NFC – co to jest?

Paweł 31 maja 2011 0
NFC – co to jest?

Ostatnio coraz częściej słyszy się o NFC i o wyścigach producentów, kto wyposaży swoje produkty właśnie w tę technologię. Near Field Communication, bo tak brzmi rozwinięcie tego skrótu, być może lada moment będzie działać wszędzie, owa technologia będzie standardowym wyposażeniem każdego smartfona. Niemniej czym właściwie jest NFC? Jakie korzyści płyną z wykorzystania tej technologii? Zapraszam do rozwinięcia.



Jak to działa?

Ujmując najprościej, Near Field Communication jest technologią zbliżeniową, pozwalającą na wymianę różnych informacji pomiędzy różnymi urządzeniami wyposażonymi w NFC. Działa to w sposób bardzo podobny do usługi PayPas, że przykładasz kartę do czytnika i transakcja jest ekspresowo realizowana. Jednak w wypadku NFC nie przykładasz karty (choć też można), ale różne urządzenia, a przede wszystkim telefony. Pozwala to na wymianę najróżniejszych informacji, a przede wszystkim dokonywania płatności. O tym jednak później.

Informacje techniczne

NFC jest krótkozasięgową technologią RFID , umożliwiającą komunikację pomiędzy urządzeniami w trybie point-to-point. Technologia ta działa na częstotliwości 13,56 MHz i umożliwia przesyłanie danych z prędkością 426kbps. Aby pomyślnie wymienić dane pomiędzy urządzeniami NFC, należy przyłożyć nadajnik nie dalej niż 20 centymetrów do odbiornika, a sygnał musi być nadawany przez minimum 0,2 sekundy. Jednokrotna wymiana danych zużywa średnio 15 mA energii.

W czym technologia NFC jest lepsza od innych technologii bezprzewodowych?

Ale przecież mamy Bluetooth oraz WiFi, więc po co komu NFC? – można by zapytać. Otóż są dwa główne powody, dla których w niektórych operacjach lepiej jest korzystać z NFC aniżeli WiFi czy Bluetootha.

Jak wiemy, te dwie ostatnie technologie, choć również bezprzewodowe, oferują zasięg w odległości od 10 do 100 metrów (a nawet dalej w przypadku tych lepszych nadajników). Jeśli więc w urządzeniu aktywna jest opcja przyjmowania nieautoryzowanych połączeń, to ktoś może się do nas podłączyć i wykraść cenne informacje. Ale to nie jedyny problem. Jeśli zechcesz odpowiednio zabezpieczyć swoje urządzenie z WiFi czy Bluetooth, musisz określić żądane opcje w ustawieniach: w przypadku Bluetootha będzie to odrzucanie nieautoryzowanych połączeń, a do WiFi należy określić hasło. To ujmuje prostocie technologii.

W przypadku NFC ani nikt nie podłączy się do twojego punktu dostępowego, ani nikt niepożądanie nie nawiąże połączenia z twoim telefonem przez Bluetooth, nawet jeśli w jednym małym pomieszczeniu będzie stu użytkowników z aktywnym nadajnikiem NFC. Po pierwsze, ta technologia wymaga zbliżenia urządzeń, a po drugie, przykładając nadajnik, na ekranie odbiornika pojawi się ekran z wyborem funkcji, jaka cię interesuje.

Do czego nam NFC?

Wiemy już czym jest NFC, dlaczego ta technologia jest lepsza od WiFi czy Bluetootha, więc teraz pora przedstawić jej zastosowania, teraźniejsze i być może te przyszłościowe.

Alternatywa dla kart płatniczych

Zaimplementowanie technologii Near Field Communication w telefonach może nam bez najmniejszych problemów zastąpić gotówkę lub nawet karty płatnicze! Zakładając, że twój smartfon z NFC został wyposażony w odpowiednie oprogramowanie bankowe, wystarczy podczas zakupów zbliżyć telefon do odpowiedniego terminala przy kasie i poczekać, aż w mgnieniu oka transakcja zostanie zrealizowana.

Zwykła wymiana danych

Jak dzisiaj mamy Bluetooth, Maile, tak niebawem do przesyłania plików może nam posłużyć technologia NFC. Dzięki niej można bez najmniejszych problemów przesyłać pomiędzy dwoma telefonami.

Zastąpienie parowania urządzeń lub uwierzytelniania WiFi

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dzięki NFC mógł autoryzować swoje urządzenie w domowej sieci WiFi czy parować telefon z drugim w standardzie Bluetooth. Taki zabieg zaoszczędzi ci zbędnego wpisywania hasła (w przypadku WiFi) lub przekopywania menu (Bluetooth). Wystarczy zbliżyć.

Skanowanie tagów RFID

Najważniejszą zaś możliwością, jaką niesie ze sobą NFC, jest możliwość skanowania tagów RFID (po więcej informacji na temat tego standardu odsyłam do Wikipedii). Dzięki takiemu zastosowaniu, będziesz mógł na przykład skanować menu restauracji i wyświetlać je ekspresowo na ekranie telefonu komórkowego. Wystarczy, że przyłożysz telefon do karty, po czym uzyskasz szczegółowe informacje na temat konkretnych dań.

NFC w przyszłości

O ile wyżej wymienione zastosowania normalnie dziś funkcjonują, o tyle w przyszłości możemy się doczekać znacznej ekspansji urządzeń wspierających NFC. Oto kilka przykładów, do czego ta technologia mogłaby nam w przyszłości posłużyć:

  • dowolne płatności pomiędzy użytkownikami – wystarczy, że przyłożysz telefon do telefonu dziecka, aby przelać mu kieszonkowe lub wysłać je na zakupy;
  • identyfikacja – być może NFC zastąpi nam różnego rodzaju identyfikatory: wyjedziesz za granicę – NFC potwierdzi twoją narodowość, idziesz na wykład – skanujesz swój telefon przy wejściu celem potwierdzenia obecności i wiele innych podobnych zastosowań;
  • NFC zamiast kluczy – bez najmniejszych problemów można by wykorzystać tę technologię jako charakterystyczny klucz do zamków w drzwiach czy samochodów;
  • Social Networking – chcesz dodać nowo poznaną towarzyszkę na Facebooku? Zbliżacie swoje telefony i już wiecie o sobie wszystko;
  • gry, aplikacje – dzisiejsze gry na komórki są bardzo interaktywne, a wdrożenie do nich obsługi NFC spowodowałoby, że stałyby się jeszcze bardziej wciągające, na przykład poprzez znaczne rozszerzenie możliwości multiplayera.

Reasumując

Technologia Near Field Communications jest genialnym wynalazkiem i gdyby tylko świat się zmotywował, nasze życie dzięki NFC byłoby znacznie wygodniejsze. Powyżej widnieją tylko nieliczne przykłady tego, jak można wykorzystać tę technologię zbliżeniową. Na razie pierwszym telefonem z obsługą NFC jest Nexus S, zaprezentowany jakiś czas temu przez Google’a. Spekuluje się, że piąty iPhone również będzie wspierał NFC. Czy w związku z tym szykuje się mała rewolucja? A może NFC odejdzie w zapomnienie? Czas pokaże.