5 popularniejszych komunikatorów dla iOS

Paweł 23 lutego 2011 1
5 popularniejszych komunikatorów dla iOS

Telefony przede wszystkim służą komunikacji. Można ją uskuteczniać na kilka kilka sposobów: rozmowa telefoniczna, SMS-y, maile czy korzystanie z komunikatorów. O ile pierwsza, druga oraz trzecia opcja są podstawami w każdym smartfonie, o tyle warto jest przyjrzeć się różnym komunikatorom, na przykład dla iOS, ponieważ tych są dziesiątki, a przecież trzeba wybrać tę jedyną pozycję. Która?Trudno jest wybrać jedną pozycję. W App Storze znajdziesz zarówno komunikatory przypisane konkretnym sieciom, jak i skomplikowane multikomunikatory, które obsługują każdego protokołu po trochę. Co będzie dla ciebie lepsze – komunikator czy multikomunikator? Jeśli już zdecydujesz, to ku której aplikacji się skłonisz? Lektura poniższego przeglądu powinna rozwiać wszelakie twoje wątpliwości w tej kwestii.

Kolejność aplikacji jest przypadkowa.

1. Palringo

O tej pozycji słyszał pewnie każdy posiadacz iPhone’a. Palringo jest prostym multikomunikatorem, oferującym wiele różnych funkcji, które nie są normalnie dostępne w innych programach.

Obsługiwane sieci: Facebook Czat, Windows Live Messenger (MSN), AOL Instant Messenger (AIM), Yahoo! Messenger, Google Talk, ICQ, Jabber, iChat/MobileMe, Gadu-Gadu.

Poza tym że program umożliwia swobodną wymianę wiadomości w zaprezentowanych wyżej sieciach, możesz również wysyłać do rozmówców krótkie wiadomości dźwiękowe lub zdjęcia. Jeśli odbiorca również korzysta z Palringo, to od razu będzie mógł otworzyć przesłaną zawartość. Jednak jeśli korzysta z jakiegokolwiek innego komunikatora, to otrzyma link do nadesłanego przez ciebie materiału. Dzięki takiej opcji można zabawić się w swoiste walkie-talkie.

Parlingo oferuje możliwość korzystania z powiadomień Push oraz wymaga założenia konta w aplikacji, aby móc z niej swobodnie korzystać. Ponadto wdrożona została opcja Grupy, dzięki której będziesz mógł porozmawiać ze wszystkimi użytkownikami Palringo na wybranym przez ciebie kanale. Aplikacja jest spolszczona i można dowolnie zarządzać jej wyglądem poprzez zaimplementowaną funkcję tematów.

W App Store dostępne są dwie wersje Palringo: lite oraz normalna. Ta pierwsza dostępna jest za darmo, a za drugą należy zapłacić 3,99€ – nie jest to cena wygórowana jak na taki produkt.

2.  BeejiveIM

BeejiveIM również jest popularną pozycją jeśli chodzi o komunikatory dla iOS. Podobnie jak Palringo, BeejiveIM jest multikomunikatorem, choć polskim użytkownikom, ze względu na brak obsługi protokołu Gadu-Gadu, ta pozycja może się nie spodobać.

Obsługiwane sieci: Facebook Czat, Windows Live Messenger (MSN), AOL Instant Messenger (AIM), Yahoo! Messenger, Google Talk, Jabber, iChat/MobileMe.

BeejiveIM to idealny przykład komunikatora, w którym jest znaczy przerost formy nad treścią. Podczas jego użytkowania można odnieść wrażenie, że twórcy programu postawili na interfejs aplikacji aniżeli jej funkcjonalność. Znajdziesz tutaj dziesiątki różnych opcji, pozwalających ci dostosować wygląd programu oraz widoczność niektórych informacji czy funkcji. Przez cały ten bałagan aplikacja może się wydawać nieczytelna i zagmatwana. Jeśli należysz do użytkowinków, którzy stawiają na wygląd i smaczki graficzne, to BeejiveIM zostało stworzone właśnie dla ciebie.

