Bezpłatny dostęp do Internetu

Marcin 10 listopada 2011 1
Bezpłatny dostęp do Internetu

Z pewnością wielu Czytelników naszego serwisu spotkało się z opowiadaniami o istnieniu cudownych sposobów na bezpłatne dzwonienie, wysyłanie darmowych smsów czy korzystanie za darmo z Internetu. Często jednak opowieści takie pozostają tylko bajkami lub okazuje się, że są nie do końca legalne. Oczywiście nie namawiam do wykorzystywania luk w systemach operatorów, przedstawię sposób na uzyskanie bezpłatnego (prawie) dostępu do Internetu zupełnie legalną i oficjalną drogą.Od kogo?

Czasy, gdy istniało tylko trzech operatorów na naszym telekomunikacyjnym rynku dawno minęły. Pojawił się chociażby Play, ale to nie jego oferta pozwoli nam na korzystanie z bezpłatnego Internetu. Chodzi mianowicie o Aero2, spółkę, która w zamian za częstotliwości zobowiązała się do świadczenia usługi darmowego dostępu do Internetu. Nie bez przeszkód, ale jednak oferta ruszyła i jest dostępna również korespondencyjnie – jeszcze niedawno, aby skorzystać z usług Aero2 trzeba było osobiście fatygować się do stolicy. Zanim jednak zamówimy kartę SIM i zaopatrzymy się w odpowiedni modem, należy wykonać mały test sprawdzający, czy jesteśmy w zasięgu sieci.

Dla kogo?

Na niżej umieszczonych mapach można znaleźć aktualny, poglądowy zasięg sieci na 10 maja 2011 roku oraz planowany na koniec 2011 roku. Aby powiększyć, wystarczy kliknąć mapę.

Zasięg na 10 maja 2011r.

mapa
Planowany zasięg na koniec 2011r.

Wiadomo jednak, że teoria sobie, praktyka sobie. Aby być pewnym co do dostępności usługi, w miejscu gdzie zamierzamy z niej korzystać, należy za pomocą np. telefonu obsługującego UMTS na paśmie 900MHz, wyszukać dostępne sieci (z kartą dowolnego operatora).

Jeśli uda nam się znaleźć sieć o symbolu 260 17 lub PL 17, oznacza to, że możemy zastanowić się nad zamówieniem karty. Dlaczego jeszcze nie zamawiać? Dlatego, że pozostaje nam wybór urządzenia, za pomocą którego będziemy się łączyć. Może to być wspomniany telefon z UMTS 900MHz (możemy podejmować decyzję o zamawianiu) lub modem (sprawdzamy na tej liście zgodne z kartami Aero2 modemy – nie wszystkie będą współpracowały). Jeśli mamy już zasięg i urządzenie, pozostaje nam zdobyć kartę.

Jak uzyskać kartę?

Teoretycznie są trzy sposoby: osobiście w biurze operatora w Warszawie, poprzez punkt dystrybutora lub korespondencyjnie. Jako że nasz serwis skierowany jest nie tylko do mieszkańców stolicy, pierwszy sposób pomijam, podpowiadając jednak zainteresowanym tą formą, iż szczegóły mogą znaleźć tutaj. Drugi sposób zdobycia karty jest tak naprawdę w powijakach, o ile w ogóle jest rozwijany. Nie istnieje bowiem sieć dystrybutorów kart, choć Aero2 zdaje się szuka w tym zakresie partnerów. Zostaje więc ostatni sposób z użyciem kochanej przez większość Polaków instytucji, jaką jest Poczta Polska. Dla ścisłości polecam lekturę regulaminu przed zamówieniem karty. Jeśli nadal jesteśmy zainteresowani ofertą i posiadamy 27zł (20zł depozytu za kartę oraz 7zł za przesyłkę poleconą priorytetową) możemy przystąpić do zamówienia. Wypełniamy ten formularz zamówienia on-line, by po chwili otrzymać wypełniony formularz na maila. Należy go wydrukować. Ponadto trzeba również wpłacić odpowiednie kwoty na konta operatora:

  • Wpłać na konto o numerze: 24 1680 1248 0000 3000 1872 7122 – Depozyt w wysokości 20 zł (kwota obowiązuje od 01 września 2011 r.) – w tytule przelewu podaj – Depozyt – BDI Imię i nazwisko oraz numer PESEL dla obywateli RP lub numer paszportu dla obywateli innych państw;
  • Wpłać na konto o numerze: 74 1680 1248 0000 3000 2077 9227 – opłatę za wysyłkę w wysokości 7 zł (kwota obowiązuje od 01 września 2011 r.) – w tytule przelewu podaj poniższą informację Opłata za wysyłkę karty SIM BDI Imię i nazwisko oraz numer PESEL dla obywateli RP lub numer paszportu dla obywateli innych państw.

Uwaga! Przed wpłatą polecam sprawdzić na stronie Aero2 czy numery kont są aktualne!

Do wydrukowanego formularza dołączamy potwierdzenia wpłat i ksero dowodu osobistego i wysyłamy (najlepiej listem poleconym) na adres operatora. W tym miejscu znajduje się tabela z planowaną realizacją zamówień kart.

Praktyka

Przeprowadzając wszystkie powyższe czynności zamówiłem kartę Aero2. List oraz wpłaty wykonane 10 października  2011 roku, zaś potwierdzenie wysyłki karty dotarło mailem 8 listopada. Sama karta jeszcze nie zdążyła dotrzeć, jednak myślę, że to kwestia kilku dni (list polecony priorytetowy). Zachęcam do dzielenia się wrażeniami z testów.