Ostatnio niebywale modne są telefony z ekranami dotykowymi. Znaczna większość ich posiadaczy kupiła je wyłącznie dlatego, że albo to ładnie wygląda, albo po prostu jest trendy. Osobnik, widząc sposób działania ekranu dotykowego na iPhonie lub innym urządzeniu, stwierdza, że też musi coś takiego mieć i kupuje Samsunga Avilę, u którego dotyk nie umywa się do tego u smartfona Apple’a. Dlaczego tak jest? Otóż na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów ekranów dotykowych i jedni producenci umieszczają w swoich urządzeniach ekrany pojemnościowe, a drudzy rezystancyjne. Jakie są między nimi różnice? Który rodzaj będzie dla ciebie odpowiedni? Wyjaśnienie poniżej.
Najbardziej konkretnie temat wyczerpuje grafika poniżej, jednak jeśli jesteś bardziej zainteresowany, to przeczytaj również to, co się znajduje pod nią.
Rodzaje ekranów dotykowych
Generalnie możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze typy ekranów dotykowych (kolejno na powyższej grafice): resystancyjny, pojemnościowy oraz optyczny. Wszystkie te rodzaje są używane do dziś, jednak w komórkach najczęściej implementuje się tę drugą opcję, czyli ekrany pojemnościowe. Zacznijmy mimo wszystko od ekranów rezystancyjnych.
Ekran rezystancyjny
Ten typ ekranu złożony jest z kilku różnych warstw, jednak kluczową rolę odgrywają tylko dwie z nich, oddzielone od siebie mikroskopijną szczeliną: elektryczny panel i umieszczona nad nim folia. Jeśli użytkownik naciśnie na ekranie, to przez folię dotyka właśnie panelu elektrycznego, a to zaś skutkuje wykonaniem ekspresowych obliczeń przez system oraz interpretacją miejsca dotyku.
Tutaj bardzo kiepsko jest z widocznością. Złego słowa nie można powiedzieć, kiedy używamy ekranu rezystancyjnego w pomieszczeniu, jednak jeśli zechcemy skorzystać z niego na zewnątrz, zwłaszcza podczas słonecznej pogody, to odczujemy ogromny dyskomfort, ponieważ obraz sam w sobie będzie mało widoczny, a plastikowa folia za bardzo odbija światło. Kiepsko również jest z precyzją dotyku, co jest zauważalne chociażby podczas pisania SMS-ów, lecz zaletą tego ekranu jest to, że można go obsługiwać dowolnymi narzędziami, nie tylko palcami. Nie zastosujemy tutaj również żadnych gestów multitouch, co w dzisiejszych czasach jest ogromną stratą.
Ekrany rezystancyjne są bardzo tanie w produkcji, a do ich wykonania używa się kiepskich materiałów. Są bardzo podatne na zarysowania i do sprawnego działania wymagają użycia siły – nie wystarczy dotknięcie wybranego elementu na ekranie, aby ekran zinterpretował gest – trzeba nacisnąć.
Przykładowe urządzenia z ekranem rezystancyjnymi: Samsung Jet S800, Nokia N97, HTC Tattoo, Samsung Omnia, Sony Ericsson Satio, LG Cookie KP500,.
Co ciekawe, przeprowadzone na Nokii 5800 testy wykazały, że ekrany rezystancyjne mogą bezproblemowo działać w temperaturze od -15°C do +55°C przy każdym stopniu wilgotności powietrza, podczas kiedy ekrany pojemnościowe są przystosowane do działania w temperaturze od 0°C do 35°C i wymagają przynajmniej 5% wilgotności.
Ekran pojemnościowy
Działanie tego typu ekranów jest nieco bardziej skomplikowane od ekranów rezystancyjnych, jednak komfort ich używania jest znacznie większy. W rogach ekranu pojemnościowego umieszczone są elektrody emitujące słabe pole elektryczne. Jeśli użytkownik dotknie wyświetlacza, to natężenie wytworzonego wcześniej pola się zmieni, a system odpowiednio obliczy, gdzie nastąpiło jego zaburzenie.
