System Windows Mobile instalowany jest w bardzo wielu urządzeniach już od wielu lat, a jego najbardziej stabilna, najnowsza wersja WM 6,5 charakteryzuje się niezawodnością działania i kompletem sterowników i bibliotek dla wielu aplikacji.
Zwolennicy gier dla urządzeń przenośnych ( mogą w systemie Windows Mobile zainstalować ich szeroką gamę od gier logicznych jak „kółko i krzyżyk” czy „saper”, poprzez strategiczne jak „Worms” lub „Heroes” aż po zręcznościowe, np. „Break my Bricks”(. Instalacja większości gier jak również aplikacji przebiega całkowicie automatycznie z poziomu Pocketa i wymaga jedynie uruchomienia pliku instalacyjnego poprzez eksplorator plików urządzenia. (http://windowsmobile.com.pl/download/Gry.html)
Palmtopy i smartphony
z systemem Windows Mobile wykorzystywane są jednak w większości do obsługi aplikacji, których ilość jest bardzo wielka. Do wyboru mamy aplikacje biurowe pakietu Office, równego rodzaju kalkulatory oraz konwertery miar
i jednostek czy też obsługa maili lub faxów. Innym rodzajem programów są najróżniejsze aplikacje multimedialne umożliwiające oglądanie filmów na naszym smartphonie, słuchanie muzyki w różnych formatach, przeglądanie i edycja zdjęć oraz słuchanie stacji radiowych dostępnych w sieci.
Najnowsze urządzenia z systemem Windows Mobile posiadają wbudowany moduł Wifi, który pozwala na darmowe korzystanie z Internetu, jeżeli znajdujemy się w zasięgu sieci bezprzewodowej. Wiele dużych miast w Polsce udostępniło już taką możliwość, a nawet często można spotkać się z dostępem do bezprzewodowego Internetu w klubach, pubach
i kawiarniach. Dla Windows Mobile dostępna jest równie duża ilość przeglądarek internetowych, co dla komputerów PC, a najbardziej znane to oczywiście Internet Explorer
i Opera.
Urządzenie przenośne z systemem Windows Mobile daje użytkownikowi taką samą, co komputer klasy PC możliwość konfiguracji wyglądu ekranu, rodzaju dźwięków oraz wszelkich innych ustawień. Służą temu takie aplikacje jak: „Advanced Configuration Tool” – służąca do konfiguracji i przyspieszania systemu, „Battery Level” – wyświetlająca na bieżąco stan baterii i przybliżony czas działania, „PIM Backup” – tworzący kopie bezpieczeństwa naszych danych, „SPB Time” – rozbudowany zegar/budzik (http://spb.com/iphone-software/time/), „TaskManager” – kontrola nad trwającymi procesami w naszym systemie.
Rozbudowane cechy systemu uzupełnia jeszcze możliwość instalowania różnego rodzaju programów nawigacyjnych.
Konieczne jest w tym celu posiadanie odbiornika GPS, który w najnowszych modelach smartphonów jest już wbudowany. Najbardziej popularną nawigacją w Polsce jest na pewno Auto Mapa, która w systemie Windows Mobile działa tak samo dobrze jak w systemie Windows CE instalowanym w oddzielnych urządzeniach nawigacyjnych. Instalacja tego systemu przebiega całkowicie automatycznie poprzez synchronizację Pocketa z komputerem PC ( wykorzystujemy tutaj program ) oraz uruchomienie płyty instalacyjnej. Oczywiście można również instalować innego rodzaju nawigacje jak TomTom, Garmin czy MapaMap. Sposobem na korzystanie z bezpłatnej nawigacji pod warunkiem posiadania dostępu o Internetu jest zainstalowanie aplikacji Google Maps dostępnej za darmo na stronie producenta.
(http://google-maps-wm.en.softonic.com/phones)
Na pewno jest jeszcze wiele przydatnych i ciekawych aplikacji działającym na systemie Windows Mobile, których nie sposób wymienić. System ten jest ciągle modyfikowany, a coraz większa liczba urządzeń pracujących na nim stwarza możliwość tworzenia nowych aplikacji lub przekształcania już działających w innych systemach operacyjnych.