Jak sprawdzić prędkość połączenia internetowego w telefonie?

Paweł 24 marca 2012 1
Jak sprawdzić prędkość połączenia internetowego w telefonie?

Dzisiejsze telefony komórkowe są w stanie osiągać naprawdę imponujące prędkości internetowe, czy to przez Wi-Fi, czy poprzez nadajniki operatora. Szkoda tylko, że nie zawsze wiemy jaką prędkość oferuje dane połączenie i najchętniej by się je sprawdziło przy pomocy jakiejś natywnej aplikacji, jednak ani Android ani iOS takiego czegoś nie oferują. Jak wobec tego najlepiej, najszybciej i najpraktyczniej można sprawdzić prędkość połączenia internetowego w telefonie?Może to nie jest dziwne, ale w App Storze czy Google Play naprawdę nie brakuje aplikacji umożliwiających sprawdzanie prędkości połączenia internetowego. Ale przez to, że tego typu programów jest multum, trudno wybrać coś naprawdę praktycznego i wartościowego, dlatego od siebie mogę polecić aplikację Speedtest.net Mobile. Jest to zwyczajny klient portalu speedtest.net, który przeprowadza ekspresowy pomiar połączenia internetowego. Najwyraźniej  właściciel strony postanowił zawitać także na komórkach.

Aplikacja, zarówno dla Androida, jak i iOS-a, jest bardzo prosta. Po jej uruchomieniu ukaże się okienko, na którym będzie informacja o wyszukiwaniu najbliższego serwera, po czym komunikat zamieni się w przycisk rozpoczynający pomiar. Gdy go naciśniesz, aplikacja najpierw sprawdzi prędkość pobierania danych, na chwilę przed tym sprawdzając ping. Drugim krokiem będzie sprawdzenie prędkości wysyłania danych. Gdy oba testy zostaną przeprowadzone, zobaczysz jaką największą prędkość udało się osiągnąć zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego pomiaru. Wszystkie pomiary są zapisywane w historii aplikacji, a każdemu z nich towarzyszy informacja o wykorzystywanym podczas pomiaru rodzaju połączenia.

Używając Speedtest.net nie trzeba się nigdzie logować, czy autoryzować. Wystarczy po jej uruchomieniu nacisnąć przycisk odpowiedzialny za rozpoczęcie testu, odczekać chwilę i interesujące cię informacje zostaną wyświetlone. To jednak co najbardziej w przypadku Speedtest.net zasługuje na uwagę to design aplikacji. W tym przypadku animacje są bardzo dopracowane, wszystko jest płynne i wyjątkowo przyjazne dla oka.

Jak wspomniałem, aplikację Speedtest.net można bezpłatnie pobrać z Google Play lub App Store.