Google, przy okazji tworzenia systemu Android 4.0 Ice Cream Sandwich, za punkt honoru wziął sobie dążenie do unifikacji tabletów oraz smartfonów. Założenie jest takie, aby przepaść między systemami dla obu rodzajów tych urządzeń była jak najmniejsza – tak jak ma to miejsce w przypadku systemu Apple iOS.
Jednym z zauważalnych przykładów unifikacji Google’a jest jest stosowanie czcionki Roboto, która dostępna jest w większości produktów koncernu, a także w samym Androidzie Ice Cream Sandwich. Jeżeli niekoniecznie korzystasz z mobilnego systemu Google’a, a chciałbyś zainstalować Roboto na swoim Windowsie/Linuksie/Macu/iOS-ie/czymkolwiek, to zapraszam do poradnika niżej.
Czcionka Roboto dopracowana jest pod każdym kątem. Ma odpowiednio dostosowana jako pogrubiona, kursywa, z przekreśleniem itd. Obsługuje także znaki diakrytyczne z wielu języków, w tym oczywiście polskiego. Czcionce można dokładniej przyjrzeć się na oficjalnej stronie Androida. Ja zaś wyjaśnię, jak zainstalować tę czcionkę na wielu różnych systemach.
Gdziekolwiek jednak zechcesz zainstalować Roboto, najpierw musisz zaopatrzyć się w archiwum skompresowane z czcionką, dostępne pod tym adresem.
Windows
Jeżeli chcesz używać czcionki Roboto na systemie Windows, to po ściągnięciu i wypakowaniu do dowolnego folderu plików z czcionkami, zaznacz wszystkie pozycje z rozszerzeniem .ttf, kliknij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Zainstaluj. Ewentualnie możesz skopiować zaznaczone wcześniej pliki do lokalizacji //Windows/Fonts – efekt ten sam, jak przy wyborze opcji z instalacją.
Linux
Po wypakowaniu czcionek gdzieś na dysku Linuksa, skopiuj wszystkie pliki z rozszerzeniem .ttf do folderu .font w głównej lokalizacji systemowej. Jeżeli taki nie istnieje, utwórz go. Jednak przede wszystkim aktywuj funkcję wyświetlania ukrytych folderów i plików.
Mac
Przeciągnij pliki z czcionkami do programu Font Book.
Android
Jako że Roboto dostępny jest na najnowszym Androidzie Ice Cream Sandwich, niektórzy pewnie chętnie zainstalowaliby go na starszych wersjach systemu Google’a. Do tego jednak wymagany jest root i aplikacja Font Changer. Przekopiuj pliki z czcionką do folderu .fontchanger (jeżeli nie istnieje – utwórz go) na karcie pamięci Androida. Następnie uruchom aplikację Font Changer i z listy dostępnych czcionek wybierz Roboto.
iOS
Domyślną czcionką w iPhone’ach, iPadach i iPodach touch jest apple’owski Myriad Pro. Jednak jeżeli ktoś chciały zasmakować Roboto, to najpierw trzeba odblokować oprogramowanie (jailbreak). Potem należy zainstalować z Cydii darmową aplikację BytaFont, znów powrócić do Cydii celem pobrania czcionki Roboto (wystarczy wpisać Roboto i pojawi się plik z czcionką). Na końcu zostaje uruchomienie BytaFont i wybranie Roboto jako natywną czcionkę systemu.