Znaczna większość użytkowników Android nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ten system funkcjonuje. Nie chodzi tutaj o zgłębianie nie wiadomo jakich tajników, ale chociażby podstaw. Jeśli jesteś użytkownikiem, któremu telefon służy wyłącznie do wykonywania połączeń, SMS-owania, przeglądania Internetu i sporadycznego korzystania z dostępnych aplikacji rozrywkowych, to możesz sobie darować lekturę poniższego tekstu. Jednak jeśli jesteś zainteresowany swoim systemem, a jeszcze nie wiesz o co chodzi z partycjami na Androidzie, to zapraszam do rozwinięcia.
Zacznijmy od tego, że Android korzysta z wielu różnych partycji i folderów, a każde z nich pełni odrębną funkcję. Zaznajomienie z poniższymi objaśnieniami może przydać ci się gdy zabierzesz się za instalowanie ROM-ów. Jeśli chodzi o partycje pamięci systemowej, to możemy wyróżnić następujące:
- /boot
- /system
- /recovery
- /data
- /cache
- /misc
Z partycji korzystają także karty pamięci, jednak tutaj mamy do czynienia z podziałem na dwie pozycje:
- /sdcard
- /sd-ext
Są to standardowe partycje, choć w zależności od urządzenia, może być ich znacznie więcej. Poświęćmy teraz każdej z nich trochę uwagi.
/boot
Jak sama nazwa wskazuje, ta partycja wiąże się z bootowaniem urządzenia, czyli uruchamianiem. W tym miejscu przechowywane jest jądro systemu oraz tzw. bootloader, odpowiedzialny za poprawne uruchamianie smartfona/tabletu. Bez tej partycji twoja zabawka praktycznie nie mogłaby działać. Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, nigdy nie formatuj tej partycji ani nie zarządzaj jej zawartością, ponieważ może się to źle skończyć.
/system
W tym wypadku nazwa również sugeruje funkcję partycji. W lokalizacji /system przechowany jest praktycznie cały twój system, poza jądrem i bootloaderem. Tutaj jest twój interfejs, tutaj są domyślne aplikacje systemu i wiele innych rzeczy związanych bezpośrednio z Androidem. Sformatowanie tej partycji również może być tragiczne w skutkach, zwłaszcza, jeśli nie do końca wiesz czym to skutkuje.
/recovery
Partycja /recovery to poniekąd alternatywa dla partycji /boot. Jeśli coś nie do końca sprawnie działa w twoim telefonie, to możesz aktywować tryb recovery i dokonywać najrozmaitsze kombinacje z twoim telefonem.
/data
Lub jak kto woli: userdata. Ta partycja jest skupiskiem twoich prywatnych informacji, takich jak kontakty, wiadomości SMS, własne ustawienia czy zainstalowane aplikacje. Wyczyszczenie tej partycji byłoby tożsame z dokonaniem resetu ustawień fabrycznych – zwyczajnie otrzymałbyś „wyczyszczony” (choć sprawny) telefon.
/cache
Jak pewnie wiesz, twoja przeglądarka korzysta z tzw. pamięci cache, co powoduje przechowywanie twoich zapamiętanych haseł, wyników wyszukiwania i wielu innych podobnych opcji. Do tego właśnie celu powstała partycja /cache. Tutaj przechowywane są twoje ustawienia „tymczasowe” i wyniki pracy, którą w danym momencie wykonujesz.
/mics
W zawartości partycji /mics znajdziesz najróżniejsze drobne ustawienia systemu, czyli jakieś włączniki, dane operatora, dane konfiguracji USB i wiele innych podobnych. Usunięcie zawartości tej partycji mogłoby spowodować, że twój smartfon przestanie działać tak jak powinien.
/sdcard
Można powiedzieć, że partycja /sdcard, znajdująca się na karcie pamięci, to główna lokalizacja twoich wszystkich danych przechowywanych na karcie. Tu są twoje zainstalowane aplikacje, dokumenty, multimedia. Sformatowanie tej lokalizacji nie wpłynęłoby znacznie na działanie telefonu, choć mógłbyś stracić wiele istotnych danych.
/sd-ext
Choć ta partycja nie jest „normalna” w niezmodyfikowanym środowisku Androida, to warto o niej wspomnieć. Jeśli korzystasz z jakiegoś ROM-u, to partycja /sd-ext działa jak partycja /data pamięci wbudowanej. Partycja szczególnie przydatna, gdy lubisz korzystać z wielu różnych ROM-ów, a pamięć wewnętrzna twojego Androida jest dość mała.