Nowości w Windows Phonie 8

Paweł 21 czerwca 2012 0

Wczoraj Microsoft zorganizował małą konferencję, na której zaprezentował wielkie rzeczy. Gwoździem programu była kolejna generacja systemu Windows Phone. Jakich nowości będzie można się spodziewać od giganta z Redmond już jesienią?



Zmian jest wiele. Zmienią się nie tylko funkcje systemowe, ale też polityka Microsoftu. Nowy Windows Phone to przede wszystkim wsparcie dla wielordzeniowych procesorów. Smartfony pracujące pod kontrolą platformy Microsoftu będą mogły pracować zarówno na dwóch rdzeniach, jak i czterech czy nawet 64. Wsparcie dla nowych, wydajniejszych procesorów ma się przełożyć na zwiększenie wydajność wielu systemowych funkcji, na przykład rejestrowania i odtwarzania wideo w wysokich rozdzielczościach. Pojawiły się także trzy nowe rozdzielczości ekranu (480 x 800, 1280 x 769 i 1280 x 720).

Zmiany dotknęły również kultowy home screen Windows Phone’a z charakterystycznymi ikonami. Microsoft postanowił, że wraz z udostępnieniem WP8, użytkownicy będą mogli dostosowywać wielkość ikon do własnych potrzeb, a same ikony będą bardziej odzwierciedlały zdarzenia aplikacji.

Windows Phone 8 to także Internet Explorer 10, identyczny jak w Windowsie 8, który ma oferować naprawdę szybkie i stabilne przeglądanie Sieci. Pojawiła się także obsługa kart SD, na której brak narzekali użytkownicy, a także pojawiło się światełko w tunelu dla Bluetootha, ponieważ zapowiedziano, że będzie można wykorzystać go do transferu plików. Wdrożono również obsługę NFC, własny system poleceń głosowych, a także – najwyraźniej wzorem Apple’a – Windows Phone będzie natywnie wyposażony w takie usługi jak Nokia Mapy czy Nokia Nawigacja.

Generalnym zamysłem inżynierów z Redmond było jak największe ujednolicenie systemów Windows 8, Windows RT oraz Windows Phone 8. Dlatego też kolejna generacja mobilnych okienek to przede wszystkim zastosowanie tego samego jądra systemu, co w komputerowych Windowsach. Dzięki temu sterowniki dostępne dla Windowsa na pecetach, będą odpowiadały tym ze smartfonów czy też otworzy się furtka dla DirectX-a.

Wielu użytkownikom może nie spodobać się fakt, że obecne urządzenia pracujące pod kontrolą Windows Phone’a 7.5 nie będą mogły być zaktualizowane do ósemki. Co więcej, aplikacji tworzonych pod WP8 nie będzie się dało uruchomić na WP7, jednak odwrotnie nie będzie z tym problemu.

Premiera Windows Phone’a 8, jak i pierwszych urządzeń z tym systemem została zaplanowana na jesień.