Aktywacja iMessage, powiadomień Push oraz FaceTime na haktywowanym iOS 5

Paweł 31 października 2011 6
Aktywacja iMessage, powiadomień Push oraz FaceTime na haktywowanym iOS 5

iPhone’y mają ciekawą cechę, że gdy posiadają blokadę SIM-lock, to od razu po wgraniu nowego softu wymagana jest tzw. aktywacja urządzenia. Jeżeli nie masz „oficjalnej karty SIM”, to iPhone’a oficjalną drogą nie aktywujesz, w efekcie czego zostaniesz z pięknym przyciskiem do papieru za kilkaset złotych. Można oczywiście, a nawet trzeba w takim przypadku, wykonać jailbreak, który przy okazji „haktywuje” iPhone’a, abyś mógł go swobodnie używać. Owa metoda jest znana niemal od początków iPhone’a. Niestety, po dziś dzień niesie ona ze sobą pewne komplikacje. Jeszcze do niedawna, jeżeli iPhone był haktywowany, użytkownik nie mógł normalnie korzystać z powiadomień Push. Jak zaprezentowano iOS 4, to haktywowane urządzenia nie dość, że nie obsługiwały powiadomień Push, to w dodatku nie działała usługa FaceTime. Po udostępnieniu przez Apple iOS 5, jeżeli ktoś haktywuje smartfona, będzie pozbawiony możliwości korzystania z takich ficzerów jak powiadomienia Push, FaceTime oraz iMessage. Jak to naprawić?



Proces „przywracania” tych trzech funkcji na iPhonie z iOS 5 jest nieco żmudny i może się wydawać skomplikowany, jednak dla chcącego nic trudnego. Pozwólcie, że najpierw wyjaśnię, dlaczego po haktywacji nie działają wybrane funkcje iPhone’a.

Otóż program iTunes, aktywując Twojego iPhone’a, pobiera z karty SIM numer IMSI. Jeżeli zdecydujesz się na haktywację, odpowiednie narzędzia będą działać w tle, oszukując iTunes’a, że twoje urządzenie zostało normalnie aktywowane. Niefortunnie się złożyło, że o ile pomyślnie aktywujesz urządzenie, o tyle niektóre jego funkcje nie będą działać, ponieważ nie będzie oficjalnej autoryzacji Apple’a. Ponadto, działające w tle daemony w znacznym stopniu wpływają na zużycie energii iPhone’a, dlatego poznasz dziś aplikację SAM, dzięki której nie dość, że haktywujesz swoje urządzenie, to w dodatku odblokujesz powiadomienia Push, FaceTime oraz iMessage. To dlatego, że SAM wytwarza fałszywy numer IMSI, który pozwala na autoryzację urządzenia z nieoficjalną kartą SIM na serwerach Apple’a. Dodatkowym atutem SAM-a jest to, że program nie działa cały czas w tle, nie powodując tym samym zbędnego zużycia energii.

Musisz mieć iPhone’a 3GS lub 4 z odblokowanym i aktywowanym już softem iOS 5, aby przystąpić do instrukcji. Pamiętaj też, że wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność - redakcja HelpGSM nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku stosowania zamieszczonych niżej instrukcji.

Instrukcja

  1. Uruchom Cydię i dodaj repozytorium http://repo.bingner.com.
  2. Zainstaluj za jego pośrednictwem aplikację SAM, po czym ją uruchom.
  3. W zakładce Utilities naciśnij Revert Lockdown to Stock, co spowoduje wyłączenie twojej starej haktywacji.
  4. Jeżeli pojawi się napis Stockification Success, naciśnij OK.
  5. Wejdź ponownie w Utilities, naciśnij De-Activate iPhone (clear push) – znów powinieneś otrzymać powiadomienie o pomyślnym wykonaniu operacji.
  6. Jeżeli twój iPhone jest podłączony do komputera – odłącz go i podłącz ponownie. Jeśli nie, podłącz go normalnie i pozwól iTunesowi go aktywować.
  7. Aktywacja powinna zostać bezproblemowo wykonana. Wejdź w ustawienia, SAM > More Information i sprawdź, czy w polu ActivationState widnieje opcja WildcardActivated. Jeśli tak, to wszystko przebiegło pomyślnie.
  8. Ponownie uruchom aplikację SAM i wejdź w Utilities. Okno co prawda wygląda inaczej niż wcześniej, ale nie przejmuj się tym. Wybierz przycisk Backup Activation, a następnie Restore Activation.
  9. Zrestartuj swojego iPhone’a, zsynchronizuj go z iTunes, a następnie zainstaluj z App Store’a darmową aplikację iPusher.
  10. Ponownie zrestartuj iPhone’a – wiem, trzeba być cierpliwym – i zsynchronizuj go z iTunesem. Upewnij się, że masz połączenie WiFi i uruchom iPusher. To pozwoli ci sprawdzić, czy powiadomienia Push zostały pomyślnie aktywowane na twoim urządzeniu. Jeżeli pojawi się komunikat „Yay, push notifications work fine!”, to znak, że wszystko działa wedle zmierzeń.
  11. Upewnij się, że działa też iMessage oraz FaceTime. W tym celu powyłączaj obie te usługi z poziomu ustawień iPhone’a i powłączaj je ponownie. Jeżeli obie zostaną pomyślnie aktywowane (co zostanie zaznaczone stosowną informacją pod włącznikiem), to gratulacje – dobrnąłeś do końca.