Pierwsze smartfony i ich funkcje

Paweł 29 sierpnia 2011 0
Pierwsze smartfony i ich funkcje

Telefon komórkowy to wynalazek stosunkowo młody. Pierwsze telefony sięgają lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Dziś mamy wspaniałomyślne komórki, które nie tylko dzwonią, ale także wysyłają SMS-y, lokalizują nas na mapach i potrafią lepiej rejestrować materiały wideo niż niejedna kamera.

Jednak nie od razu Rzym zbudowano. Do tych wspaniałych funkcji, które zrobiły z naszych telefonów naprawdę smart fony, potrzeba było lat i wiele prób. Zobaczcie, jak to wszystko się zaczęło.Pierwszy ekran dotykowy, pierwsze maile, pierwszy nieoficjalny smartfon

Tak można nazwać urządzenie o nazwie IBM Simon. Jak podaje Wikipedia, Simon powstał w 1993 roku i można było go kupić za za 899 dolarów. Był to pierwszy telefon z dotykowym, czarno-białym wyświetlaczem, a także aplikacjami typu kalendarz, kalkulator oraz pewnymi grami. Simon to także pierwszy smartfon na świecie, który umożliwiał wysyłanie i odbieranie maili.

Pierwsza pełnowymiarowa klawiatura

Nokia 9000 Communicator. W kwestii pełnowymiarowych klawiatur pierwszy był fiński producent. Urządzenie miało nie tylko kompletną sieć przycisków QWERTY, ale także pojawiły się takie guziki jak Mail, Calendar czy nawet Fax. Nokia 9000 została zaprezentowana światu w 1996 roku, ważyła niemal 400 gramów i miała osiem megabajtów pamięci, a system, jaki ją obsługiwał, nazywał się GEOS 3.0. Co ciekawe, dzisiejszym odpowiednikiem tego telefonu jest Nokia E90.

Pierwsza platforma z aplikacjami

Jeśli mówimy o smartfonach, to nie może zabraknąć tematu aplikacji. Jak powiedział kiedyś Steve Jobs, ówczesna głowa Apple’a: „System jest wart tyle, ile aplikacje dla niego dostępne”. W 2008 roku powstał App Store, oddział iTunes Store, który skupiał aplikacje dla systemu iOS. Dziś znajdziemy tu około 600 000 pozycji. App Store jest wzorem do naśladowania w kwestii dystrybucji aplikacji.

Pierwszy telefon zsynchronizowany z iTunes

Nie, moi drodzy, to nie iPhone był pierwszym telefonem, którego udało się zsynchronizować. Apple postanowił pobłogosławić Motorolę ROKR, która miała świetny dostęp do zasobów iTunes Store.

Pierwszy telefon z Bluetooth

Bluetooth także nie towarzyszył komórkom od samego początku. Pierwszym telefonem, który oferował funkcjonalność niebieskiego zęba był Ericsson T36. Chwilę po tym niemal każdy „lepszy” telefon mógł łączyć się z innymi urządzeniami Bluetooth. Swoją drogą, polecam artykuł o 5 ciekawostkach na temat Bluetootha, o których nie miałeś pojęcia.

Pierwszy aparat

Nasze komórki robią dziś tak wspaniałe zdjęcia, że jeszcze kilka lat temu była to ogromna abstrakcja. Gdy producenci ścigali się w ilości upychanych pikseli, użytkownicy stukali się w czoło i zastanawiali, po co komu taki sprzęt. Dziś już wiemy. Ten trend został zapoczątkowany przez telefon Kyocera VP-210. Dostęny wyłącznie na rynku japońskim. Rok 1999.

Pierwsza przeglądarka internetowa

Pierwszą mobilną przeglądarkę internetową dostarczył światu Apple w roku 1994. Choć wyświetlanie komletnych stron HTML było niemożliwe na tym czarno-białym wyświetlaczu, to jednak był to krok milowy. Później brytyjska firma STNC stworzyła narzędzie o nazwie HitchHiker, w pełni wyświetlające strony internetowe, lecz zostało ono przejęte przez Microsoft, a następnie nosiło nazwę Microsoft Mobile Explorer.

Pierwszy telefon z kompasem

Choć GPS towarzyszył nam od bardzo dawna, dopiero niedawno ta funkcjonalność w telefonach została zestandaryzowana. Przykładem pionierstwa w tym wypadku jest Nokia Navigator, czyli telefon-nawigacja. Potrafił on nie tylko nawigować, ale również używać takich drobnych funkcji jak na przykład geo tagging. Rok 2008.

Pierwszy prawdziwy smartfon

Choć IBM Simon nieoficjalnie nazywało się smartfonem, to jednak tytuł ten oficjalnie przypadł Ericssonowi GS88, który ujrzał światło dzienne w 1997 roku.

Ciekawe, co czeka nas w kolejnym dziesięcioleciu. Czy 3D będzie standardem? Wszyscy będziemy korzystać z WiMAX? Czas pokaże. Źródłem informacji są Wikipedia oraz BusinesInsider.