BeejiveIM, podobnie jak Palringo, również oferuje obsługę powiadomień Push. Ponadto w aplikacji wyświetlane są emotikony; można wysyłać z niej SMS-y do kontaktów, które określiły swój numer telefonu; wszystkie rozmowy zapisywane są do historii czatów, którą można później np. wysłać mailem; jest opcja grupowania kontaktów oraz działania w trybie krajobrazowym. Aplikacja nie ma spolszczonego interfejsu.

Aplikacja BeejiveIM kosztuje aż 7,99€ i zdecydowanie nie jest warta swojej ceny.

3. Gadu-Gadu

Jak sama nazwa aplikacji wskazuje, Gadu-Gadu jest przeznaczone wyłącznie do obsługi najpopularniejszego w Polsce protokołu. Ta aplikacja to najszybszy sposób na to, aby szybko skontaktować się przy pomocy iPhone’a ze znajomymi z GG.

Jeszcze jakiś czas temu w App Store była dostępna całkiem inna wersja GG dla iPhone’a, która naprawdę spisywała się wzorowo. Nie miała zbędnych funkcji, była w pełni minimalistyczna i nie było żadnych reklam. Postanowiono to zmienić i udostępniono w App Store Gadu-Gadu 2.0, czyli kolorowy, niezorganizowany i pełen reklam komunikator, z którego korzysta się tylko wtedy, gdy trzeba.

Aplikacja, jak najbardziej, spełnia swoją funkcję – umożliwia kontakt ze znajomymi -  i moim zdaniem, pod względem dopracowania samej obsługi protokołu Gadu-Gadu, aplikacja nie ma sobie równych. Dzięki niej otrzymujesz szybki dostęp do poczty GG i reszty innych podejrzanych „funkcji” portalu GG. A ponadto znajdziesz takie funkcje jak: wyświetlanie awatarów, obsługa powiadomień Push czy przechowywanie historii. Oczywiście program jest w polskiej wersji językowej, a prowadzenie rozmów za jego pośrednictwem jest naprawdę przyjemne i szybkie. Niestety, tylko prowadzenie rozmów, bo ogólny interfejs jest porażką.

Gadu-Gadu, przez to, że jest przepełnione reklamami, dostępne jest całkiem za darmo, choć twórcy aplikacji straszą, iż od maja 2011 ponownie wróci abonament za używanie programu.

4. Skype

Jeśli często komunikujesz się ze znajomymi ze Skype’a, to ta aplikacja jest jedyną możliwością na łączenie się z protokołem Skype przy pomocy iPhone’a. Do niedawna można było normalnie korzystać z protokołu Skype w takich aplikacjach jak Fring czy Nimbuzz, jednak producent wymusił na twórcach obu wspomnianych aplikacji usunięcie obsługi Skype’a.

Na wstępie należy zaznaczyć, że Skype jest bardzo dopracowanym programem. Za jego pośrednictwem nie tylko poczatujesz ze znajomymi, ale również poprowadzisz rozmowy audio (a nawet wideo), wyślesz SMS-y czy bezproblemowo skorzystasz ze swoich kredytów SkypeOut. Ponadto program oferuje możliwość edycji wszystkich danych, które są przypisane do twojego konta.

Aplikacja jest w pełni spolszczona, ma zaimplementowaną historię wszystkich zdarzeń i pozwala na dowolne zarządzanie swoim statusem. Skype oferuje również możliwość integracji kontaktów z książką telefoniczną iPhone’a, aby móc wykorzystywać je do wykonywania połączeń SkypeOut. Co ciekawe, jeśli prowadziłeś z kimś rozmowę za pośrednictwem Skype’a na komputerze i ponownie uruchomisz czat z tą osobą za pomocą aplikacji dla iPhone’a, to cała wcześniejsza konwersacja zostanie pobrana i wyświetlona.

