Nie tylko Android 4.2 doczekał się wczoraj oficjalnej premiery. O względu użytkowników zawalczyć postanowił też Microsoft. Zobaczcie co przyniesie ze sobą Windows Phone 8. Nie jest to zwykła aktualizacja z WP 7.5. To niemal zupełnie nowy system.
Zmian jest znacznie więcej niż w przypadku androidowego Jelly Beana 4.2. Microsoft postanowił wiele funkcji naprawić i jeszcze więcej dodać. O aspektach technicznych nowego systemu mogliście już przeczytać na łamach naszego bloga kilka miesięcy temu.W tym wpisie skupię się jedynie na nowych funkcjach i software’owych możliwościach Windows Phone’a 8.
Live Tiles
O tym pisałem w podlinkowanym wyżej tekście, jednak jest to na tyle istotna nowość, że trzeba o niej po raz drugi wspomnieć. Nowy Windows Phone, względem poprzedniej wersji systemu, znacznie ożywia systemowe kafelki. Jeśli otrzymasz wiadomość na Twitterze lub ktoś o Tobie wspomni, zostanie to stosownie zaznaczone na kafelce.
Pojawi się też możliwość dostosowywania wielkości kafelek – dostępne będą trzy rozmiary i będzie można z nich korzystać nawet na lock screenie. Pojawią się tzw. Live Apps, które będą żyjącymi kafelkami aplikacji, informującymi nas na bieżąco o tym, co dzieje się w danym programie.
Kid’s Corner
Czyli zakątek malucha. Dzięki tej funkcji będzie można uruchomić w smartfonie specjalne konto, z którego będą mogły korzystać nasze pociechy. Rodzic będzie mógł określić jakie aplikacje będą w tym trybie dostępne oraz do jakich multimediów będzie dostęp. Trudno powiedzieć czy tryb ten będzie chroniony hasłem – nic podobnego na konferencji nie zaprezentowano.
Hub People
To akurat nie jest nowość, jednak w nim pojawiła się funkcja Rooms. Umożliwia ona sprecyzowanie konkretnej listy kontaktów, z poziomu której będziemy mieli dostęp do zdjęć udostępnianych przez tych użytkowników, sprawdzać ich lokalizacje, dzielić kalendarz czy przesyłać sobie wzajemnie notatki. Oczywiście nie zabrakło możliwości wysyłania prywatnych wiadomość w danym „Pokoju”.
Data Sense
Microsoft, na wzór Opery Mini czy udostępnionej niedawno przez Nokię aplikacji Xpress, postanowił wyposażyć swój system w funkcję kompresującą dane w przeglądarce. Ale to tylko malutka część Data Sense. Generalnym założeniem tej funkcji jest ułatwić użytkownikowi kontrolę nad pakietami internetowymi. Data Sense wyświetla informacje o ilości zużytych danych, która aplikacja w jakim stopniu korzysta z połączenia interetowego czy nawet dezaktywuje automatycznie połączenie Internetowe jeżeli się okaże, że przekroczono limit pakietu
A jeżeli będzie aktywne, to przeglądarka będzie kompresować dane podczas przeglądania stron, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić cenne megabajty, ale przede wszystkim zwiększy prędkość ładowania stron.
Niestety, do poprawnego działania Data Sense wymagane jest porozumienie z operatorami. Choć Amerykański Verizon już zapowiedział, że wesprze nową funkcję (podobnie jak AT&T czy T-Mobile), to nie wiadomo jak to będzie wyglądało w Polsce.
SkyDrive
Microsoft ponownie zwrócił uwagę na swoją usługę SkyDrive, umożliwiającą przechowywanie danych w chmurze. W ramach SkyDrive’a otrzymujemy do dyspozycji 7 gigabajtów przestrzeni dyskowej, w której możemy przechowywać dokumenty, zdjęcia czy inne dowolne elementy z naszego Windows Phone’a, choć nie tylko.
Aplikacje
Wraz z premierą Windows Phone’a 8 koncern z Redmond postanowił nadgonić asortymentem Marketplace’a konkurencję. Podczas konferencji zapowiedziano, że platformę z aplikacjami dla Windows Phone’a wypełniono popularnymi, niedostępnymi dotychczas tytułami jak Draw Something, Asphalt7: Heat, Temple Run czy Cut the Rope, a w przyszłości ma się pojawić także Angry Birds Star Wars.
Zarówno Windows Phone 8, jak i Android 4.2 to systemy bardzo zaawansowane. W końcu iOS zyskał porządną konkurencję, choć to oczywiście zweryfikują pierwsze testy nowych softów.