Poprawianie producenta, czyli o czym zapomniała Nokia projektując N900

Marcin 8 marca 2011 2
Poprawianie producenta, czyli o czym zapomniała Nokia projektując N900

Nokia N900 jest zaawansowanym smartphonem. Umożliwia komunikację na wiele sposobów: standardowe rozmowy, smsy, maile, Skype, voipy… Za pomocą Documents To Go czyta i edytuje pliki Worda czy Excela. Radzi sobie bez problemu z pdfami. Posiada 32GB wbudowanej pamięci, co pozwoli zapisać setki godzin ulubionej muzyki. Można pomyśleć, że jest tu wszystko, ale… To tylko pozory.




Wśród ważnych funkcji, których Nokia nie udostępnia w standardzie jest obsługa wiadomości mms. Gdy tylko pojawił się iPhone wielu użytkowników wytykało mu właśnie brak możliwości wysyłania wiadomości multimedialnych. Nie wiem, czy w ten sposób Nokia chciała dogonić uciekającego konkurenta i dlatego N900 nie posiada takiej funkcji w standardzie. Można natomiast pobrać z repozytoriów program fmms, dzięki któremu niedociągnięcie Nokii zostanie szybko naprawione.

To zaskakujące, ale wiele razy już zdarzyło się tak, że producent montował odpowiedni układ w telefonie, a następnie nie dostosowywał oprogramowania do jego obsługi.  Szczyt osiągnął zdaje się HTC blokując użytkownikom korzystanie z wbudowanego modułu GPS w modelu x9500 znanym również jako Shift. Nokia nie poszła aż tak daleko (jest i GPS i aplikacja go obsługująca), co nie znaczy, że udostępnia wszystkie moduły. Tym ukrytym jest radio. W repozytoriach znaleźć można aplikacje, dzięki którym z łatwością uruchomimy moduł fm. Jedynym mankamentem będzie włączenie łącza bluetooth wraz z radiem (jest to spowodowane budową i połączeniem tych dwóch modułów).

Warto również zwrócić uwagę na jedynie dwa profile obsługiwane przez N900 – cichy i ogólny. Ten pierwszy jest niekonfigurowany, drugi zaś pod tym względem jest w pełni personalizowany. To jednak może nie być wystarczające. Z pomocą ponownie przychodzą aplikacje umieszczone w katalogach repozytoriów, takie jak N9Profile Profiles manager czy ProfilesX Extended Profiles Manager. Programy mają możliwość zapisywania nowych profili, przypisywania wartości głośności dźwiękom i zdarzeniom. Ich działanie nie wyróżnia się praktycznie niczym na tle standardowych ustawień innych telefonów, dla N900 jest to jedna spore udogodnienie. Jedynym mankamentem będzie obsługa w języku angielskim, ale z pewnością można nawet przy niewielkiej jego znajomości poradzić sobie z konfiguracją.