Usuwanie systemowych aplikacji Androida

Paweł 4 lutego 2011 2
Usuwanie systemowych aplikacji Androida

Każdy producent mobilnego oprogramowania oferuje swoim użytkownikom kilka fabrycznych aplikacji, które przeważnie są bezużyteczne. Przykładowo do iOS Apple dołącza aplikację iTunes, pomimo tego, że w Polsce ten sklep nie działa. Na Androidzie też znajdziemy kilka takich pozycji. Skoro więc nikt ich nie potrzebuje, to jak je usunąć?O ile aplikacje zainstalowane przez użytkownika mogą zostać swobodnie odinstalowane przez menedżer aplikacji, o tyle te systemowe pozornie są nie do ruszenia. Istnieją jednakpewne narzędzia, przy pomocy których szybko można to zmienić i odinstalować niepotrzebne aplikacje z mobilnej platformy Google’a.

Podstawą do usunięcia systemowych aplikacji jest smartfon ze zrootowanym Androidem oraz aplikacja Terminal Emulator, dostępna za darmo w Android Markecie.

Instrukcja

  1. Pobierz z Android Marketu aplikację Android Terminal Emulator.
  2. W uruchomionym Terminalu wpisz następujące komendy (każdą z nich odpowiednio zatwierdzając przyciskiem enter):
    • su
    • mount -o remount,rw -t yaffs2 /dev/block/mtdblk3 /system
  3. Wpisz komendę „ls /system/app”, aby sprawdzić listę wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji.
  4. Aby usunąć konkretną aplikację, wpisz polecenie: „rm /system/app/nazwa_aplikacji„, gdzie „nazwa_aplikacji” zastępuje nazwę niechcianego programu. Przykładowo owe polecenie powinno wyglądać następująco: „rm/system/app/Google Goggles.apk„. Jeśli jednak plikowi .APK danej aplikacji towarzyszy jeszcze inny, o tej samej nazwie, ale rozszerzeniu .odex, to jego również się pozbądź. Wówczas polecenie wygląda tak samo jak te zamieszczone poniżej, lecz ze zmienionym rozszerzeniem.
  5. Wpisz komendę „mount -o remount,ro /dev/mtdblock3 /system„, aby z powrotem zmienić typ katalogów z aplikacjami na tylko do odczytu.

Pamiętaj, że każdorazowa aktualizacja oprogramowania spowoduje, że usunięte wcześniej aplikacje powrócą i – w razie konieczności – wymagane będzie powtórzenie wyżej zaprezentowanej procedury.