Obraz na ekranach pojemnościowych jest dobrze widoczny zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj precyzja identyfikacji dotyku przez system, ponieważ ta jest na bardzo wysokim poziomie, choć wiele tutaj zależy od wykorzystanych materiałów przy budowie ekranu. Tutaj również nie ma najmniejszych problemów z używaniem gestów multitouch, choć to również w dużej mierze zależy od producentów. Minusem mogą być przedmioty na jakie reaguje wyświetlacz pojemnościowy, ponieważ ich lista jest bardzo ograniczona. Poza wszystkimi częściami ciała człowieka, z tego rodzaju ekranów można korzystać na przykład za pomocą… parówki.
Ekrany pojemnościowe są znacznie droższe w produkcji niż ekrany rezystancyjne (zdarza się, że nawet o 50%). Jednak w tym wypadku, jeśli użyje się porządnych materiałów, to będziemy mieli do czynienia z bardzo dobrym ekranem. Na powierzchni znajdziemy tutaj nie folię, a szkło, co oznacza, że jeśli będzie ono solidnie wykonane (np. jak Gorilla Glass na iPhonie 4), to ekran będzie mało podatny na zarysowania i stłuczenia. Używając ekranów pojemnościowych nie trzeba się siłować, ponieważ wystarczy lekkie muśnięcie ekranu palcem, aby urządzenie odpowiednio zareagowało.
Przykładowe urządzenia z ekranem pojemnościowym: Apple iPhone, HTC G1, HTC Magic, Samsung Omnia HD, Nokia X6.
Ekran optyczny
Działanie ekranów optycznych również jest godne uwagi, choć bardzo rzadko można natknąć się na urządzenia wykorzystujące tę technologię. Tworząc tego rodzaju ekran, po jego bokach umieszcza się małe kamerki CMOS, które na bieżąco rejestrują to, co dzieje się na szklanej powierzchni. Optyczne dotykowce bardzo szybko reagują na dotyk, są wytrzymałe oraz przede wszystkim dokładne. Z racji wysokich kosztów produkcji, producenci wybierają tańsze rozwiązania.
Ekran akustyczny
Działanie ekranów akustycznych jest zbliżone nieco do ekranów pojemnościowych. W brzegach ekranów akustycznych są umieszczone przetworniki nadające i odbierające fale ultradźwiękowe. Te zaś, dzięki odpowiednim generatorom, są rozpraszane po ekranie w dwóch osiach: pionowej oraz poziomej. Jeśli więc użytkownik, dotykając ekranu palcem, pochłonie część wytwarzanych fal, to specjalny system dokona odpowiednich obliczeń, aby precyzyjnie ustalić miejsce dotknięcia. Ekrany akustyczne są rzadko używane, ponieważ ich produkcja jest bardzo droga. Ogromną ich zaletą jest wytrzymałość i niepodatność na zarysowania.
Reasumując
Kierując się rodzajem wyświetlacza podczas zakupu telefonu, należy się liczyć z pewnymi aspektami. Najważniejszym z nich jest cena. Jeśli zależy ci na dokładnym wyświetlaczu, którego nie będziesz musiał cisnąć aż zrobi się fioletowy, to rozglądaj się za smartfonami z ekranami pojemnościowymi. Są one znacznie droższe, ale i dużo lepsze. Jednak jeśli zależy ci na tanim urządzeniu bądź nie dbasz o precyzję i komfort używania ekranu dotykowego, to wybierz ekran rezystancyjny. W dodatku będziesz mógł go obsługiwać dowolnymi narzędziami.
Bardzo dużą rolę w działaniu ekranów dotykowych odgrywa również oprogramowanie urządzenia. Pionierem we wspaniałej obsłudze dotykowców cały czas jest Apple ze swoim iPhone’em. Jeśli smartfon jest wykonany z dobrych materiałów, wszystko idealnie ze sobą współgra, a oprogramowanie tym zarządzające jest niemal bezbłędne, to nie ma co się dziwić, że coś działa wyśmienicie.
Wykorzystane grafiki pochodzą z serwisu telecomcircle.com.