Jak scrobblować utwory z iPhone’a do serwisu Last.fm?

Paweł 8 marca 2011 0
Jak scrobblować utwory z iPhone’a do serwisu Last.fm?

Wielu właścicieli iPhone’a korzysta z popularnego serwisu Last.fm, którego główną funkcją jest zbieranie informacji o przesłuchanych przez użytkownika utworach. Z racji tego, że iPhone jest bardzo muzycznym telefonem, pewnie niejeden z was wykorzystuje go jako podręczny odtwarzacz MP3. Jeśli chciałbyś, aby informacje o przesłuchanych utworach w iPhone’owym iPodzie również były przekazywane do Last.fm-a, to przyjrzyj się poniższemu poradnikowi.Czym jest Last.fm?

Jak wspomniałem wyżej, jego główną funkcją jest zbieranie informacji z różnych odtwarzaczy na komputerach o przesłuchanych utworach, a następnie przesyłanie ich na kartę użytkownika serwisu. Ponadto Last.fm umożliwia przesłuchiwanie różnych stacji radiowych, których utwory są specjalnie dobierane do naszych gustów, co zostało określone dzięki informacjom o przesłuchanych utworach. W serwisie znajdziesz również informacje o wykonawcach, o trasach koncertowych, dostępne są miejsca na komentarze i wiele innych muzycznych opcji. Serwis działa w języku polskim.

Scrobblowanie z iPhone’a

Proces zbierania i przesyłania do Last.fm-a informacji o przesłuchanych utworach nazywa się scrobblowaniem. Aby móc spróbować tej przyjemności na dowolnym urządzeniu z iOS, należy wyposażyć się w aplikację Scrobbl, która dostępna jest za darmo w Cydii (dlatego też aby przystąpić do poniższego poradnika, należy posiadać urządzenie z odblokowanym oprogramowaniem). Raz zainstalowana będzie ciągle działać w tle. Co więcej, na ekranie głównym Scrobbl wyświetlana jest liczba przesłuchanych utworów.

Pomimo tego, że w opisie aplikacji jest napisane „iOS 3.0 only”, Scrobbl doskonale radzi sobie ze scrobblowaniem na nowszych wersjach oprogramowania, na przykład iOS 4.2.1.

Instrukcja

  1. Zakładając, że masz już założone konto w serwisie Last.fm, uruchom Cydię i pobierz aplikację Scrobbl (nie mylić ze Scrobbler).
  2. Wykonaj respring urządzenia, po czym uruchom pobrany program. W stosownych polach (Username oraz Password) podaj swoją nazwę użytkownika oraz hasło dostępowe do profilu w serwisie Last.fm.
  3. Na ekranie głównym Scrobbla zaznacz opcję Scrobble Tunes.
  4. Przejdź do iPoda i rozpocznij odtwarzanie. Jeśli masz poprawnie skonfigurowane połączenie internetowe, to po chwili zobaczysz na swoim koncie Last.fm informację o odtwarzaniu z iPhone’a.

Aplikacja Scrobbl nie zużywa znacznej ilości danych internetowych, dlatego można w niej bez problemu ustawić, aby scrobblowała również dzięki połączeniu EDGE/3G.