Jednym z najważniejszych plusów aplikacji jest opcja wykonywania wideorozmów – z tym Skype radzi sobie bardzo dobrze. Rozmowy mogą być wykonywane nawet za pośrednictwem połączenia 3G, a ich jakość i tak będzie dobra. Jeśli posiadasz iPhone’a 4, to aplikacja pozwoli ci określić, z której kamerki obraz ma być nadawany. Właściciele starszych iPhone’ów mogą bezproblemowo odbierać rozmowy wideo i nadawać obraz za pośrednictwem tylnej kamery.

Za Skype’a dla iPhone’a oczywiście nie zapłacisz nic.

5. IM+ Pro

IM+ dostępny jest dla iOS od lat. W wielkim skrócie, jest to idealne połączenie funkcjonalności programu Palringo wraz z dopieszczeniem interfejsu BeejiveIM. IM+ Pro jest multikomunikatorem.

Obsługiwane sieci: Facebook Czat, Windows Live Messenger (MSN), AOL Instant Messenger (AIM), Yahoo! Messenger, Google Talk, Jabber, iChat/MobileMe, ICQ, MySpace, Twitter .

Zacznę od tego, że IM+ znacznie lepiej prezentuje się na iPadzie, choć wersja dla iPhone’ów też jest całkiem przyzwoita. Twórcy programu zadbali o to, aby użytkownik był w pełni zadowolony z użytkowania tego programu. Dzięki IM+ nie tylko przeprowadzisz czat, ale – jak to jest w przypadku Palringo – wyślesz rozmówcy obrazek czy wiadomość głosową. Ponadto IM+ umożliwia ekspresowe przesyłanie obecnej pozycji iPhone’a w postaci linku prowadzącego do witryny z mapą, na której będzie zaznaczone twoje położenie, dzięki czemu odbiorca szybko zorientuje się, gdzie aktualnie przebywasz.

W IM+ jest dużo opcji i ustawień, przez co wiele rzeczy będziesz mógł dostosować do własnych potrzeb. Aplikacja posiada również coś, czego nie ma konkurencja – rozpoznawanie mowy. Możesz mówić do programu, a ten przetworzy nagranie i wyśle rozmówcy jako tekst. W IM+ została również zaimplementowana przeglądarka internetowa oraz obsługa powiadomień Push.

Te i wiele innych przyjemności kosztują 7,99€ i jest to cena jak najbardziej adekwatna do możliwości IM+ Pro. Ponadto dostępna jest zwykła wersja IM+, jednak wyświetlane są w niej reklamy, przez co interfejs wydaje się być nieczytelny.

Reasumując

Nie da się każdemu przypisać jednej aplikacji, ponieważ wszystko jest zależne od potrzeb konkretnego użytkownika. Jeżeli zechcesz porozmawiać z kimś przez protokół Gadu-Gadu, to zdecydowanie polecam aplikację nr 3 – obsługa Gadu-Gadu w Palringo jest bardzo niedopracowana.

Jeśli jednak często korzystasz z Google Talk czy Facebook Czat, a przy tym cenisz sobie funkcjonalność i minimalizm, to Palringo jest dla ciebie – nie znajdziesz tu zbędnych opcji, a obsługa obu tych protokołów jest bardzo dobrze zorganizowana. Jednak jeśli minimalizm nie jest dla ciebie i lubujesz się w ładnych interfejsach, to dla ciebie w tym wypadku przeznaczona jest IM+.

Oczywiście nie masz alternatyw dla Skype’a. Jeśli chcesz poczatować za pomocą tego komunikatora, musisz pobrać z App Store darmową aplikację Skype. Na szczęście jest ona bardzo dobrze napisanym, funkcjonalnym i przejrzystym programem, dzięki czemu każdy użytkownik powinien być zadowolony z jego użytkowania.

W App Store znajdziesz również wiele komunikatorów obsługujących konkretną sieć. Przykładowo będą to Yahoo!, MSN czy AIM. Warto przyjrzeć się tym aplikacjom, jeśli korzystasz z tego typu serwisów, jednak z ich obsługą najlepiej radzą sobie zaprezentowane wyżej multikomunikatory.