Aktualizowanie oprogramowania iOS

Paweł 10 lutego 2011 0
Aktualizowanie oprogramowania iOS

Niedawno na HelpGSM zawitał krótki poradnik, wyjaśniający kwestię aktualizowania systemu Android, a dziś przychodzi pora na Apple iOS. Poniżej dowiesz się jak dokonać aktualizacji mobilnego oprogramowania Apple oraz na co musisz zwrócić uwagę podczas jej wykonywania.Aktualizowanie oprogramowania iPhone’a, iPoda czy iPada jest jeszcze prostsze niż aktualizowanie smartfona z Androidem. Firma Apple zadbała o to, aby użytkownik korzystający z jej dobrodziejstw miał jak najmniej problemów z ich użytkowaniem. Dlatego też działanie urządzeń Apple nieodzownie połączone jest z programem iTunes. Bez tego programu nie da się korzystać z iPhone’a. To właśnie tutaj określasz muzykę, zdjęcia, programy czy wideo, które mają zostać przeniesione z komputera do urządzenia. Co więcej, z poziomu iTunes również aktualizuje się oprogramowanie iOS.

iTunes codziennie sprawdza dostępność aktualizacji dla posiadanego przez ciebie urządzenia (zakładając oczywiście, że je podłączasz do komputera). Jeśli na serwerach Apple będzie dla ciebie dostępna nowa wersja oprogramowania, iTunes odpowiednio cię o tym poinformuje, oferując przy tym trzy możliwości: natychmiastowego pobrania i zainstalowania oprogramowania, tylko pobrania oprogramowania oraz niewykonywania niczego.

Jeśli z różnych powodów nie zdecydujesz się na wykonanie aktualizacji od razu, zawsze możesz do tego powrócić z poziomu zakładki Podsumowanie w iTunes, po kliknięciu na swoim iPhonie w sekcji Urządzenia..

Program iTunes zapisuje każdy plik z oprogramowaniem, który pobiera. Wszystkie te paczki o rozszerzeniu .ipsw dostępne są w lokalizacji C:\Użytkownicy\twoja nazwa użytkownika\AppData\Roaming\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates zakładając, że korzystasz z systemu Windows 7. Proces aktualizowania oprogramowania za pośrednictwem iTunes nie powinien przekroczyć 15 minut (wiele tutaj zależy od prędkości posiadanego łącza internetowego). Po jego zakończeniu urządzenie uruchomi się ponownie i będzie w pełni gotowe do użytku.

iTunes dba również o to, abyś nie utracił żadnych swoich danych podczas aktualizacji/odtwarzania oprogramowania swojego urządzenia. Dlatego też nawet jeśli wgrasz „czyste oprogramowanie”, to wszystkie dane zostaną natychmiastowo wgrane z powrotem na pokład posiadanego iPhone’a, iPoda czy iPada. Oczywiście aby móc pomyślnie przywrócić wszystkie dane, należy zezwalać iTunes na każdorazowe wykonywanie archiwizacji danych podczas dokonywania synchronizacji urządzenia (domyślnie funkcja ta jest aktywna), aby kopia była jak najświeższa.

Podczas aktualizowania urządzenia z Apple iOS należy mieć na uwadze:

  • Jailbreak. Jeśli korzystasz z tej możliwości, to pamiętaj, że wykonanie aktualizacji oprogramowania będzie tożsame z jego dezaktywacją. Ponadto zanim zaktualizujesz oprogramowanie do najnowszej wersji, upewnij się, że hakerzy przygotowali dla niej stosowne programy, które umożliwiają jej odblokowanie.
  • SimLock. Jeśli używasz programu ultrasn0w, który służy ominięciu tej blokady, to pamiętaj, że Apple umieszcza w plikach oprogramowania coraz to nowsze aktualizacje modemu iPhone’a, co oznacza, że luka z której wcześniej korzystał twój ultrasn0w, zostaje załatana i zostajesz z urządzeniem bez funkcji dzwonienia.