Niemal tydzień temu odbyła się konferencja WWDC 2011, podczas której firma Apple zaprezentowała światu kolejną wersję swojego rewolucyjnego systemu mobilnego – iOS 5. Jak zachwalał koncern, nowy system to ponad 200 nowych funkcji. To prawda, po dogłębnym sprawdzeniu oprogramowania przez deweloperów na całym świecie okazało się, że kolejna wersja iOS-a jest naprawdę bogata w nowości, jednak pośród nich można dopatrzeć się wielu funkcji, które zostały niemal przekopiowane z Androida. Zobacz, które funkcje systemu Google’a na tyle przypadły do gustu inżynierom Apple’a, że aż postanowili wdrożyć je w iOS 5.
1. Bezprzewodowe aktualizacje
Można powiedzieć, że motywem przewodnim konferencji WWDC było hasło „PC Free”. Wraz z udostępnieniem iOS 5, użytkownicy iPhone’ów, iPadów oraz iPodów touch otrzymają możliwość bezprzewodowego aktualizowania swoich urządzeń. Nie będzie konieczne podłączanie ich do komputera, aby pobrać ważący kilkaset megabajtów plik z oprogramowaniem, a następnie jego instalacja. iOS 5 będzie automatycznie ściągał niezbędne pliki udostępnionej aktualizacji przez WiFi lub 3G. Android tę funkcję ma od samego początku.
2. Bezprzewodowa synchronizacja
Smartfony z systemem Google’a mogą nie tylko samoistnie się zaktualizować bez pośrednictwa komputera, ale pozwalają również na synchronizację różnych danych aplikacji z odpowiednimi miejscami w Sieci. Dotychczas posiadacze iPhone’ów mogli tylko o tym pomarzyć, do czasu zaprezentowania iOS 5. Już nie trzeba będzie podłączać telefonu do komputera, aby przesłać ulubiony utwór czy wykonać kopię danych – wystarczy WiFi.
3. Powiadomienia
System powiadomień (a właściwie funkcja Centrum Powiadomień), obecny w iOS 5, również jest istną kopią paska powiadomień Androida. Jak użytkownicy tej drugiej platformy mogli wszystkie powiadomienia sprawdzać za pomocą zsuwanego z góry ekranu paska, tak i użytkownicy iPhone’ów taką opcję otrzymają. To jednak nie wszystko. Jak wiemy, jeśli na Androidzie zachodzi jakieś nowe zdarzenie, to użytkownik jest o nim informowany za pośrednictwem paska powiadomień – pojawia się na nim stosowna informacja. Podobnie będzie na iOS 5 – będziemy otrzymywać treściwe powiadomienia w górnej części ekranu.
4. Otwieranie aplikacji bezpośrednio z lock screena
Nowy system Apple’a to także funkcja uruchamiania aplikacji bezpośrednio z lock screena. Żadna to nowość dla użytkowników Androida, zwłaszcza tych korzystających z nakładki HTC Sense.
5. Podzielona klawiatura
Wiadomo, że ciężko się pisze na prawie 10-calowym tablecie, zwłaszcza gdy urządzenie trzyma się obiema rękami. Deweloperzy Androida, aby załagodzić tę kwestię, zaprezentowali w Honeycombie funkcję podzielonej klawiatur prez co można pisać kciukiem i jednocześnie trzymać urządzenie. Podobna funkcja zawitał w iOS 5. Jeśli użytkownik zechce, będzie mógł sobie podzielić klawiaturę na swoim iPadzie, aby mu się lepiej pisało.
6. Przeglądanie na kartach
Przeglądarka Safari w iOS 5 została wyposażona w specjalną funkcję przeglądania na kartach, z jaką spotykamy się w większości przeglądarek desktopowych. Android tę funkcję otrzymał w lutym, podczas premiery Motoroli Xoom. To aż dziwne, że użytkownicy iOS-a musieli tak długo czekać na bardzo ułatwiającą pracę z systemem funkcję.