Odzyskiwanie skasowanych plików na Androidzie

Paweł 25 listopada 2011 0
Odzyskiwanie skasowanych plików na Androidzie

Dzisiejsze nośniki danych spokojnie pozwalają na odzyskiwanie skasowanych danych. Warunkiem jest nienadpisanie „wolnego” miejsca nowymi plikami, ponieważ wtedy sektory, których używały stare pliki, są ponownie zapełniane. Przykładem takich nośników są różne karty pamięci, pendrive’y czy pamięci naszych telefonów. Jak wobec tego szybko przywracać dane z tego typu nośników, na przykład na telefonie z Androidem?W Android Markecie dostępna jest darmowa aplikacja – Undelete – która takie czynności dokonuje. Jeżeli przed chwilą omyłkowo usnąłeś jakiś ważny plik, zdjęcie, utwór, cokolwiek, i koniecznie musisz to odzyskać, to Undelete będzie jak znalazł.

Aplikacja działa w ten sposób, że skanuje wszystkie sektory wybranego nośnika, po czym prezentuje listę plików, które da się jeszcze odzyskać. Następnie użytkownik wybiera interesujący go element, naciska Recovery, po czym Undelete przywraca wybrany element do lokalizacji, z której go wcześniej usunięto.

Prawdopodobieństwo odzyskania usuniętych plików jest największe od razu po usunięciu, ponieważ wtedy jest najbardziej prawdopodobne, że urządzenie nie zapełniło swoich sektórów pamięci nowymi danymi, które mogłyby nadpisać te usunięte. Dane można odzyskiwać zarówno z pamięci telefonu, jak i z kart pamięci. Undelete współpracuje z formatem FAT.