Kody QR/2D – co to jest?

Paweł 15 września 2011 0
Kody QR/2D – co to jest?

Nastały czasy, gdzie zewsząd jesteśmy zasypywani kodami QR/2D. Idziesz na przystanek – wielki plakat mBanku z kodem QR. Idziesz do kina – jest kod. Sprawdzasz rozkład jazdy autobusu – dostępny za pośrednictwem kodów. Dlaczego ta forma komunikacji jest tak bardzo popularna? Czemu ona właściwie służy i jak w ogóle odczytywać te dziwne czarno białe znaczki, które pojawiają się dosłownie wszędzie? Wszystko to postaram się poniżej wytłumaczyć „chłopskim językiem”.



Kod QR/2D? Co to jest?

Skrót QR to rozwinięcie z angielskiego Quick Response (szybka odpowiedź), 2D dlatego, że jest to on prostu dwuwymiarowy.  Jak możemy przeczytać w Wikipedii, jest to „alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod kreskowy wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku”. Za pomocą tego sposobu informacji możemy zakodować dowolny tekst: numer telefonu, adres strony internetowej, maila – cokolwiek.

Po co je stworzono?

Można powiedzieć, że pozwalają one zakodować linki offline do materiałów, które są dostępne online. Jak wspomniałem – stosuje się je na przykład na przystankach, gdzie użytkownik, po zeskanowaniu wybranego kodu, otrzymuje link do strony, gdzie zamieszczony został kompletny rozkład jazdy danej linii autobusowej.

Jak je odczytywać?

Kody 2D najczęściej odczytuje się przy pomocy telefonów komórkowych. Niektórzy producenci fabrycznie wyposażają komórki w odpowiednie aplikacje, które umożliwiają skanowanie naszych kodów. Wówczas wystarczy taką aplikację uruchomić, zrobić zdjęcie wybranemu kodowi i odczekać chwilę na wyświetlenie ukrytej zawartości. Jeżeli twój telefon nie ma domyślnie żadnej aplikacji do skanowania kodów QR, uruchom App Store’a lub Android Market i wpisz QR Scanner. System zwróci co najmniej kilkanaście wyników.

Jak je tworzyć?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś tworzył kody QR dla siebie. Istnieje wiele portali internetowych, które powstały z myślą o tworzeniu tego rodzaju komunikatów. Przykładami takich miejsc jest Kaywa czy chociażby Google URL Shortener. Następnie kod pod postacią obrazka możesz zapisać gdziekolwiek zechcesz.