Choć Infobot jest z nami już od niemal siedmiu lat, to nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego istnienia. Poznaj najbardziej podręczny słownik pod słońcem, do którego uzyskasz dostęp z poziomu każdego telefonu wyposażonego w możliwość nawiązywania połączeń internetowych.
O Infobocie
Infobot jest, jak sama nazwa wskazuje, swoistym robotem, który odpowiada na różne komendy przesyłane przez użytkowników. Infobot odpowie ci, jaką masz aktualnie pogodę, zaprezentuje ostatnie wyniki Lotto, a nawet skróci wybrane linki. To jednak nie wszystko, na co go stać. Jak podaje Wikipedia:
Infobot powstał jako pomysł dwóch studentów informatyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Już w tydzień po powstaniu inicjatywy powstała jego pierwsza wersja, oferująca podawanie prognozy pogody. W kolejnych odsłonach bota dostępnych było coraz więcej funkcji i zdobywał on kolejne setki użytkowników, aż po niespełna 5 latach używa go niemal 1 500 000 osób w całej Polsce. 14 lipca osiągnął 2 000 000 użytkowników.Infobot przez długi czas dostępny był dla całej gamy komunikatorów (m.in. Skype, Google Talk, Jabber, Tlen), jednak po przejęciu go w marcu 2009 r. przez GG Network S.A., odcięto użytkownikom innych niż Gadu-Gadu komunikatorów dostęp do bota.
Słownik
Listę wszystkich komend, na jakie reaguje nasz robocik, można znaleźć na oficjalnej stronie projektu. Nas jednak interesuje jedna możliwość: słowniki. Wraz z infobotem przetłumaczysz słówka z języków:
- angielskiego,
- niemieckiego,
- francuskiego,
- włoskiego,
- hiszpańskiego,
- szwedzkiego.
Możesz tłumaczyć w obie strony, na przykład z polskiego na niemiecki i z hiszpańskiego na polski. Oczywiście słowniki językowe to nie wszystko, bowiem Infobot oferuje również:
- słownik ortograficzny,
- słownik języka polskiego,
- słownik wyrazów obcych,
- słownik wyrazów bliskoznacznych,
- wyświetlanie haseł wikipedii.
Używanie
Jak mogłeś przeczytać wyżej, dziś Infobot współpracuje wyłącznie Siecią Gadu-Gadu. Choć możesz z niego korzystać normalnie na komputerze, nas bardziej interesuje działanie na telefonach. Jeśli korzystasz z GG, dodaj na komputerze nowy kontakt o numerze 100 i przetestuj kilka poleceń Infobota. Gdy już zapoznasz się z jego funkcjonowaniem, skłoń się ku mobilnej wersji Gadu-Gadu (dedykowana aplikacja dostępna jest niemal dla wszystkich platform mobilnych) i sprawdź, jak Infobot sprawuje się na telefonie.
Dzięki nieograniczonemu połączeniu z Internetem będziesz mógł wszędzie i o każdej porze sprawdzić frapujące cię słówko i nie tylko. Infobot nie zużywa wielu danych pakietowych, więc nawet jeśli nie masz wykupionego żadnego pakietu internetowego, to używanie naszego robocika nie naciągnie cię na znaczne koszta. Infobot odpowiada ekspresowo, a jak ci się znudzi, to będziesz mógł z nim nawet porozmawiać jak człowiek z człowiekiem ;).
Korzystanie z usług Infobota jest darmowe.