Zalanie to jeden z najczęstszych powodów, dla których właściciele iPhone’ów zaglądają do serwisów telefonicznych lub korzystają z możliwości zakupionej wcześniej rozszerzonej gwarancji. Wiadomo bowiem, że zalanie iPhone’a oznacza, że urządzenie będzie niezdatne do użycia i nikt nie podejmie się jego naprawiania. Gdy gwarant stwierdzi, że urządzenie zostało zmoczone, mimo że działa, ma on podstawę do odmowy serwisowania sprzętu. Jak to działa? Po czym poznaje się, że iPhone był zamoczony, skoro i tak normalnie działa?
Inżynierowie Apple’a wpadli na genialny pomysł umieszczania w iPhone’ach charakterystycznych czujników, które po kontakcie z cieczą, z koloru białego przebarwią się na czerwony. Dlatego zanim serwisant czy gwarant zacznie dogłębnie sprawdzać co jest przyczyną niepoprawnego funkcjonowania telefonu, najpierw sprawdzi wspomniane czujniki, aby oszczędzić sobie niepotrzebnej pracy.
W każdym iPhonie 4 lub 4S dostępne są cztery takie czujniki. Dwa z nich widoczne są bez problemu, do pozostałych, aby uzyskać dostęp, należy rozkręcić urządzenie.
Jeżeli więc stoisz przed zakupem iPhone’a, i – przykładowo – zamawiasz go przez Internet, to przysługuje ci prawo zwrotu towaru bez podawania jakichkolwiek przyczyn w ciągu 7. dni od zakupu. W tym czasie spokojnie możesz sprawdzić, czy świeżo nabyte urządzenie nie zostało przypadkiem kiedyś zamoczone, aby w razie czego nie stracić potem prawa do reklamacji urządzenia. Przyjrzyjmy się więc każdemu z czterech czujników. Zdjęcia pochodzą z serwisu iMore.com.
Czujnik w gnieździe słuchawkowym
Pierwszy czujnik umieszczony jest na dnie gniazda słuchawkowego. Oczywiście trudno go dostrzec w normalnych warunkach, dlatego dobrze jest wyposażyć się w jakąś latarkę i poświecić do środka, upewniając się, że czujnik jest biały, albo chociaż nie jest czerwony.
Czujnik w złączu docka
Sprawdzenie tego czujnika także nie jest karkołomne. Wystarczy odwrócić iPhone’a ekranem w dół i zajrzeć do wnętrza slotu jak na grafice wyżej. Jeżeli wskaźnik jest biały – wędrujemy do wskaźnika nr 3.
Wewnętrzny czujnik pod zaślepką
Jeżeli sprawdzenie dwóch wyżej zaprezentowanych czujników nie wystarczyło, chwyć za śrubokręt i pozbądź się tylnej klapy iPhone’a, aby sprawdzić dwa pozostałe czujniki. Pierwszy z nich umieszczony jest na wysokości środka baterii. Zauważysz charakterystyczną zaślepkę/papierek służący wyjmowaniu baterii. Po jego odgięciu w stronę akumulatorka zobaczysz niemały, biały punkt. Oczywiście jeżeli urządzenie będzie wcześniej zamoczone, owy punkt nie będzie białe, tylko czerwony.
Czujnik przy złączu baterii
Ostatni z czujników został ulokowany na wysokości znaku recyklingu na baterii. Nie sposób go nie zauważyć. Jeżeli jest biały – wszystko jest w porządku.
Pamiętaj, że serwisant ma pełne prawo odmówić ci przyjęcia iPhone’a do naprawy, gdy zobaczy, że czujniki wilgoci są zabarwione na czerwono, nawet jeżeli w urządzeniu przestanie działać rzecz pozornie niezwiązana z zamoczeniem. Dlatego kupując iPhone’a z nieznanego źródła, lepiej jest się upewnić, że wszystko z nim w porządku.