Konfiguracja poczty na iOS

Paweł 21 lutego 2011 0
Konfiguracja poczty na iOS

Pomimo faktu, że iPhone jest w pół telefonem a w pół odtwarzaczem multimedialnym, jest to przede wszystkim urządzenie internetowe. Dostęp do Sieci z poziomu iPhone’a to czysta poezja. Podobnie jest z obsługą poczty e-mail. Apple zadbało o to, aby użytkownicy mogli w pełni cieszyć się dostępem do wiadomości elektronicznych. Aby móc bezproblemowo odbierać pocztę na iPhonie, wystarczy odpowiednio skonfigurować aplikację Mail.Proces konfiguracji poczty na oprogramowaniu iOS jest bardzo prosty i każdy, nawet najmniej zaawansowany użytkownik powinien sobie z nim poradzić. Oczywiście aby móc poprawnie zarządzać skrzynka e-mail w iPhonie, należy mieć jakikolwiek dostęp do Internetu z poziomu konfigurowanego urządzenia. Należy również zdobyć dane POP3 i SMTP odpowiadające twojemu serwerowi pocztowemu.

Instrukcja

 1. Wejdź w ustawienia iPhone’a i wybierz zakładkę Poczta, kontakty, inne
 2. Pod napisem Konta naciśnij przycisk Dodaj konto…
 3. Jeśli posiadasz pocztę na jednym z wymienionych serwerów: Microsoft Exchange, Mobile Me, Gmail, Yahoo! lub Aol., to wybierz odpowiadającą ci opcję. Jeśli korzystasz z innej poczty (np. o2, WP, Onet), wybierz opcję Inne. Załóżmy, że masz pocztę na serwerze wp.pl.
 4. Na kolejnym ekranie wybierz opcję Dodaj konto pocztowe.
 5. Skonfiguruj odpowiednio używane konto pocztowe:
  • w polu Nazwa wpisz wartość, jaką będzie oznaczone twoje konto pocztowe w aplikacji Mail,
  • w polu Adres wpisz swój adres e-mail,
  • w polu Hasło podaj hasło do konfigurowanego konta e-mail,
  • zatwierdź przyciskiem Dalej.
 6. Dalsza część konfiguracji poczty:
  • na samej górze, zamiast opcji IMAP wybierz POP3,
  • w polu Nazwa hosta dla poczty przychodzącej wpisz pop3.wp.pl (oczywiście jeśli korzystasz z innego serwera niż wp.pl, poszukaj w Internecie za odpowiednimi dla ciebie wartościami pop3),
  • jako Użytkownik podaj login do poczty,
  • jako Hasło podaj hasło do poczty,
  • w polu Nazwa hosta dla poczty wychodzącej wpisz smtp.wp.pl (analogicznie do podpunktu wyżej, jeśli korzystasz z innego serwera),
  • wypełnij stosownie pola Użytkownik i Hasło,
  • zatwierdź przyciskiem Zachowaj.
 7. Poczta skonfigurowana.

Teraz możesz bezproblemowo korzystać ze skonfigurowanej skrzynki pocztowej. W punkcie szóstym zostało wspomniane, aby zamiast opcji IMAP wybrać POP3 – należy tak postąpić dopiero wtedy, gdy iPhone nie chce się połączyć z serwerem wykorzystując ten protokół. Korzystanie IMAP jest dużo lepsze i przede wszystkim szybsze, ponieważ polega ono na tym, że iPhone sprawdza jedynie nagłówki wiadomości i nie pobiera ich od razu do programu pocztowego, jak dzieje się w wypadku POP3.

Aplikacja Mail pozwala również określić, czy iPhone ma automatycznie sprawdzać dostępność nowych wiadomości na poczcie. Jeśli korzystasz z POP3 i chcesz, aby urządzenie cyklicznie łączyło się z serwerem pocztowym i automatycznie sprawdzało nowe wiadomości, wejdź ponownie w ustawienia iPhone’a, zakładkę Poczta, kontakty, inne i naciśnij na przycisku Pobieraj nowe dane, a następnie na odpowiadającym ci czasie, po upłynięciu którego aplikacja automatycznie będzie się synchronizować z serwerem pocztowym. Taka funkcja nazywa się Fetch.

Jednak jeśli korzystasz z poczty np. Microsoft Exchange, to możesz używać funkcji odświeżania poczty Push. Dzięki temu protokołowi, aplikacja będzie cały czas połączona z serwerem pocztowym i gdy tylko pojawi się nowa wiadomość na serwerze, ty od razu zostaniesz o tym poinformowany.

Pamiętaj, że każdorazowe łączenie się iPhone’a z serwerem pocztowym sprawia, że zużywane są cenne kilobajty połączenia internetowego. Ponadto jeśli ustawisz cykliczne sprawdzanie poczty, np. co piętnaście minut, to licz się z faktem, że stracisz nie tylko cenne kilobajty, ale przede wszystkim dużo energii urządzenia.