Na kamerkę do wideorozmów w telefonach Apple’a czekaliśmy kilka lat, podczas kiedy konkurencja miała je dużo wcześniej. Jednak gdy ta się w końcu pojawiła w iPhonie 4, gigant z Cupertino wyposażył tego smartfona również w funkcję FaceTime, czyli natywną aplikację do wideorozmów. Jednak jak się okazało po niemal roku od premiery iPhone’a 4, wideokonferencje to nie jedyny sposób na wykorzystanie przedniej kamerki. Zobacz, czemu jeszcze może się ona przysłużyć.
1. Lustro
Tego zastosowania nie trzeba przedstawiać nikomu. Uruchamiając frontową kamerę iPhone’a zyskasz realistyczne lustro, które będzie zawsze przy tobie. Co prawda jakość odbiega nieco od szklanego pierwowzoru, jednak tego rodzaju wykorzystanie również bywa bardzo przydatne.
2. Wideo w wiadomościach email
Jeżeli operator oferuje ci nielimitowany pakiet internetowy, a niekoniecznie lubisz pisać długie wiadomości, to zawsze możesz nadać adresatowi wiadomość wideo. Zarejestruj krótką wiadomość wideo, wejdź w galerię i prześlij nagrany plik znajomemu. Znacznie prostsze od redagowania wiadomości.
3. Pokaż kamerę dziecku
Dzieci bardzo lubią przeglądać się w lustrze. Powoduje to u nich paniczny strach lub głęboką fascynację. Uruchom aplikację Aparat, włącz przednią kamerkę i daj iPhone’a dziecku. Będziesz miał co najmniej 10 minut spokoju.
4. Autoportrety
Czasami nastają takie sytuacje, w których jest potrzeba wykonania sobie zdjęcia. Niestety, nie każdy telefon ma małe lusterko obok obiektywu, abyś mógł się przyjrzeć podczas robienia zdjęć. Dlatego też jeśli nie zależy ci na jakości zdjęcia, a dobrym kadrze, to wykonaj zdjęcie przednią kamerką iPhone’a.
5. Zakupy
Frontowa kamera jest również nieocenionym narzędziem podczas zakupów. Jeśli w sklepie utrudniony jest dostęp do lustra lub masz potrzebę zapytania znajomej o radę, jak wyglądasz w nowym ubraniu, to zrób szybko zdjęcie, prześlij jej mailem i czekaj na odpowiedź.
6. Pamiętnik wideo
Ludzie bardzo często prowadzą wideopamiętniki. Wystarczy wejść na YouTube’a i odtworzyć kilka pierwszych propozycji. Jeśli ktoś nie ma w domu profesjonalnego sprzętu do rejestrowania wideo, to przednia kamerka w telefonie może się okazać produktem na wagę złota.
7. Sprawdź, jak wypadasz przed kamerą
Czeka cię ważna prezentacja lub przemówienie przed wielkim tłumem bądź kamerą? Sprawdź, jak sobie radzisz przed obiektywem. Przygotuj się do prezentacji, uruchom Aparat i oceń, czy wygłaszanie przemów do tłumu jest twoją domeną.
Teraz nieco z bardziej technicznej strony. Zobaczcie, czemu może posłużyć przednia kamera na odblokowanym iPhonie i nie tylko. Poniżej znajdziesz trzy, moim zdaniem, najbardziej godne uwagi zastosowania frontowej kamery w różnych aplikacjach.
1. Odblokowanie urządzenia poprzez biometryczne rozpoznawanie twarzy
Instalując w iPhonie aplikację RecognizeMe z Cydii, wyposażysz swoją zabawkę w funkcję biometrycznego rozpoznawania twarzy. Dzięki takiemu zastosowaniu, zamiast wpisywania kodu celem odblokowania urządzenia, wystarczy, że zeskanujesz frontową kamerką swoją twarz. Proces rozpoznawania trwa kilkanaście sekund, jednak samo rozwiązanie jest bardzo interesujące.
2. Prompter
W App Store swojego czasu pojawiła się aplikacja iTeleprompter, która zamienia iPhone’a w… prompter. Aplikacja, wykorzystując przednią kamerę telefonu, nie tylko wyświetla zapisany wcześniej tekst, ale również dopasowuje jego prędkość przewijania do twojej szybkości mowy. Aplikacja iTeleprompter może się przydać również podczas wykonywania ważnych rozmów wideo, do zapisania, co miałeś przekazać rozmówcy.
3. Szpiegowanie
Pewnie wielu z was słyszało o różnego typu aplikacjach, które zajmują się szpiegowaniem. Przykładem takiej pozycji jest Security Cam w App Store. Zaopatrz się w odpowiedniego docka dla swojego iPhone’a, umieść w nim urządzenie, aktywuj aplikację i niech ta niepozornie nagrywa wszystko co się dzieje, a później przeglądaj zarejestrowany materiał na odpowiednim serwerze, gdzie przechowywane jest wideo.
Wszystkie zaprezentowane wyżej „tricki” zostały napisane z myślą o użytkownikach iPhone’ów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać dziecku do ręki telefon z Androidem lub robić sobie portrety na tej samej platformie.