5-calowy ekran od LG o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i gęstości 440 ppi

Paweł 28 maja 2012 0

Apple, jeżeli chodzi o ekrany implementowanych w swoich produktach, nie zważa na rozmiar, tylko jakość i rozdzielczość. Mało kto nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że ekran Retina w iPhonie 4 czy 4S to jeden z najlepszych ekranów dostępnych na rynku. Nie tylko dlatego, że wykonano go w technice IPS, ale także dzięki ogromnej rozdzielczości 960 x 640 pikseli, co w połączeniu z 3,5-calowym rozmiarem daje zagęszczenie pikseli równe 326 ppi, dzięki czemu pikseloza nie jest widoczna gołym okiem nawet z bliska. Okazuje się jednak, że można stworzyć coś lepszego. Firma LG zaprezentowała ekran AH-IPS o przekątnej 5 cali i rozdzielczości FullHD.Rozdzielczość FullHD to nic innego, jak 1920 x 1080 pikseli, czyli rozdzielczość, jaką oferują standardowe telewizory o przekątnej kilkudziesięciu cali czy średniej klasy monitory. Biorąc pod uwagę mały rozmiar ekranu (bo ‘tylko’ 5 cali), uzyskujemy zagęszczenie pikseli rzędu 440 ppi (pixels per inch – pikseli na cal) – piksele będzie trudno dojrzeć nawet pod lupą.

Ekran został wykonany w technologii AH-IPS (Advanced High Performance In-Plane Switching), dzięki czemu obraz pod każdym kątem jest wyraźny i pełen kontrastu, a kolory w pełni nasycone. Proporcje tego ekranu to 16:9, czyli idealne do oglądania filmików. Ekran od LG ma być oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji SID Display Week 2012, która na początku czerwca odbędzie się w Bostonie.

Najnowsze dziecko koreańskiego koncernu pod każdym kątem bije ekrany Retina w iPhone’ach 4 i 4S. Choć jego rozmiary to dość sporna kwestia, technika i specyfikacja jest na bardzo wysokim poziomie. Krążą plotki, że kolejny iPhone ma zostać wyposażony w 4-calowy ekran o rozdzielczości 640 x 1136 pikseli. Nawet gdyby spekulacje okazały się prawdą, wciąż jest to mniejsze zagęszczenie pikseli niż w ekranie od firmy LG.

źródło