Możliwość dostosowywania systemów komórkowych do własnych potrzeb jest dziś bardzo pożądaną funkcjonalnością telefonów. Jednym jest dobrze jak wszystko mają od razu skonfigurowane, a inni lubią grzebać w plikach systemowych, zmieniając co tylko się da. Często na łamach naszego blogu opisujemy tego typu aplikacje, umożliwiające jeszcze więcej soków wycisnąć z naszych poczciwych smartfonów, więc idąc za tym ciosem, dziś wyjaśnię, jak można szybko i bezboleśnie można zmienić treści komunikatów w systemie Apple iOS.
Komunikaty to różne teksty wyświetlane w trakcie używania systemu. Gdy pojawia się plakietka z informacją o słabej baterii, to to właśnie jest komunikat. Gdy znajdziesz się w miejscu bez zasięgu i w górnym rogu ekranu pojawi się napis Brak sieci to też jest to komunikat.
Aby modyfikować komunikaty na iOS-ie, najpierw trzeba odblokować swoje oprogramowanie. Gdy jailbreak będzie wykonany, dobrze jest zaopatrzyć się w dowolny eksplorator plików na systemie iOS – od siebie polecam aplikację iFile. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu eksploratora przechodzimy do rzeczy. Cały trick polega na edytowaniu konkretnych wierszy w pliku SpringBoard.string, który jest skarbnicą wszystkich komunikatów. Dlatego najpierw trzeba go otworzyć, a potem, przy pomocy wbudowanego edytora tekstowego, zmienić interesujące cię wartości.
Instrukcja
- Uruchom aplikację iFile.
- Nawiguj do lokalizacji /system/libary/CoreServices/SpringBoard.app/pl.lproj i otwórz plik SpringBoard.strings – jeżeli program zapyta jakiego narzędzia użyć do otwarcia plików, wybierz Przeglądarka tekstu.
- Odszukaj interesujący cię komunikat (ważne! chodzi o komunikat w języku polskim – niczego więcej nie edytuj, zważaj na na każdy znak), zmień jego wartość, zapisz plik, zrestartuj urządzenie.
Proste? Bardzo. Jedynym problemem podczas dokonywania tego rodzaju modyfikacji może być odnalezienie interesującego komunikatu. Jak pewnie zauważysz, tych jest mnóstwo. Jeżeli odnalezienie tego jedynego będzie stanowiło istotny problem, to przetransportuj plik SpringBoard.string na komputer, na przykład drogą mailową, a następnie edytuj go na komputerze przy pomocy notatnika. Potem plik ten można z powrotem przesłać na pokład telefonu, podmienić oryginalnym i komunikat zostanie zamieniony.
Uwaga! Przed dokonywaniem opisanej wyżej modyfikacji dobrze jest wykonać kopię zapasową edytowanego pliku, ponieważ gdyby coś poszło nie tak, zawsze zmianę będzie można cofnąć poprzez przywrócenie pliku, zamiast np. odtwarzania ustawień systemowych. Po każdej wykonanej modyfikacji, aby zaobserwować zmiany, należy zrestartować urządzenie.