Aplikacje, które muszą zostać zainstalowane na każdym odblokowanym iPhonie

Paweł 18 kwietnia 2011 0
Aplikacje, które muszą zostać zainstalowane na każdym odblokowanym iPhonie

Odblokowywanie oprogramowania iPhone’a ma jeden podstawowy cel – znaczne rozszerzenie możliwości tego urządzenia. Jest to możliwe dzięki uzyskiwanemu dostępowi do plików systemowych urządzenia, a także dzięki odpowiednim aplikacjom, które na różny sposób zarządzają niemal wszystkimi funkcjami iPhone’a. Te wszystkie programy i narzędzia dostępne są w pewnie znanej ci już Cydii. Jednak bardzo trudno jest wybrać konkretne aplikacje, kiedy jest ich setki do przebrania, dlatego też poniżej znajdziesz listę kilku aplikacji, które muszą zostać obowiązkowo zainstalowane na każdym iPhonie z odblokowanym oprogramowaniem.Wszystkie niżej zamieszczone aplikacje dostępne są w Cydii i współpracują z najnowszym oprogramowaniem iOS 4.3.1. Kolejność wymienionych programów jest przypadkowa.

SBSettings

Aplikacja SBSettings bez dwóch zdań powinna być pierwszą aplikacją, która jest instalowana na każdym świeżo odblokowanymi iPhonie. Jej głównym zadaniem jest udostępnienie użytkownikowi panelu, z poziomu którego można zarządzać aktywnością różnych funkcji iPhone’a. Ponadto na głównym ekranie SBSettings wyświetlanych jest kilka bardzo istotnych informacji, takie jak wolna pamięć RAM czy aktualny adres IP urządzenia. Wiele aplikacji z Cydii instaluje ze sobą dodatkowy „włącznik” właśnie do panelu SBSettings, aby użytkownik mógł szybko aktywować/dezaktywować wdrażaną przez aplikację funkcję.

Cena: za darmo

Five Icon Dock

W docku iPhone’a spokojnie można zamieścić pięć ikon, co znacznie ułatwia pracę z urządzeniem, jednak Apple domyślnie pozwala na ustawienie wyłącznie czterech pozycji. Oczywiście i tę niedogodność można zmienić. Wystarczy zainstalować z Cydii aplikację Five Icon Dock i „dociągnąć” na dock piątą ikonę – nie będzie najmniejszego problemu z jej usytuowaniem.

Cena: za darmo

iFile

W Cydii można znaleźć wiele eksploratorów plików, jednak najlepszym z nich jest iFile. Kultowy już program pozwala nie tylko przeglądać dowolne lokalizacje iPhone’a, ale również wyświetla pliki tekstowe, pozwala zarządzać uprawnieniami folderów, tworzyć tzw. serwer WWW, a w niedalekiej przyszłości pozwoli wysyłać pliki przez Bluetooth dzięki opisanej niżej aplikacji Celeste. iFile również należy do pozycji must-have tuż po odblokowaniu iPhone’a.

Cena: 4$

LockInfo

Aplikacji LockInfo został poświęcony zupełnie odrębny artykuł na łamach HelpGSM. W wielkim skrócie: LockInfo jest programem, który całkowicie odmienia LockScreen iPhone’a. Po jego zainstalowaniu wystarczy nacisnąć przycisk Home, aby uzyskać dostęp do różnych ważnych informacji, na przykład pogody, maili, SMS-ów czy zapisanych w kalendarzu zdarzeń. Co więcej, wszystkie te wtyczki są na bieżąco odświeżane, a użytkownik może w razie czego doinstalować inne pluginy kompatybilne z LockInfo.

Cena: 7,99$

MobileTerminal

Jeśli zainstalujesz iFile, to przyda ci się również MobileTerminal. Jest to bowiem zwyczajna konsola, za pomocą której możesz wykonywać najróżniejsze operacje w iPhonie. Terminal bywa bardzo przydatną aplikacją, zwłaszcza podczas instalacji zewnętrznych plików .deb czy w razie chęci sprawdzenia jakichś istotnych informacji o urządzeniu. Z poziomu Terminala można zrobić z iPhone’em naprawdę wszystko.

Cena: za darmo

FolderEnhancer

Inżynierowie Apple dopiero po kilku latach od wydania pierwszej wersji systemu dla iPhone’a wpadli na pomysł, aby wyposażyć go w funkcję folderów. Niestety, nie oznacza to, że funkcja działa wyśmienicie, ponieważ potrzebne są małe poprawki. Po pierwsze należałoby usunąć limit aplikacji, które można umieścić w wybranym folderze. Po drugie należałoby wdrożyć opcję tworzenia folderów w folderach. Po trzecie otwieranie folderów powinno odbywać się znacznie szybciej i można wymieniać tak w nieskończoność. Te wymienione wyżej niedogodności i wiele innych naprawia aplikacja FolderEnhancer, co zresztą widać na wideo powyżej.

Cena: 2,49$

Quick Reply for SMS

Jeśli podczas używania iPhone’a otrzymasz wiadomość SMS, to musisz nacisnąć przycisk Pokaż, aby zostać przekierowanym do aplikacji Wiadomości, do wątku rozmów z konkretnym numerem. Jeśli w momencie odebrania wiadomości piszesz ważnego maila, grasz lub oglądasz film, to na chwilę musisz zaprzestać tej czynności, aby uruchomić aplikację Wiadomości. Z QuickReply for SMS więcej tego nie doświadczysz, ponieważ ta aplikacja pozwala ci odpowiedzieć na odebranego SMS-a na dowolnym ekranie iOS bez konieczności uruchamiania Wiadomości.

Cena: 2,99$

Celeste

Ta pozycja sławę zyskała dopiero kilkanaście dni temu. Celeste jest zestawem narzędzi, po których instalacji będziesz mógł bezproblemowo wysłać i odbierać pliki poprzez Bluetooth w swoim iPhonie, iPodzie touch czy nawet iPadzie. Celeste w pełni integruje się z interfejsem systemu, przez co jego używanie jest bardzo wygodne i przyjemne. Temu programowi również poświęciłem trochę czasu na łamach HelpGSM.

Cena: 9,99$

YourTube 2

Jak sama nazwa sugeruje, YourTube majstruje przy aplikacji YouTube. Dzięki niej otrzymujesz możliwość pobierania wideo z serwisu YouTube bezpośrednio z poziomu aplikacji YouTube. Podczas pobierania możesz wybrać jakość w jakiej zostanie ono pobrane, a dodatkowy ekran w aplikacji pozwoli ci sprawdzić postęp pobierania oraz prędkość połączenia. Pobrane wideo będą widziane w zakładce Downloads lub jeśli wybierzesz odpowiednią opcję, to filmy zostaną przeniesione do aplikacji iPod, do działu wideo.

Cena: 5$.