Pojawienie się w 2007 roku pierwszego iPhone’a wraz z Apple MobileOS zrewolucjonizowało świat komórek. Kilkanaście miesięcy później pojawił się Android i od tamtej pory trwa szalony wyścig pomiędzy Androidem a iOS. Jeśli i ty zostałeś postawiony przed wyborem: telefon z iOS czy Androidem, to poniżej znajdziesz osiem różnych powodów, dla których platforma Google’a jest lepsza od platformy Apple’a.
1. Większy ekran
iPhone, niezmiennie od czterech już lat, pomimo pojawiających się kolejnych modeli, ma ekran o wielkości 3,5 cala. Co prawda rozdzielczość ekranu uległa już raz zmianie, jednak rozmiary wyświetlacza są takie same co u poprzedników. Jeśli potrzebujesz telefonu, który ma naprawdę duży i czytelny ekran, to przyjrzyj się takim pozycjom jak Motorola Droid X, HTC EVO czy Nexus S – wszystkie te telefony działają pod kontrolą Androida i mają ekrany 4-calowe lub większe!
2. Odmień swój ekran główny
Inżynierowie Google’a zadbali o to, aby ekran główny Androida nie był nudny i monotonny, dlatego też zaimplementowali w systemie takie smaczki jak widżety, za pośrednictwem których będziesz na bieżąco informowany o najnowszych wpisach z twojego ulubionego bloga czy ekspresowo sprawdzisz pogodę. Na ekranie głównym iOS możesz co najwyżej reorganizować położenie ikon i umieszczać je w folderach – nic specjalnego.
3. Lepszy aparat
Apple wydawało się nie dbać o użytkowników, którzy lubią robić zdjęcia swoimi telefonami. Aparaty implementowane w iPhone’ach zawsze odstawały od konkurencji, a czasami były nawet bardzo zacofane (np. iPhone 3G). Krokiem do przodu był iPhone 4, który zyskał aparat o rozdzielczości 5 Mpix i potrafi rejestrować wideo w jakości 720p. Oczywiście konkurencja jest lepsza – przykładowo taki HTC Desire HD ma aparat 8-megapikselowy z funkcją detekcji uśmiechu.
4. Wyświetlanie filmów HD z komórki na ekranie telewizora
Jest wiele Androidów, które umożliwiają łatwe wyświetlanie filmów HD bezpośrednio na przystosowanym do tego telewizorze. Niestety, iPhone takiej możliwości nie ma, a jeśli już uda mu się połączyć z telewizorem, to emitowany obraz nigdy nie będzie w jakości HD, co jest ogromną stratą.
5. Wymienna pamięć
Jeśli zależy ci na tym, aby móc korzystać z łatwo wymiennych kart pamięci, to zapomnij o iPhonie. Apple wyszło z założenia, że wypuści po dwie wersje konkretnego modelu iPhone’a, gdzie jeden będzie miał pojemność X GB, a drugi Y GB i do tego ogranicza się wybór klienta. Nie możesz tutaj korzystać z kart pamięci o dowolnej pojemności, w przeciwieństwie do Androidów. Niemal każdy smartfon z tym systemem ma możliwość używania wymiennych kart pamięci.
6. Lepsze procesory
Najlepszy z obecnych iPhone’ów – 4 – został wyposażony w procesor Cortex A8 o zegarze 1 GHz. Jest to dobra pozycja, jednak – oczywiście – są lepsze. Weźmy na przykład takiego HTC Desire HD 2 czy Samsunga Galaxy S II, które mają procesory o taktowaniu 1,2 GHz. Jeśli więc zależy ci na prędkości urządzenia, to zwracaj uwagę na procesory, a te najlepsze mają Androidy.
7. Otwartość systemu
iOS jest systemem zamkniętym – nie możesz na szybko stworzyć dowolnego programu, które będzie w różny sposób zarządzać twoim urządzeniem, w przeciwieństwie do Androida. Dla komórek z tym systemem istnieje multum różnych modyfikacji (tzw. ROM-ów), które potrafią zmienić Androida o 180 stopni. Nad iOS skrupulatną pieczę sprawuje Apple i nic, co nie podoba się tej firmie, na iOS nie zagości.
8. Flash
Pomimo tego że iPhone obecny jest już ponad 4 lata, Apple wciąż nie wprowadziło do niego obsługi Flasha, bez którego pokaźna ilość witryn w Sieci po prostu nie wygląda. Powstają co prawda różne alternatywy dla pełnosprawnego Flasha w Safari na iOS, jednak nic nie jest w stanie zastąpić pierwowzoru. Android oczywiście z obsługą elementów Flash radzi sobie wzorowo.
Oczywiście iOS też jest bardzo dobrym systemem, jednak – jak widać wyżej – ma kilka poważnych wad, których nie można przemilczeć. Cenisz sobie otwartość? Wybierz Androida.