Siri jest bezsprzecznie genialnym wynalazkiem ostatnich miesięcy. Apple postanowił wziąć się „na poważnie” za temat sterowania głosowego urządzeniami, zakupił odpowiednią spółkę i tak powstała Siri – inteligentny robot obecny w systemie Apple iOS 5. Choć na razie dostępny jest wyłącznie dla posiadaczy iPhone’ów 4S, to już niebawem może się to zmienić. Tymczasem warto przyjrzeć się samej istocie Siri i wytknąć temu robotowi rzeczy, które mógłby z powodzeniem robić, a nie robi.
Rezerwacje w restauracjach
Choć ta opcja średnio nadałaby się w Polsce (z racji tego, że na przykład portal OpenTable nie uwzględnia naszego kraju), to jednak dla znajomych zza zachodniej granica była genialnym rozwiązaniem. Nikt by nie wzgardził funkcją Siri, dzięki której można by było rezerwować stoliki w ulubionych restauracjach czy knajpach.
Głosowe Tweetowanie
iOS 5 wyposażono w całkiem sprawną integrację systemu z popularnym serwisem mikroblogowym Twitter. Niestety, Siri (jeszcze) nie nabyła umiejętności zamieszczania tweetów na zawołanie. Można otworzyć odpowiednie pole wpisywania tekstu i podyktować to co komu na sercu leży, a Siri co najwyżej przerobi to na tekst. Nie ma bezpośredniej drogi do tweetowania z wykorzystaniem Siri.
W tym przypadku problem jest bardzo zbliżony do tego wyżej. Siri nie dość że nie pomaga Tweetować, to w dodatku nie integruje się z Facebookiem. Wyobraźcie sobie, jak miło by było, gdyby Siri reagowała na polecenie typu „Napisz na Facebooku, że robię domówkę”…
Głosowe uruchamianie aplikacji
Jest to aż dziwne, że Siri nie reaguje na polecenie „uruchom aplikację XXX”. Twórcy sztucznej inteligencji iOS powinni o te kwestię zadbać jeszcze zanim Siri ujrzała światło dzienne. Ciekawe, czy kiedykolwiek to się zmieni. Niestety, użytkownik nie ma wpływu na interpretację poleceń przez Siri i pewnie ciężko byłoby zaimplementować w jej systemie coś, co by pozwalało głosowo uruchamiać aplikacje.
Wyszukiwanie z lotów, pociągów, przejazdy komunikacją miejską
Wyobraź sobie, że możesz zapytać Siri o najbliższy lot z miasta A do miasta B lub odpowiada ci ona na pytanie, jak dojechać w Krakowie z ulicy Estery na Grodzką przy użyciu komunikacji miejskiej. Wątpię, że doczekamy się takich funkcji, ale miło jest pomarzyć.
Rozpoznawanie pseudonimów
Siri bezproblemowo wykorzystuje w swoich działaniach kontakty z książki telefonicznej, jednak jeżeli użytkownik posłuży się pseudonimem, to Siri już nie wie o co chodzi. Apple, to też trzeba naprawić.