Blokady i zabezpieczenia iPhone’a

kuba 31 stycznia 2011 5
Blokady i zabezpieczenia iPhone’a

Każdy system operacyjny może zostać odpowiednio złamany, w efekcie czego użytkownik będzie mógł obchodzić się ze swoim urządzeniem w nieco bardziej zaawansowany sposób niż zwykle. Nie inaczej jest z iPhone’em i systemem iOS. Poniżej znajdziecie listę kilku zabezpieczeń towarzyszących komórce Apple’a z małymi wyjaśnieniami, jak się ich pozbyć.

Podstawą do usunięcia jednego z ograniczeń Apple’a jest znajomość statusu urządzenia, czyli jego:

  • modelu,
  • wersji oprogramowania,
  • statusu aktywacji,
  • statusu blokady SimLock,
  • statusu oprogramowania (odblokowane czy nieodblokowane).

Marzeniem Apple’a jest to, aby użytkownicy komórek z logo nadgryzionego jabłka używali swoje urządzenia w taki sposób, w jaki firma sobie tego życzy. Przez to właśnie iPhone wydaje się być bardzo „zamkniętym” telefonem, na którym wielu rzeczy robić nie można (przynajmniej do czasu odblokowania oprogramowania).

Aktywacja

Jedną z głównych „blokad” iPhone’a jest aktywacja. Jeśli telefon zostanie zakupiony u operatora, to przeważnie jest on już aktywowany. Jeśli nie, trzeba dokonać tego procesu dzięki iTunes. Niestety, do przeprowadzenia aktywacji wymagane jest posiadanie karty SIM operatora, na którego nałożona jest ewentualna blokada SimLock. Nieaktywowany iPhone jest niezdatny do używania – nie można zrobić z nim niczego poza wykonaniem połączenia alarmowego.

Jeśli wskutek nieposiadania odpowiedniej karty SIM nie można przeprowadzić aktywacji iPhone’a przez iTunes, pozostaje nam wówczas potraktować urządzenie jednym z programów odblokowujących oprogramowanie urządzenia, np. RedSn0w, limera1n czy PwnageTool, które dokonują również tzw. „Haktywacji”.

Jailbreak

To proces odblokowania iOS. Po jego przeprowadzeniu będzie można uruchamiać nieocenzurowane przez Apple (za pośrednictwem Cydii) aplikacje lub zwyczajnie instalować pozycje z App Store bez uiszczenia za nich odpowiedniej opłaty. Ponadto Jailbreak otwiera drogę do modyfikacji wyglądu iOS czy możliwości zdjęcia blokady SimLock.

Jailbreaku można dokonać różnymi programami. Dla aktualnej wersji oprogramowania (iOS 4.2.1) dostępne są programy Redsn0w oraz PwnageTool.

Są dwa rodzaje Jailbreaku: tethered oraz untetehered. Ten drugi jest zwyczajnym odblokowaniem oprogramowania, pozwalającym na korzystanie z uroków „otwartego” iOS. Jailbreak tethered cechuje to, że po jego przeprowadzeniu, za każdym razem, gdy zechcemy uruchomić urządzenie ponownie, wymagane będzie podłączenie go do komputera i „wybudzenie” dzięki odpowiedniej aplikacji. Hakerzy starają się jak mogą, aby wszyscy użytkownicy mogli korzystać z Jailbreaku untethered, jednak wskutek zabezpieczeń nakładanych sukcesywnie przez Apple’a czasem jest to niemożliwe.

SimLock/Unlock

Znaczna większość dostępnych na rynku iPhone’ów ma blokadę SimLock. Jak wiemy, SimLock to zabezpieczenie, które jest nakładane na urządzenie przez operatora, aby użytkownik mógł korzystać jedynie z jego sieci na zakupionym smartfonie. Zależnie od modelu urządzenia oraz wersji oprogramowania tzw. modemu iPhone’a, można spróbować zdjąć tę blokadę przy pomocy aplikacji ultrasn0w, dostępnej w Cydii. Jej zadaniem jest modyfikacja oprogramowania modemu, aby ten nie sugerował się omawianą blokadą.

Niektórzy operatorzy w ogóle nie nakładają blokady SimLock lub umożliwiają jej permanentną dezaktywację.

Każdorazowa aktualizacja oprogramowania iPhone’a wiąże się z aktualizacją oprogramowania modemu, dlatego trzeba uważać, aby nieumyślnie nie popełnić aktualizacji iOS.

Cydia

Jest to aplikacja instalowana podczas wykonywania Jailbreaku na urządzeniu Apple’a. Można powiedzieć, że Cydia jest swoistym odpowiednikiem App Store’a, z tą różnicą, że tutaj znajdują się aplikacje modyfikujące działanie iPhone’a lub po prostu te pozycje, których Apple nie przyjęło w swoim oficjalnym sklepie.

Cydia działa na zasadzie repozytoriów. Należy dodać je do programu, aby móc pobierać różne aplikacje, które przede wszystkim sprawiają, że iPhone jest znacznie bardziej użyteczny i modyfikowalny niż iPhone przed Jailbreakiem.

W Sieci można znaleźć dziesiątki poradników i tutoriali o tym, jak pomyślnie odblokować iPhone’a lub zdjąć z niego blokadę SimLock. Jednak za każdym razem, gdy Apple wyda nową wersję oprogramowania, trzeba poczekać na nowe narzędzia od hakerów, które będą w pełni kompatybilne z najnowszą wersją iOS, a to czasem trwa miesiącami.