Kasa za SMSa

Marcin 26 kwietnia 2011 8
Kasa za SMSa

Telefon, podobnie jak samochód, aby funkcjonował poprawnie, wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Mowa oczywiście o codziennej eksploatacji, tzn. wykonywaniu połączeń, wysyłaniu wiadomości, korzystaniu z Internetu… Choć większość użytkowników nie ma problemu z wykorzystaniem dostępnych środków – w ramach abonamentu czy wykupionego kredytu w przypadku oferty pre-paid – zdarzają się jednak sytuacje, kiedy złotówki z konta trzeba „wyprowadzić”, najlepiej na konto bankowe. Telefon babci, regularnie doładowywany, aby zabezpieczyć możliwość dzwonienia stał się skarbonką z pokaźną kwotą. Konkurencja wprowadza nową ofertę, przenosimy numer, ale dlaczego nasze środki u starego operatora mają być dla niego prezentem? Podobne sytuacje można mnożyć, mimo różnych powodów, cel jest taki sam – zamienić wirtualne środki na jak najbardziej realne złotówki. Sposobów na to jest kilka, trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż nie ma co liczyć na zwrot pełnej kwoty (choć cuda się zdarzają, ale są to rzadkie wyjątki).

Serwisy SMS Premium

Najszybszym sposobem na odzyskanie zainwestowanych środków są SMSy premium. Istnieje kilka firm specjalizujących się w wymianie SMSów na gotówkę, np. www.korzystny-sms.pl, www.sellSMS.pl. Operacja polega na przesłaniu pod wskazany numer o podwyższonej płatności SMSa z ustaloną treścią. W odpowiedzi otrzymujemy kod, który następnie należy wpisać na stronie wraz z numerem rachunku i pozostałymi danymi niezbędnymi do realizacji przelewu. Istotną kwestią pozostaje wysokość wynagrodzenia za przesłaną wiadomość. Kwoty są dość zbliżone i trzeba powiedzieć szczerze – nie oszałamiają (no chyba, że w drugą stronę). Po wysłaniu SMSa na numer 74xx z konta telefonicznego stracimy 4,92zł, aby zyskać 1,60zł w postaci przelewu. Zdarzają się również promocje stawek prowizyjnych, wówczas w opisywanym przypadku prowizja wynosi 1,68zł. Należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia limitu na wypłaty z jednego numeru w ciągu doby, nierozliczanie wiadomości od niektórych operatorów (w powyższych przypadkach teoretycznie nie powinny być rozliczane wiadomości przesłane z telefonów pracujących w sieci Era, w praktyce jednak bywało inaczej – tym nie mniej trzeba o tym pamiętać), a także możliwość zwiększenia otrzymywanej kwoty w zamian za założenie konta i przesłanie SMSów na określoną kwotę.

Własny serwis Premium SMS

Podobnym rozwiązaniem jest wykupienie własnego serwisu usług premium, a konkretnie skorzystanie z usług firmy, która taki serwis już posiada, np. www.dotpay.pl. Za niewielką kwotę na start (założenie konta – 10zł) mamy możliwość wyboru dowolnej ilości numerów premium z określonej puli. Oznacza to, że w ramach tej opłaty (brak opłat abonamentowych) możemy korzystać zarówno z serwisu o opłacie 1,23zl jak i dużo droższych, powyżej 30zł. Jesteśmy zobowiązani do umieszczenia regulaminu usługi oraz informacji dotyczącej opłat za przesłane SMSy na własnej stronie www, w przeciwnym razie serwis nie zostanie uruchomiony. W panelu użytkownika mamy podgląd na przesłane wiadomości, czas oraz treść, przesłaną odpowiedź i wysokość wynagrodzenia. Podobnie jak w poprzednim przypadku, tu również „nie ma kokosów”. Stawka za przesłaną wiadomość o cennikowej wartości 4,92zł wynosi co prawda 1,64zł, ale należy wziąć pod uwagę, iż jest to kwota brutto. Oznacza to, iż po zakończeniu roku otrzymamy od firmy PIT11, na podstawie którego należy następnie złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni PIT jako obowiązek rozliczenia umowy o dzieło. Pocieszeniem jest fakt, iż w przypadku nieprzekroczenia kwoty wolnej od podatku na nasz rachunek w nowym roku wróci nadpłacony podatek.

Przelew SMS

Ostatni z prezentowanych sposobów dotyczy użytkowników sieci oferujących możliwość przekazania środków z własnego konta na inne. W chwili obecnej wykonanie przelewu udostepnia Orange, Plus czy GaduAir. Operatorzy oferując usługę stawiają jednocześnie przed użytkownikami szereg warunków i ograniczeń głównie w trosce o własny interes i ochroną przed nadużyciami. Stosując się jednak do wytycznych z łatwością można upłynnić środki z konta choćby za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Ten sposób wydaje się być korzystniejszy ze względu na uzyskaną kwotę, ale wymaga nieco więcej wysiłku niż poprzednie.

Pomysłów na wypłatę z telefonu-skarbonki, jak wspomniałem, jest więcej. Od użytkownika zależy który wybierze. Zawsze też pozostaje możliwość wysłania SMSa na cele charytatywne – co prawda pieniędzy nie odzyskamy, ale dobre uczynki też kiedyś zostaną rozliczone…