Bolą oczy od używania iPhone’a nocą? Jest na to lekarstwo

Paweł 8 kwietnia 2012 0
Bolą oczy od używania iPhone’a nocą? Jest na to lekarstwo

Okuliści od niepamiętnych czasów przestrzegali nas przed złym oświetleniem w trakcie korzystania z komputera nocą. W szkole mówiono o tym, aby nie odrabiać lekcji wieczorem, bo popsujemy sobie wzrok. I ewidentnie coś w tym jest. Korzystanie z komputera nocą i wpatrywanie się w jasny ekran jest bardzo złe nie tylko dla oczu, ale też całego organizmu. Do takich i innych wniosków doszli autorzy projektu F.lux, którzy stworzyli aplikację mającą oszczędzić nam zdrowia podczas korzystania z komputerów czy iPhone’ów.



Udowodniono, że niebieskie światło bijące od monitora czy telefonu jest dla naszego organizmu przyjazne, pod warunkiem, że nie zakłócamy przy tym rytmu dobowego. Oznacza to, że za dnia niebieskie podświetlenie jest w porządku, a wieczorem i w nocy już niekoniecznie. Dlaczego? Otóż – jak twierdzą autorzy F.lux – niebieskie światło powoduje, że robimy się rozkojarzeni, męczymy się i możemy mieć później problemy ze snem. Dlatego postanowiono stworzyć program, który zmienia kolor podświetlenia ekranu.

Tak działa F.lux. Jest to program, dostępny zarówno dla pecetów, jak i urządzeń z systemem Apple iOS, który sprawia, że podświetlenie ekranu jest nieco ‘ocieplane’, przez co efekt końcowy jest taki, że zamiast podświetlenia niebieskiego, mamy pomarańczowe. Dzięki takiemu zabiegowi nasze oczy mają się mniej męczyć, a sen nie musi być zakłócany.

Korzystam z F.lux na laptopie od kilku miesięcy. Podobnie jak na komputerach, w iPhonie można ustawić, aby działający w tle program automatycznie zmieniał kolor wyświetlanego obrazu na przefiltrowany. Urządzenie automatycznie zidentyfikuje porę dnia i – gdy zapadnie zmrok lub znajdziesz się w ciemnym pomieszczeniu – F.lux automatycznie się uaktywni. Możesz określić, aby wdrażanie filtru odbywało się ekspresowo lub stopniowo, aby – w razie ciągłego używania sprzętu – oczy zdążyły się przyzwyczaić.

Aplikacja F.lux jest dostępna całkowicie za darmo, jednak od właścicieli iPhone’ów wymaga odblokowanego wcześniej oprogramowania. Następnie należy uruchomić Cydię, zajrzeć do repozytorium Telesphoreo i zainstalować F.lux. Program wymaga przynajmniej oprogramowania 4.0. Więcej na temat F.lux, jak i wersje desktopowe programu, można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.