Nexus One i problem z przyciskiem Power

kuba 31 stycznia 2011 0
Nexus One i problem z przyciskiem Power

Niemal każdy dzisiejszy smartfon ma jakieś wady. Jeśli chodzi o popularnego Nexusa One, to jego znaną piętą achillesową jest przycisk „Power”. W razie jakby komuś zaczął on odmawiać posłuszeństwa, poniżej znajdziecie poradnik, jak się bez niego obchodzić, korzystając normalnie z funkcji urządzenia.

Jak można przeczytać na jednym z popularniejszych forów traktujących o Nexusie One, powodem częstych awarii przycisku „Power” jest zwyczajny błąd inżynierów projektujących smartfona. Otóż każdorazowo podczas naciśnięcia kłopotliwego przycisku, specjalna taśma wygina się prawie o 90 stopni, w efekcie czego, gdy się już odpowiednio nadegnie, telefon przestaje reagować na wciskanie przycisku.

Oczywiście są pewne modyfikacje, które pozwalają się bez niego obejść. Aby jednak móc z nich skorzystać, pierwszorzędną sprawą, którą należy wykonać, jest uzyskanie praw administratora, czyli potocznie zwany Root. Obecnie istnieją metody, które pozwalają nabyć żądane prawa jednym kliknięciem myszki.  Zalet „Roota” jest wiele, a jedną z nich jest możliwość wygrywania tzw. ROMów, czyli – krótko mówiąc – zmodyfikowanych systemów operacyjnych. To właśnie zainstalowanie jednego z takich ROMów z odpowiednimi dodatkami sprawi, że będzie można obejść się bez przycisku „Power” na Nexusie One i nie tylko.

Uruchamianie

Czyli główne zadanie „Powera”. Teoretycznie jest to niemożliwe, aby uruchomić telefon bez tego przycisku. Jednak okazuje się, że Nexus One ma jeszcze jeden defekt, dotyczący właśnie uruchamiania. Otóż jeśli się podłączy tego smartfona do źródła energii przez USB (komputer lub zwyczajna ładowarka) i wyjmie baterię, a następnie włoży ponownie, wykonując ten trick kilkakrotnie (5-10 razy), Nexus One zwariuje i samoistnie się włączy. Dlatego też dobrze jest mieć kabel USB zawsze ze sobą, jeśli nasz felerny przycisk odmawia posłuszeństwa.

Wybudzanie”

Zaraz po włączaniu, drugą podstawową funkcją przycisku „Power” jest charakterystyczne wybudzanie urządzenia z trybu gotowości, aby rozpocząć jego używanie. Jeśli nie można tej czynności wykonać normalnie, należy sięgnąć po jakąś alternatywę, a najlepszą z nich jest TrackballWake. Dodatek ten jest domyślnie wgrany w ROMie Cynaogen. Jeśli dostęp do Roota zostanie uzyskany, to najlepiej jest wyposażyć się właśnie w Cynaogena. Wówczas mając zainstalowany TrackballWake będzie można „wybudzać” urządzenie poprzez wciśnięcia Trackballa.

Restartowanie

Czasem zdarzy się, że potrzeba uruchomić telefon ponownie. Jeśli nie można wykonać tego normalnie, to (zakładając że pozyskano uprawnienia administratora) należy zaopatrzyć się w aplikację Quick Boot. Dzięki niej można wybrać, aby telefon uruchomił się ponownie w normalnym trybie, w trybie odzyskiwania lub trybie bootloadera.

Tryb uśpienia

Jeśli da się wybudzić urządzenie, to i z uśpieniem nie ma najmniejszego problemu. Aby móc przechodzić w żądany tryb, najlepiej jest zainstalować aplikację Lock Screen Widget i za jej pośrednictwem „usypiać” Nexusa One. Wystarczy jedno kliknięcie.

Pomimo tego, że – jak widać wyżej – są alternatywy dla zepsutego przycisku „Power” w Nexusie One, najlepiej jest ponieść koszty rzędu kilkudziesięciu złotych i zwyczajnie naprawić usterkę niż gimnastykować się na różne sposoby.