadomień. Użytkownik jest informowany o wszystkich zdarzeniach w telefonie i aplikacjach za pośrednictwem jednego miejsca. iPhone tak nie ma. Nie da się ukryć, że powiadomienia na Apple iOS strasznie kuleją. Do Cydii trafiało mnóstwo programów, które rzekomo miały być naprawdę dobrą alternatywą dla powiadomień na iOS, jednak nic poza Notified Pro się do tego nie nadaje. Dzięki temu programowi również uzyskasz dostęp do zwięzłej listy powiadomień i zdarzeń w określonych wcześniej aplikacjach. Szkoda tylko, że nie jest to tak proste, jak w przypadku Androida.
Widżety
Widżety na Andoridzie to piękna sprawa. One także doczekały się na HelpGSM kilku minut. Jak powszechnie wiadomo, na iPhonie nie widżetów nie ma. W zamian za to są ciekawe nakładki na Lock Screen iOS, dzięki którym komórka Apple jest znacznie bardziej „doinformowana” niż normalnie. Z wykorzystaniem LockInfo (nazwa najpopularniejszej i moim zdaniem najlepszej nakładki) możesz umieścić na Lock Screenie informacje o pogodzie, listę powiadomień Push, listę odebranych wiadomości i wiele wiele innych. O Lock Info więcej zostało napisane w innym artykule.
Udostępnianie internetu
Jest to ostatnia kwestia, której nie sposób pominąć, mówiąc o przesiadce z Androida na Apple iOS – tethering. Udostępnianie połączenia internetowego na Androidzie to czysta bajka, zaś na iOS katorga. Trzeba instalować aplikacje firm trzecich, aby móc korzystać z funkcjonalności, które powinny być domyślnie dostępne dla każdego. Więcej o udostępnianiu połączenia internetowego na iPhonie można przeczytać w artykule poświęconemu tetheringowi pod iOS 4.