Na blogu Nokii kilka dni temu pojawił się bardzo ciekawy artykuł, w którym autor ukazał kilka ciekawostek na temat Bluetootha. Przyjrzyjmy się, co to za ciekawostki na temat technologii, bez której jeszcze kilka lat temu nikt nie był w stanie się obejść.
1. Niebieskozębny król źródłem nazwy
Wszyscy używają tego pojęcia, a pewnie tylko marny odsetek wie, jaka jest jego geneza. Jak się okazuje, nazwa Bluetooth powstała na cześć duńskiego króla Harolda „Blåtanda” Gormssona, a właściwie jego zębów. Jak czytamy w jego biografii, król do tego stopnia uwielbiał jagody, że jego zęby zmieniły barwę na kolor tegoż owocu. Zatem Bluetooth to nic innego, jak połączenie dwóch angielskich słówek: blue (niebieski) oraz tooth (ząb).
2. Znacznie większy zasięg niż kiedyś
Mówi się, że Bluetooth to technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie danych na krótkich odległościach. Owszem, kiedyś były krótkie. Na początku swojej kariery, odbiornik Bluetooth nie mógł być oddalony od nadajnika bardziej niż o 10 stóp. Dziś nowe standardy omawianej technologii pozwalają na wymianę danych nawet w odległościach 100 stóp (około 30 metrów).
3. Pięć wersji jednej technologii
Na rynku mamy dostępnych pięć wersji opisywanej technologii. Pierwsza była oznaczona 1.1. Druga miała numer 1.2, kolejna 2.0 + EDR, następna 2.1 + EDR , jeszcze później 3.0 + HS i tak doszliśmy do wersji 4. Choć może się to wydawać trochę dziwne, to nie ma najmniejszych problemów ze współpracą tych wersji. Zawsze ta najnowsza jest kompatybilna ze wszystkimi wcześniejszymi.
4. Możliwość współpracy z 7 urządzeniami jako „master”
Najnowsza wersja Bluetootha pozwala utworzyć charakterystyczną Sieć, do której można podłączyć 7 dodatkowych urządzeń. Wówczas mamy do czynienia z zestawem 7+1, czyli nasze urządzenie jest tzw. masterem (ang. panem), a reszta to „slaves” (ang. niewolnicy).
5. Ogromna popularność
Na przestrzeni ostatnich lat, technologia Bluetooth zyskała ogromną popularność. W 2008 roku jedynie 5% komórek na całym świecie wspierało ten standard. Dziś jest ich ponad 95% i liczba ta stale rośnie.